Czerwona herbata
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuPochodzi z prowincji Junnan w południowych Chinach. Uprawiana od ponad 1700 lat. Produkowana jest metodą tradycyjną i zazwyczaj przechowywana nie dłużej niż rok. Jej zdrowotne działanie jest tym skuteczniejsze, im dłużej pozwala jej się dojrzewać w odpowiednich warunkach. Dlatego gatunki, które przechowywane są w specjalnych grotach nawet do 60 lat, zyskują ogromną wartość i są bardzo drogie.
Jest herbatą półfermentowaną. Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia, a kończy suszeniem liści. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo silny zapach i smak, uzyskiwany pod wpływem fermentacji. To dzięki niej ma niezwykłe właściwości lecznicze. Między innymi z tego powodu w czasach dynastii Tang picie czerwonej herbaty było przywilejem wyłącznie cesarza.
To herbata o nieregularnych, brązowych i drobnych liściach. Jej czerwonobrązowy napar ma mocno ziemisty smak. Niektórzy przyrównują zapach zaparzonej herbaty do wilgotnej ziemi lub stęchlizny. Rzeczywiście nie wszyscy są w stanie się nią delektować.
Czerwony napój zawiera garbniki, alkaloidy, flawonoidy, polifenole, minerały (wapń, magnez, cynk, mangan, miedź, selen, fluor) oraz witaminę C, olejki eteryczne i białko. Zawiera także małe ilości kofeiny i taniny, dzięki czemu nie upośledza wchłaniania żelaza.
Niezwykłe właściwości czerwonej herbaty:
pomaga podczas redukcji tkanki tłuszczowejoczyszcza organizmpobudza procesy trawienne reguluje przemianę materiiskutecznie walczy z nadwagą wspomaga pracę wątrobyobniża poziom cholesteroluwzmacnia organizmrozgrzewanieznacznie obniża poziom alkoholu we krwiprzywraca jasność umysłuwpływa na dobre samopoczuciepomaga przy stanach depresyjnychma właściwości przeciwutleniające
Herbatę czerwoną parzymy podobnie jak czarną. By uzyskać najsmaczniejszy napar i w pełni skorzystać z właściwości herbaty, należy na jedną filiżankę wsypać niepełną łyżeczkę liści herbaty. Następnie zalać wodą o temperaturze 95 stopni i pozostawić na 3 minuty. Te same liście czerwonej herbaty można zaparzać nawet trzykrotne, bez obawy, że utracą swoje cenne właściwości. Do przygotowania dobrej, aromatycznej i smacznej herbaty najlepsza jest miękka, przefiltrowana domowym filtrem woda o niskiej zawartości wapnia lub po prostu mineralna z butelki. Uwaga: dodanie cukru lub mleka może pozbawić czerwoną herbatę niektórych zdrowotnych właściwości.
Istnieje 10 kategorii jakościowych czerwonej herbaty. Najlepsza jest Pu-Erh liściasta, która ma dużą skuteczność działania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze