Piękne znaczy zdrowe
EWA PAROL • dawno temuDbasz o włosy, poświęcasz im wiele uwagi, stosujesz dobrane do ich typu szampony, odżywki i maseczki, a mimo to są łamliwe, słabe, suche lub się przetłuszczają, wypadają... Czasami właściwa pielęgnacja i kosmetyki nie wystarczają, zła kondycja włosów może być oznaką chorób i wtedy nie pomoże dobry fryzjer, lecz lekarz.
Matowe, łamliwe i wypadające włosy, blada i szorstka skóra oraz bóle głowy i ciągłe uczucie zmęczenia mogą być objawami tej samej choroby – anemii. Cierpi na nią wiele kobiet, najczęściej jest ona wynikiem niedoboru żelaza we krwi. Dlatego warto w swojej diecie uwzględniać szpinak, mięso cielęce, warzywa strączkowe i orzechy. Ponieważ witamina C ułatwia wchłanianie żelaza, należy również jeść bogate w nią owoce cytrusowe i jarzyny. Korzystnie na włosy wpływa ponadto zawarty w marchwi i papryce beta-karoten oraz cynk, którego możemy dostarczyć organizmowi, jedząc ryby, jajka, ziarna słonecznika i orzechy.
Nasilone wypadanie włosów może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak silny stres wywołany negatywnymi przeżyciami albo choroba z bardzo wysoką gorączką. Często wpływ na utratę włosów mają różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy lub jajników. Włosy mogą zacząć bardziej wypadać z powodu zmian hormonalnych związanych z menopauzą lub kilka-kilkanaście tygodni po porodzie. W obu przypadkach przyczyną jest spadek poziomu estrogenów. U młodych matek sytuacja najczęściej samoistnie wraca do normy.
Jeżeli wypadanie włosów połączone jest z nadmiernym łojotokiem, włosy przerzedzają się, głównie na czubku głowy, wokół przedziałka, i stają się coraz cieńsze, może to być oznaką łysienia typu męskiego, które występuje także u kobiet. Jest ono spowodowane podwyższonym poziomem męskich hormonów – androgenów. Na szczęście rzadko zdarza się, aby u kobiet doszło do poważnej utraty włosów i faktycznego łysienia. Chorobę leczy się, podając doustnie preparaty estrogenowe, np. niektóre pigułki antykoncepcyjne.
Problemy z włosami opisane dotychczas mają podłoże hormonalne i leczy się je u endokrynologa lub ginekologa, czasem jednak schorzenia włosów i skóry głowy mają inne źródło. Bardzo często występuje nadmierne złuszczanie się naskórka na głowie, które powoduje łupież i przetłuszczanie się włosów (w przypadku łupieżu tłustego). Powstawaniu łupieżu sprzyja dieta uboga w witaminy i mikroelementy, ale najczęstszą jego przyczyną jest drożdżak Pityrosporum ovale. Jeżeli więc łupież nasila się i nie pomagają w jego zwalczaniu szampony przeciwłupieżowe dostępne w drogeriach, należy udać się do dermatologa. Ustali on, czy przyczyną łupieżu jest drożdżak i w razie potrzeby zaleci leczenie przeciwgrzybiczne. Silny łupież suchy może być też oznaką poważniejszych schorzeń skóry, takich jak łuszczyca, dlatego w takim przypadku też konieczna jest wizyta u dermatologa.
Niedobory witamin i mikroelementów mogą powodować wypadanie włosów, a restrykcyjna i uboga dieta może również przyspieszać siwienie. W dbaniu o włosy równie ważne jak ich pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami jest więc prawidłowe i urozmaicone żywienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze