Migrena
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNajnowsze badania potwierdzają, że aż 92% Polaków cierpi na bóle głowy, a 25% przyznaje, że zmaga się z dolegliwością migreny. Towarzyszą temu także nudności, nadwrażliwość na światło czy dźwięk. Jest to trzecie, po anemii i utracie słuchu, najbardziej rozpowszechnione schorzenie.
Ataki migreny mogą trwać nawet do 3 dni i powracać w nieregularnych odstępach czasu, co w znacznym stopniu wpływa na życie codzienne osób borykających się z nią. Migrena ogranicza ich aktywność, zmusza do izolacji cierpiących od rodziny i przyjaciół, by przeczekać ból w cichym i zaciemnionym miejscu. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że prawie 1/3 osób, którym dokucza migrena, opuszcza w okresie trzech miesięcy przynajmniej 1 dzień pracy lub zajęć szkolnych, utrudnia realizację pasji. Ma ona także skutki psychologiczne, takie jak lęk przed kolejnym atakiem, niezrozumienie ze strony otoczenia oraz depresja, która występuje trzy razy częściej niż w przypadku osób zdrowych.
Do najczęściej stosowanych metod zwalczania migrenowych bólów należy zażywanie popularnych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a także kompresy na głowę, zioła, leżenie w łóżku, w zaciemnionym pomieszczeniu. Metody te nie zawsze jednak okazują się skuteczne.
— Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy, dlatego należy ją odpowiednio leczyć. Bez podjęcia skutecznej i wczesnej terapii może poważnie wpływać na życie prywatne i zawodowe cierpiących na nią osób. Dlatego ważna jest dostępność wygodnych i kompleksowych rozwiązań, czyli leków bez recepty, które nie tylko szybko likwidują ból głowy, ale także inne objawy migreny i umożliwią pacjentowi szybki powrót do normalnego funkcjonowania. – przekonuje prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, Kierownik Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Klejment, Marta Godlewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze