Co należy jeść, by mieć piękny uśmiech?
ANITA OSTROWSKA • dawno temuZdrowe zęby i piękny uśmiech to marzenie każdej z nas. Aby się ono jednak spełniło, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian dotyczących sposobu odżywiania się. Odpowiednia dieta jest kluczem do sukcesu, co potwierdza Katowicka Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka, która opracowała mini poradnik zawierający informacje o specjalnym menu.
Na naszym talerzu nie powinno zabraknąć ryb, gdyż zawierają one duże ilości białka i wapnia, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.
— Ryby mają w sobie też dużą ilość witaminy D, która wywiera pozytywny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową, pomaga utrzymać prawidłowy rozwój zębów i wpływa na ich twardość. – mówi dr Roman Borczyk, właściciel katowickiej kliniki.
Inne cenne składniki dla prawidłowego rozwoju zębów to magnez, żelazo, jod i wapń, które znaleźć można w jajach. Bogaty w wapń jest również żółtyser. Kolejnym ważnym produktem jest masło, które zawiera tłuszcze przyczyniające się do przyswajania witamin, np. witaminy D. W codziennym menu powinien być także jogurt naturalny. Wpływa on korzystnie na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, w tym też na prawidłową florę jamy ustnej.
— Jest to istotne, gdyż prawidłowa flora jamy ustnej może zapobiec ryzyku zakażeń grzybiczych. Jest to naturalna bariera przed szkodliwymi bakteriami. Ponadto jest bogatym źródłem wapnia. – tłumaczy lek. stom. Izabela Walawender z katowickiej kliniki.
Nie wszyscy wiedzą, że warto również włączyć do swojej diety wodorosty ze względu na ich bardzo wysokie wartości zdrowotne. Zęby i dziąsła chronią enzymy produkowane przez bakterie rozwijające się na powierzchni tej rośliny.
Na hamowanie rozwoju próchnicy oraz drożdży wpływa olej kokosowy. Aby naturalnie oczyścić zęby, warto jeść jabłka. Dzięki nim wydziela się więcej śliny oczyszczającej zęby i wypłukującej resztki z przestrzeni międzyzębowych.
— Podobnie jest z marchewką, czy też selerem. Te pokarmy pozwalają w naturalny sposób usunąć płytkę nazębną. – dodaje stomatolog katowickiejkliniki.
Bardzo ważne jest także picie wody, która wypłukuje bakterie i resztki pożywienia z powierzchni zębów.
Źródło: informacja prasowa Adam Sikora
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze