Endometrioza – bolesna i zarezerwowana tylko dla kobiet
DANUTA CAPIGA • dawno temuEndomentrioza jest schorzeniem typowo kobiecym, dotyka około 13% kobiet, najczęściej miesiączkujących, a więc znajdujących się w okresie rozrodczym. Jej nazwa pochodzi od medycznego terminu oznaczającego błonę śluzową, czyli endometrium. Polega na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamę macicy. W związku z tym, że krew nie ma odpowiedniego odpływu i gromadzi się tworząc skrzepy, dochodzi do powstania różnych torbieli oraz przewlekłego stanu zapalnego.
Zmiany endometrialne z każdym cyklem powiększają się, jak również mogą się tworzyć w różnych miejscach, powodując coraz bardziej nasilające się objawy choroby, powodując dokuczliwe bóle w obrębie miednicy małej, bolesne miesiączkowanie i bóle podczas stosunku lub po jego odbyciu.
Inne objawy to uczucie zmęczenia, bolesne oddawanie stolca podczas miesiączki i ból w okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Zdarza się też tak, że choroba przebiega bezobjawowo.
Endometriza może zaistnieć w każdej tkance i w każdym organie ustroju kobiety. Poza narządem płciowym może występować w układzie moczowym, wątrobie, nerce, oku, płucu, mózgu, powłokach ciała czy bliznach po zabiegach.
Rozpoznanie endometriozy bywa bardzo trudne – często od wystąpienia objawów choroby do jej prawidłowego zdiagnozowania mija nawet około 8 lat. U połowy pacjentek jest wykrywalna w związku z niepłodnością.
Przyczyny endometriozy nie są do końca znane, istnieje teoria, że za jej rozwój odpowiedzialne są estrogeny. Większość metod leczenia polega więc na ograniczeniu produkcji tego hormonu w organizmie kobiety, by zmniejszyć dolegliwości wywołane chorobą. Nie ma jednak jasno sprecyzowanych schematów leczenia. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
— Często w zupełności wystarcza farmakoterapia, której celem jest zahamowanie rozwoju endometriozy. Najczęściej w takich przypadkach przepisuje się odpowiednio dobrane doustne środki antykoncepcyjne, które mają zredukować krwawienie i zmniejszyć ból towarzyszący chorobie, a także dedykowane endometriozie leki w postaci tabletek. Podczas ich przyjmowania pacjentka powinna regularnie odwiedzać ginekologa, który będzie czuwać nad stanem jej zdrowia – mówi ginekolog dr n. med. Ewa Kurowska.
Jeśli objawy choroby uniemożliwiają zajście w ciążę lub torbiele na jajnikach są zbyt duże, wówczas konieczne jest leczenie operacyjne. Zazwyczaj polega ono na zabiegu laparoskopii.
Ze względu na istniejące w endometriozie ryzyko wystąpienia niepłodności, choroba dla wielu kobiet stanowi poważny problem, nie tyko fizjologiczny ale i psychiczny. Ważna jest obecność kogoś bliskiego, z kim łatwiej można walczyć z jej dolegliwościami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze