Anoreksja przyszłych mam i jej groźne skutki
DAMIESA • dawno temuWykreowane w mediach wzorce idealnego modelu sylwetki o szczupłych, zwinnych kształtach przypominających modelki z wybiegów są prawdziwą torturą psychiczne dla kobiet w ciąży, które zmagają się z niedoskonałościami sylwetki.
Takie myślenie prowadzi nieuchronnie do zaburzeń odżywiania, czego następstwem jest pregoreksja, zwana anoreksją ciążową.
Pregoreksja objawia się w zasadzie tak samo, jak jej odpowiednik u kobiet nie będących w ciąży:
- stałym kontrolowaniem wagi
- głodzeniem się i prowokowaniem wymiotów
- stosowaniem środków przeczyszczających
- uprawianiem wysiłkowych sportów
Nie jest to rzecz jasna korzystne dla rozwijającego się w brzuchu maluszka, który potrzebuje dobrego odżywiania i spokoju, zamiast drakońskich diet i ciągłego zmęczenia matki.
Konsekwencje odchudzania się w ciąży mogą być bardzo poważne
Taki tryb życia podczas najważniejszych dla dziecka miesięcy może spowodować szereg problemów. Najczęściej występujące to niska waga urodzeniowa, wcześniactwo, większe ryzyko poronienia.
Powikłania nie skończą się jednak w momencie porodu - dzieci matek odchudzających się w ciąży częściej mają problemy z nauką, nie potrafią utrzymać koncentracji, zapadają na choroby serca i układu nerwowego.
Jak rozpoznać zagrożenie?
Anoreksja, czy to ciążowa czy nie, ma podłoże psychiczne i wynika z braku akceptacji siebie i swojego wyglądu. Dlatego ciężarne kobiety powinny zwracać uwagę na każdy, najmniejszy nawet objaw niezadowolenia ze zmian dotyczących ich figury.
Jeżeli zauważysz, że coraz częściej patrzysz w lustro z niechęcią i zaczynasz ograniczać jedzenie lub zastanawiać się nad dietą - pamiętaj o złotej zasadzie: nie rób niczego bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę!
Źródło: jejdziecko.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze