Obalamy mity na temat zdrowia latem

9. Fakty czy mity?Czy powinno się pływać z pełnym żołądkiem? Czy zadrapania należy wietrzyć? Być może kiedyś była w tym jakaś mądrość, ale wiele z tych rad jest przestarzałych. Dowiedz się, co mają do powiedzenia eksperci o rzekomo sprawdzonych sposobach na zdrowie latem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Fakty czy mity?
Czy powinno się pływać z pełnym żołądkiem? Czy zadrapania należy wietrzyć? Być może kiedyś była w tym jakaś mądrość, ale wiele z tych rad jest przestarzałych. Dowiedz się, co mają do powiedzenia eksperci o rzekomo sprawdzonych sposobach na zdrowie latem.

8. Mit: Masło jest dobre na poparzenia słoneczneFakt: Masło ma tylko działanie nawilżające bez żadnych właściwości, które łagodzą poparzenia słoneczne. Lepszym domowym sposobem są zimne kompresy z mlekiem i kruszonym lodem (ręcznik zamoczony w mleku), które przynoszą ulgę. Chłód ma działanie przeciwzapalne, a mleko jest łagodne i niekwaśne, co oznacza, że nie podrażni skóry. Jeśli poparzenia są poważniejsze, np. kiedy tworzą się pęcherzyki, skonsultuj się z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa Efraimstochter / CC BY

8. Mit: Masło jest dobre na poparzenia słoneczne
Fakt: Masło ma tylko działanie nawilżające bez żadnych właściwości, które łagodzą poparzenia słoneczne. Lepszym domowym sposobem są zimne kompresy z mlekiem i kruszonym lodem (ręcznik zamoczony w mleku), które przynoszą ulgę. Chłód ma działanie przeciwzapalne, a mleko jest łagodne i niekwaśne, co oznacza, że nie podrażni skóry. Jeśli poparzenia są poważniejsze, np. kiedy tworzą się pęcherzyki, skonsultuj się z lekarzem.

7. Mit: Słona woda leczy ranyFakt: Lekarz może i używa roztworu solnego, ale nie powinno się płukać zadrapań i ran w morzu. To, czego używają lekarze to specjalnie przygotowana mieszanka, która ma odzwierciedlać płyn znajdujący się w ciele. Słona woda z morza natomiast może podrażnić ranę i spowodować infekcję ze względu na zawarte w niej bakterie. Lepszym sposobem jest przemycie rany zwykłą wodą z kranu z delikatnym mydłem.
Zdjęcie autorstwa Kevin Dooley / CC BY

7. Mit: Słona woda leczy rany
Fakt: Lekarz może i używa roztworu solnego, ale nie powinno się płukać zadrapań i ran w morzu. To, czego używają lekarze to specjalnie przygotowana mieszanka, która ma odzwierciedlać płyn znajdujący się w ciele. Słona woda z morza natomiast może podrażnić ranę i spowodować infekcję ze względu na zawarte w niej bakterie. Lepszym sposobem jest przemycie rany zwykłą wodą z kranu z delikatnym mydłem.

6. Mit: Podstawowa opalenizna zapobiega poparzeniom słonecznymFakt: Nie jest to całkowite kłamstwo, gdyż wiele typów skóry jest mniej narażonych na poparzenia, kiedy skóra jest już lekko opalona. Jednak jest to fałszywe uczucie bezpieczeństwa, ponieważ uszkodzenia w związku z opalaniem powstają bez względu na to, czy się spalisz, czy nie.
Zdjęcie autorstwa bic2312 / CC BY

6. Mit: Podstawowa opalenizna zapobiega poparzeniom słonecznym
Fakt: Nie jest to całkowite kłamstwo, gdyż wiele typów skóry jest mniej narażonych na poparzenia, kiedy skóra jest już lekko opalona. Jednak jest to fałszywe uczucie bezpieczeństwa, ponieważ uszkodzenia w związku z opalaniem powstają bez względu na to, czy się spalisz, czy nie.

5. Mit: Zbyt dużo klimatyzacji może sprawić, że zachorujeszFakt: Chłodne powietrze nie powoduje przeziębienia – jedynie zetknięcie z wirusem może do niego doprowadzić. Jeśli natomiast wentyl nie jest czysty, może pogarszać alergię w związku z tworzącą się pleśnią. W takim wypadku należy sprawdzać i zmieniać filtry w klimatyzacji co pół roku.
Zdjęcie autorstwa rockriver / CC BY

5. Mit: Zbyt dużo klimatyzacji może sprawić, że zachorujesz
Fakt: Chłodne powietrze nie powoduje przeziębienia – jedynie zetknięcie z wirusem może do niego doprowadzić. Jeśli natomiast wentyl nie jest czysty, może pogarszać alergię w związku z tworzącą się pleśnią. W takim wypadku należy sprawdzać i zmieniać filtry w klimatyzacji co pół roku.

4. Mit: Mocz pomaga w przypadku poparzenia przez meduzęFakt: Cokolwiek twierdzą inni, taka metoda jedynie pozostawia na skórze nieprzyjemny zapach. W przypadku poparzenia należy przemyć miejsce wodą morską, aby usunąć pozostałe odłamki meduzy – na skórze mogą się znajdować macki lub jad. Należy też unikać świeżej wody i pocierania poparzenia ręcznikiem, co może pogorszyć sytuację. Następnie można użyć karty kredytowej, aby pozbyć się resztek pozostawionych przez meduzę. Jeśli jest taka możliwość, pomaga ocet, którym należy przemywać oparzenie przez 30 sekund, aby je zneutralizować. Pomóc może też pasta z sody oczyszczonej i wody morskiej. Później można zanurzyć poparzone miejsce w gorącej wodzie, aby złagodzić ból. Większość takich przypadków nie wymaga wizyty w szpitalu, ale jeśli masz trudności z oddychaniem, mdłości, zawroty głowy lub gorączkę, jak najszybciej poszukaj pomocy.
Zdjęcie autorstwa LoggaWiggler / CC BY

4. Mit: Mocz pomaga w przypadku poparzenia przez meduzę
Fakt: Cokolwiek twierdzą inni, taka metoda jedynie pozostawia na skórze nieprzyjemny zapach. W przypadku poparzenia należy przemyć miejsce wodą morską, aby usunąć pozostałe odłamki meduzy – na skórze mogą się znajdować macki lub jad. Należy też unikać świeżej wody i pocierania poparzenia ręcznikiem, co może pogorszyć sytuację. Następnie można użyć karty kredytowej, aby pozbyć się resztek pozostawionych przez meduzę. Jeśli jest taka możliwość, pomaga ocet, którym należy przemywać oparzenie przez 30 sekund, aby je zneutralizować. Pomóc może też pasta z sody oczyszczonej i wody morskiej. Później można zanurzyć poparzone miejsce w gorącej wodzie, aby złagodzić ból. Większość takich przypadków nie wymaga wizyty w szpitalu, ale jeśli masz trudności z oddychaniem, mdłości, zawroty głowy lub gorączkę, jak najszybciej poszukaj pomocy.

3. Mit: Nie pływaj z pełnym żołądkiemFakt: Według tej mądrości ludowej zaraz po posiłku mięśnie gorzej pracują, gdyż zajmują się trawieniem. Oczywiście taki proces nie zachodzi, ale na zdrowy rozsądek po dużym posiłku niezbyt dobrze czujemy się, od razu uprawiając ćwiczenia. Od ciebie więc zależy, czy po zjedzeniu kanapki pójdziesz popływać.
Zdjęcie autorstwa tpsdave / CC BY

3. Mit: Nie pływaj z pełnym żołądkiem
Fakt: Według tej mądrości ludowej zaraz po posiłku mięśnie gorzej pracują, gdyż zajmują się trawieniem. Oczywiście taki proces nie zachodzi, ale na zdrowy rozsądek po dużym posiłku niezbyt dobrze czujemy się, od razu uprawiając ćwiczenia. Od ciebie więc zależy, czy po zjedzeniu kanapki pójdziesz popływać.

2. Mit: Komary gryzą ludzi, którzy mają słodką krewFakt: Istnieją pewne dowody na to, że niektóre osoby są bardziej narażone na ugryzienia komarów, jednak niekoniecznie dlatego, że ich krew lepiej smakuje. Jednak osoby z grupą krwi 0 mogą być bardziej podatne na ugryzienia, gdyż wydzielają zapach, który lubią komary.
Zdjęcie autorstwa nuzree / CC BY

2. Mit: Komary gryzą ludzi, którzy mają słodką krew
Fakt: Istnieją pewne dowody na to, że niektóre osoby są bardziej narażone na ugryzienia komarów, jednak niekoniecznie dlatego, że ich krew lepiej smakuje. Jednak osoby z grupą krwi 0 mogą być bardziej podatne na ugryzienia, gdyż wydzielają zapach, który lubią komary.

1. Mit: Wietrz zadrapanie, dopóki nie utworzy się strupekFakt: Przypuszczać można, że strupek uważany był za osłonę – dzisiaj jednak mamy wazelinę, a komórki najlepiej rozwijają się w cienkiej warstwie maści. Strupek utrudnia rośnięcie komórkom, po strupie także często zostaje blizna. Zanim nałożysz na ranę wazelinę i bandaż, wyczyść ją czystą wodą i mydłem.
Zdjęcie autorstwa Nathan Bittinger / CC BY

1. Mit: Wietrz zadrapanie, dopóki nie utworzy się strupek
Fakt: Przypuszczać można, że strupek uważany był za osłonę – dzisiaj jednak mamy wazelinę, a komórki najlepiej rozwijają się w cienkiej warstwie maści. Strupek utrudnia rośnięcie komórkom, po strupie także często zostaje blizna. Zanim nałożysz na ranę wazelinę i bandaż, wyczyść ją czystą wodą i mydłem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Rzuć palenie, kawę, alkohol i zostań wreszcie mamą Jak zmotywować przyjaciółkę do treningów? Odchudzanie bez wyrzeczeń W dążeniu do perfekcji Nadmiar sodu Deser czekoladowy też może być zdrowy! Ćwiczenia na kanapie dla leniwych Ekofryzjer – full obsługa dla wybrednych ideowców Opryszczka wargowa - jak ją wyleczyć? Jak dobrać biustonosz? Zdrowy cukier INFORMATOR MEDYCZNY. Diagnozowanie i leczenie zakażonych koronawirusemMATERIAŁ SPONSOROWANY

Popularne w tym tygodniu:

Burza wokół nakładkowych systemów do prostowania zębów.