Jak zapobiec odwodnieniu?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuObjawy odwodnienia są bardzo łatwe do rozpoznania. Gdy odczuwamy pragnienie, jest to sygnał od naszego organizmu, że w niewielkim stopniu do niego doszło. Latem podczas upalnych dni ryzyko wystąpienia odwodnienia organizmu jest bardzo duże, ale należy pamiętać, że może się ono zdarzyć nie tylko o tej porze roku. Mimo ogólnej wiedzy na ten temat często lekceważymy potrzebę prawidłowego nawadniania organizmu.
Uczucie pragnienia jest pierwszą informacją, jaką przekazuje nam organizm, że dzieje się coś niepokojącego. Aby nie doprowadzić jednak do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia, należy stale uzupełniać ilość płynów bez czekania aż zachce się pić.
Wśród najczęstszych objawów odwodnienia wymienianych przez ankietowanych w badaniu Millward Brown przeprowadzonym na zlecenie firmy Coca- Cola w maju 2011 roku wymienia się właśnie uczucie pragnienia (54 %), a także uczucie suchości w ustach (44 %) i zmęczenie oraz senność (31 %). Inne wymieniane symptomy to suchość skóry, zawroty głowy, oddawanie moczu w mniejszych ilościach oraz przyspieszone bicie serca i zmiana koloru moczu na bardziej żółty.
Zdaniem profesora Ryszarda Gellerta, nefrologa, wybitnego specjalisty chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej z Kliniki Nefrologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie już od wczesnego dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajani do bycia odwodnionymi. W przedszkolu nie pozwala się dzieciom pić z obawy, że będą ciągle wychodziły do toalety. Zjawisko to nasila się w szkole, a potem w pracy. Moim zdaniem to niekorzystny, kulturowo i społecznie wymuszony styl życia, który powinniśmy starać się zmieniać.
Oddychając, wydalając i pocąc się tracimy w ciągu dnia 2–3 litry wody, co stanowi około 1–2% masy ciała. W czasie upałów ze względu na bardzo wysoką temperaturę powietrza ilość ta się znacznie zwiększa. Warto pamiętać, że ryzyko odwodnienia organizmu zagraża nam także jesienią i zimą. Dzieje się tak na skutek długiego przebywania w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach oraz zapominania o wypijaniu płynów. Niewielkie odwodnienie stanowiące około 2% masy ciała objawia się bólem głowy, zawrotami, zmęczeniem, pogorszeniem koncentracji, pamięci krótkotrwałej oraz refleksu, dlatego bardzo ważne jest ciągłe uzupełnianie płynów.
Osobami najbardziej narażonymi na wystąpienie odwodnienia są dzieci oraz ludzie starsi, nad którymi należy stale czuwać, zwłaszcza w okresie upałów. Małe dzieci nie potrafią powiedzieć o swoich potrzebach, często zajęte zabawą zapominają o tym, by się napić. W przypadku osób starszych wraz z upływem lat zanika uczucie pragnienia.
Zdaniem dietetyków należy wypijać dziennie 2–2,5 litra płynów, w czasie upałów nieco więcej. Wcale nie musi to być sama woda. Osoby, które piją różne płyny (4, 5 kategorii), wbrew powszechnej opinii, w rezultacie wypijają więcej niż ci, którzy ograniczyli się tylko do jednego rodzaju napoju, co potwierdzają przeprowadzone badania.
Barbara Dąbrowska- Górska, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk z poradni Dietosfera uważa, że większe urozmaicenie rodzajów spożywanych napojów wiąże się z lepszym nawodnieniem organizmu. Dodaje także, że umiarkowane ilości płynów zawierających kofeinę nie powodują odwodnienia organizmu, jak powszechnie sądzono.
Rodzaje odwodnienia a towarzyszące mu objawy:
lekkie (utrata 1% masy ciała) - pragnienie, ból i zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, apatia,umiarkowane (4%) - uczucie suchości w ustach, oddawanie niewielkiej ilości moczu lub wcale, ospałość, przyspieszone bicie serca, mało jędrna skóra,silne (10%) - silne pragnienie, brak moczu, przyspieszony oddech, zimna i lepka skóra, zmiany stanu psychicznego.
W przypadku silnego odwodnienia niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska, gdyż taki stan może prowadzić nawet do śmierci.
Nie lekceważ ukrytego wroga, jakim jest odwodnienie i pamiętaj o codziennym wypijaniu dużej ilości płynów.
Informacja prasowa: Beata Ptaszyńska-Jedynak, Beata Napiórkowska- Milewicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze