Bogactwa z ula
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuCzy oprócz miodu potrafimy wymienić inne produkty z ula? Propolis, mleczko pszczele, wosk i pierzga, choć nie tak słodkie jak miód, wykorzystywane były od wieków jako składnik kosmetyków i preparatów odżywczych. Bogate w witaminy i minerały dodawane są do kremów, maści i maseczek. Powstające z nich produkty mają wielorakie zastosowanie.
Mleczko pszczele
Często nazywane jest eliksirem młodości. To jeden z produktów pasiecznych, który wykazuje wysokie właściwości odżywcze. Jest bardzo gęste.
Hamuje rozwój miażdżycy. Leczy serce, koi nerwy. Zawiera dużo makro- i mikroelementów m.in. miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Obniża poziom złego cholesterolu i cukru we krwi. Dodaje sił witalnych. Bogate jest także w witaminy i aminokwasy. Poprawia wzrok i słuch. Pomaga w rekonwalescencji, po długim leżeniu w szpitalu, po przewlekłej chorobie.
Stosowane było już w kosmetyce ludowej. Koi podrażnioną skórę i odbudowuje naskórek. Spłyca zmarszczki i wygładza skórę.
Efekty pojawią się, gdy będziesz zażywać 1–2 kapsułki mleczka dziennie przez miesiąc.
Mleczko jest wskazane zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę.
Propolis
Wytwarzany jest przez pszczoły z żywicy pąków drzew. To po prostu kit pszczeli. Bogaty w balsamy i olejki eteryczne.
Przyspiesza gojenie złamań. Poprawia pamięć i wzrok. Zawiera witaminy A, E i F, które są niezbędne aby utrzymać naturalną kondycję skóry. Możesz samodzielnie przygotować nalewkę z pszczelego kitu. Pomoże ona domownikom podczas zatrucia pokarmowego. Wspomoże leczenie stanów zapalnych jelit, złagodzi infekcje.
Ponadto propolis regeneruje skórę głowy i nawilża włosy, dlatego dodawany jest także do szamponów. Polecany jest do pielęgnacji cery zanieczyszczonej, problematycznej i tłustej. Działa antybakteryjne oraz regeneruje uszkodzony naskórek. Stosowany zewnętrznie ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe.
Kupisz go w aptece w postaci maści do użytku zewnętrznego i tabletek doustnych. Maść 4 procentowa nadaje się dla dzieci, 7 procentowa przeznaczona jest dla dorosłych. Z propolis można zrobić bardzo dobrą i zdrową nalewkę (pół litra spirytusu i 5 dag propolis).
Pierzga
To utrwalony pyłek kwiatowy. Jest bogaty w witaminy A , B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, biotynę, kwas foliowy i kwas pantotenowy. Ponadto zawiera także potas, fosfor, wapń i magnez. Pierzga ma właściwości odżywcze, jest bogatym źródłem białek, enzymów i węglowodanów. Wzmaga przemianę materii. Reguluje pracę układu: oddechowego i nerwowego. Przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu. Pobudza produkcję czerwonych ciałek krwi. Zwiększa odporność organizmu. Odmładza skórę. Poprawia pamięć i wzrok.
Gotowy preparat dostępny jest w postaci tabletek lub granulek (mają więcej wartości odżywczych) w sklepach zielarskich i aptekach. Możesz je zażywać trzy razy dziennie po 1 tabletce. Możesz także do niedużej szklanki ulubionego naturalnego miodu dorzucić dziesięć łyżek stołowych zmielonego pyłku. Wymieszać i spożywać także trzy razy dziennie po łyżeczce.
Wosk pszczeli
Dodawany jest często do emulsji spełniając w ten sposób funkcję stabilizatora. Stosowany także jako składnik kremów i mydeł. Dzięki zawartości karotenoidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych działa natłuszczająco, nawilżająco i ochronnie na skórę.
Systematyczne spożywanie (przez kilka lat) niewielkich ilości miodu zmniejsza skłonność do reakcji uczuleniowych. Tak uważa wielu specjalistów, ale zanim wypróbujesz taką kurację, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze