Balet dla dorosłych
MAŁGORZATA BRZEZIŃSKA • dawno temuBy wyrzeźbić sylwetkę niekoniecznie trzeba wyciskać siódme poty na siłowni lub podczas intensywnych ćwiczeń aerobowych. Taniec klasyczny pozwala ujędrnić ciało, spalić tkankę tłuszczową oraz poprawić postawę. Nic dziwnego, że balet dla dorosłych cieszy się coraz większą popularnością.
Podczas ćwiczeń baletowych nie korzystamy z ciężarków i nie wykonujemy podskoków, trening jest jednak intensywny i wyczerpujący. Pozwala spełnić marzenia o idealnej sylwetce, a dążąc do celu, nie dostaniemy zadyszki. Modę na ćwiczenia z elementami tańca klasycznego wylansowała Mary Helen Bowers, amerykańska balerina, która trenowała Natalie Portman do roli w pamiętnym filmie „Czarny Łabędź”.
To właśnie do Bowers zgłosiły się w modelki, przygotowujące się do słynnego pokazu Victoria’s Secret. Pojawienie się na wybiegu w samej bieliźnie wymaga idealnej figury, a w tym przypadku zajęcia baletowe okazują się bardzo pomocne. Amerykańska balerina prowadzi swoje studio na Manhattanie, z jej usług korzystają nie tylko gwiazdy, ale także ludzie z całego świata, którzy biorą udział w zajęciach on-line.
By uczęszczać na zajęcia baletowe dla dorosłych, wcale nie trzeba opanować trudnej sztuki chodzenia na pointach. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych układów choreograficznych lub wielokrotnych piruetów. Balet dla dorosłych koncentruje się na podstawowych elementach treningu dla profesjonalnych tancerzy – jest to technika barre au sol, czyli rozciąganie i wzmacnianie mięśni w pozycji leżącej lub siedzącej na podłodze. Ważną częścią zajęć są ćwiczenia przy drążku oraz obowiązkowy stretching. Uczestnicy uczą się także podstawowych figur baletowych.
Balet dla dorosłych nie jest formą aktywności fizycznej zarezerwowaną dla osób młodych, wysportowanych i bardzo szczupłych. Barre au sol to zajęcia dla ludzi w każdym wieku, także dla mężczyzn. Są też świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zrzucić nadwagę, a nie przepadają za typowym treningiem na siłowni lub joggingiem. Nie wymagany jest specjalny strój ani obuwie. Ćwiczy się na boso i w wygodnym ubraniu niekrępującym ruchy.
Regularny trening pod okiem baleriny przynosi zaskakujące rezultaty. Przede wszystkim poprawiamy postawę ciała, prostujemy plecy, przestajemy się garbić, ściągamy łopatki. Po drugie, z czasem zaczynamy poruszać się lekko i z większą gracją. Po trzecie, wzmacniamy gorset mięśniowy, który chroni nasz kręgosłup, dzięki czemu unikamy bólu pleców i krzyża oraz jesteśmy mniej narażeni na urazy i kontuzje. Kolejną zaletą baletu dla dorosłych jest to, że rzeźbimy mięśnie poszczególnych partii ciała. Podczas zajęć intensywnie pracują nogi (szczególnie trudne do wyćwiczenia mięśnie wewnętrznej części ud tzw. przywodziciele), pośladki, biodra, plecy, brzuch oraz ramiona. Rozciągamy kręgosłup i poprawiamy zakres ruchu w stawach. Dzięki tego typu ćwiczeniom rozwijamy koordynację całego ciała i zyskujemy większą jego świadomość, co przekłada się nie tylko na nasz wygląd, ale także na samopoczucie.
Choć profesjonalne tancerki wydają się lekkie, wręcz eteryczne, w swój taniec wkładają mnóstwo wysiłku. Osoby, uczęszczające na balet dla dorosłych, nie trenują po to, by zatańczyć na scenie, ale mają okazję lepiej poznać tajniki tańca klasycznego. Zajęcia w dużym stopniu przypominają te, prowadzone w regularnych fitness klubach. Częścią charakterystyczną treningu są ćwiczenia izotermiczne, polegające na napinaniu na kilkanaście sekund poszczególnych mięśni oraz ćwiczenia równoważne i koordynacyjne, w których ciężar ciała przeniesiony jest na jedną stronę. Specyfiką tej formy aktywności fizycznej jest także nauka podstawowych pozycji baletowych, których jest 5 (prawidłowe ustawienie rąk i nóg) oraz nieskomplikowanych figur np. plié, relevé, tendu, arabesque, jeté itp. Figury łączone są w proste i krótkie układy choreograficzne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze