Cukrzyk w podróży
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBez względu na to, gdzie jesteś i jaki środek lokomocji wybierzesz, musisz o siebie dbać i przestrzegać tych samych zasad, które obowiązują w domu. Jak przygotować się do tej podróży, aby stała się ona niezapomnianym przeżyciem a nie gehenną chorego człowieka?
Bagaż podręczny
weź wszystkie potrzebne leki w większej ilości na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń,pamiętaj o glukometrze i pompie insulinowej, koniecznie zapakuj dodatkowe baterie i włóż to wszystko do podręcznej torby,strzeż insuliny przed zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą,przed wyjazdem poproś lekarza o zaświadczenie z informacją o chorobie i lekach, które zażywasz. Dobrze byłoby wziąć dodatkową receptę,zaopatrz się w bransoletkę dla cukrzyków, aby na wypadek konieczności udzielania pierwszej pomocy wiedziano, jak ci pomóc.
W samochodzie
przynajmniej raz w roku badaj wzrok, gdyż możesz mieć trudności z prowadzeniem auta,zapakuj ze sobą przekąskę na drogę np. marchewki czy inne warzywa, które powinny być pod ręką, a wybierając się w dalszą podróż do lodówki turystycznej włóż napoje oraz owoce, paprykę, marchewki, niskotłuszczowe jogurty. Pamiętaj też o kanapkach z chleba pita, bułki czy razowej pszennej tortilli z pieczonym indykiem lub piersią z kurczaka,jeżeli prowadząc samochód poczujesz zawroty głowy, drżenie rąk czy nadmierną potliwość, zjedź na pobocze i sprawdź poziom cukru we krwi. Gdy poziom cukru jest niski, zjedz coś słodkiego lub wypij sok. W dalszą drogę możesz ruszyć dopiero po odczekaniu 15 minut i ponownym sprawdzeniu poziomu glukozy. Kiedy wynik jest dobry, możesz jechać dalej.
W samolocie
przewoź leki w oryginalnych opakowaniach. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z kontrolą na przejściu bezpieczeństwa na lotnisku,poinformuj na lotnisku o przewożonych lekarstwach, które obowiązkowo miej przy sobie,porozmawiaj z lekarzem o zmianach w przyjmowaniu insuliny w związku z różnicą czasu,zapakuj przekąskę do podręcznej torby, gdyż nie w każdym samolocie oferowane jest jedzenie, a nawet jeżeli jest, zazwyczaj jest niezdrowe,co 60 lub 90 minut wstawaj do toalety. Wielogodzinne siedzenie bez ruchu zwiększa ryzyko zakrzepicy żył. Aby o tym pamiętać, zaopatrz się w zegarek na rękę,po przejściu kontroli kup wodę, gdyż musisz pić częściej niż inni, aby uniknąć odwodnienia,zajęcie miejsca przy wyjściu awaryjnym zapewni twoim nogom więcej przestrzeni.co 30 minut poruszaj stopami, aby utrzymać krążenie krwi.
Za granicą
przed wyjazdem (6–8 tygodni wcześniej) odwiedź lekarza pierwszego kontaktu i upewnij się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu zagranicznego, zapytaj o dodatkowe szczepienia,dowiedz się o zakres świadczeń medycznych gwarantowanych przez ubezpieczyciela, jeżeli nie satysfakcjonują cię, pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu,jeżeli nie znasz obowiązującego języka kraju, do którego się wybierasz, naucz się przed wyjazdem kilku zwrotów na wypadek sytuacji, kiedy będziesz potrzebowała pomocy.
Dodatkowe rady
podczas wycieczek miej przy sobie zestaw opatrunkowy. Bąble czy otarcia na stopach mogą prowadzić do infekcji, które są niebezpieczne dla cukrzyka. Sprawdzaj stan swoich stóp codziennie wieczorem,pamiętaj o konieczności zwiększenia ruchu — spaceruj, wybieraj się na wycieczki rowerowe,myj często ręce, aby uniknąć infekcji pokarmowych,używaj kremów z filtrem, co najmniej 30 SPF i nakładaj częściej i w większych ilościach, także na stopy. Niektóre lekarstwa zażywane w leczeniu cukrzycy powodują, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło słoneczne, a oparzenia słoneczne mogą zwiększyć poziom cukru we krwi lub przyczynić się do powstania infekcji,poinformuj bliską ci osobę, z którą podróżujesz, gdzie przechowujesz lekarstwa oraz jakie objawy są niepokojące w przypadku tej choroby. Towarzysz podróży powinien wiedzieć także, jak ci pomóc,jeżeli nie jesteś pewna jakości podawanego w restauracji jedzenia, zaplanuj pobyt tak, abyś sama przygotowywała sobie posiłki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze