Syndrom dnia poprzedniego
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuSyndrom dnia poprzedniego lub zespół dnia następnego, to nic innego jak kac występujący wskutek zatrucia organizmu alkoholem. To zbiór nieprzyjemnych i bolesnych objawów – od lekkiego dyskomfortu do zawrotów głowy i nudności. Niestety nie można określić dokładnej ilości alkoholu, po wypiciu której wystąpią wspomniane symptomy, a wynika to z faktu, że każdy organizm reaguje na alkohol w inny sposób. Jednak podczas imprez zakrapianych alkoholem panuje jedna zasada: im więcej napojów wysokoprocentowych wypijesz, tym bardziej dotkliwe objawy pojawią się o poranku.
Objawy kaca
Nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się po spożyciu dużej ilości alkoholu występują z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, alkohol jest napojem moczopędnym, przez co jego spożywanie odwadnia organizm. Po drugie, napoje wysokoprocentowe wykazują działanie toksyczne, zatruwając wiele układów w organizmie.
Spożywanie dużych ilości alkoholu ma wpływ na zdrowie wątroby, mózgu, układu pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego i postrzegania zmysłowego. Prowadzi również do zaburzeń snu i rytmu pracy całego organizmu, wpływa na samopoczucie (czujemy zdenerwowanie i smutek) oraz na zdolność uczenia się i koncentracji.
Do najczęstszych objawów kaca należą: zmęczenie, osłabienie organizmu i pragnienie, a także nieznośny ból głowy i mięśni. Dodatkowo, częstym następstwem spożywania dużych ilości alkoholu są: nudności, wymioty i ból żołądka, a także zawroty głowy i wrażliwość na światło oraz dźwięki. Może się również pojawić drżenie kończyn, wzmożona potliwość i przyspieszone tętno.
Przyczyny kaca
Większość wspomnianych objawów pojawia się wskutek bezpośredniego oddziaływania alkoholu na układy organizmu, jednak niektóre dolegliwości są wywołane czynnikami pośrednio związanymi ze spożywaniem napojów wysokoprocentowych. Do pośrednich przyczyn kaca należą: wypłukiwanie alkoholu z organizmu, znajdujące się w nim chemikalia, zachowania związane z piciem i cechy charakteru osoby spożywającej napoje wysokoprocentowe.
Napoje alkoholowe zawierają związki chemiczne zwane kongenerami, które wpływają na smak, zapach i wygląd napojów. Z drugiej strony jednak w dużej mierze przyczyniają się do wystąpienia syndromu dnia poprzedniego. Liczne badania udowodniły, że czyste alkohole, takie jak gin czy wódka, powodują mniej dotkliwe dolegliwości, niż napoje zawierające kongenery, czyli whiskey, brandy i czerwone wino.
Osoby, które podczas picia alkoholu używają innych środków odurzających lub palą papierosy, odczują silne dolegliwości związane z kacem. Substancje, tj. marihuana, kokaina czy inne narkotyki, prowadzą do powstania swoistego syndromu dnia poprzedniego, jednak ich wpływ na kaca alkoholowego nie jest znany.
Dodatkowo, ludzie charakteryzujący się konkretnymi cechami osobowości są bardziej podatni na wystąpienie kaca. Do tej grupy zaliczyć można m.in. neurotyków i choleryków. Tragedie życiowe i poczucie winy również zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety, osoby które miały w rodzinie alkoholików wykazują wzmożone objawy kaca, jednak ma to głownie związek z faktem, że dzieci rodziców uzależnionych od alkoholu często również nie stronią od napojów wysokoprocentowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze