Z cukrzycą możesz wygrać dietą
DANUTA CAPIGA • dawno temuNa całym świecie dynamicznie wzrasta zapadalność na cukrzycę. Wzrost zachorowań na tę chorobę jest spowodowany głównie cukrzycą typu 2, która stanowi 85-90% wszystkich przypadków. Objawami cukrzycy może być: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, ogólne osłabienie, pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz trudnych do leczenia stanów zapalnych głównie narządów moczowo-płciowych.
Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby z nadwagą, z chorobą niedokrwienną serca, z nadciśnieniem tętniczym, z zespołem policystycznych jajników, z cukrzycą w rodzinie.
Cukrzyca nie leczona lub źle leczona może prowadzić do licznych powikłań, niekiedy groźnych dla zdrowia i życia.
Są to:
- zaburzenia rytmu serca i zwiększona liczba zawałów serca,
- retinopatia z postępującą utratą wzroku,
- cukrzycowe choroby nerek z czasem prowadzące do skrajnej niewydolności,
- zaburzenia czucia na kończynach,
- stopa cukrzycowa prowadząca niekiedy do amputacji.
W leczeniu cukrzycy zalecana jest zmiana trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, redukcja masy ciała, ograniczenie kaloryczności diety. Redukcja masy ciała jest podstawowym postępowaniem w leczeniu cukrzycy. Czasami dieta jest wystarczającym sposobem leczenia. Jednak w większości wypadków zalecana jest farmakoterapia. Niemniej jednak przestrzeganie zaleceń dietetycznych jest czynnikiem niezbędnym w uzyskaniu zadawalającego wyrównania glikemii.
Dieta chorych na cukrzycę powinna być uboga w węglowodany proste i tłuszcze zwierzęce. Należy unikać słodyczy, nadmiaru owoców, słodkich płynów, alkoholu, smażonych i panierowanych mięs. Powinna być bogata w warzywa, gotowane mięsa, niesłodzone płyny. Diabetycy muszą przyjąć zasadę – jem częściej, ale w mniejszych ilościach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze