Obalamy mity na temat seksu

9. Poplątana siećNajlepszym miejscem, gdzie możesz uzyskać informacje o zdrowiu seksualnym jest gabinet lekarski. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu szukasz odpowiedzi na intymne pytania w Internecie, bądź ostrożna: artykuły w sieci są pełne błędów, pominięć i trudno znaleźć prawdę na temat powszechnych mitów. Czytaj dalej, aby poznać fakty na temat najpowszechniejszych mitów związanych ze zdrowiem seksualnym.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

9. Poplątana sieć
Najlepszym miejscem, gdzie możesz uzyskać informacje o zdrowiu seksualnym jest gabinet lekarski. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu szukasz odpowiedzi na intymne pytania w Internecie, bądź ostrożna: artykuły w sieci są pełne błędów, pominięć i trudno znaleźć prawdę na temat powszechnych mitów. Czytaj dalej, aby poznać fakty na temat najpowszechniejszych mitów związanych ze zdrowiem seksualnym.

8. Mit: Możesz zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową w kontakcie z deską sedesuChoroby przenoszone drogą płciową nie mogą przetrwać poza ciałem przez długi czas – a zwłaszcza nie na zimnej, twardej powierzchni, jaką jest deska sedesu. Co więcej, nie są one obecne w moczu, więc prawdopodobieństwo zarażenia się, korzystając z toalety po kimś, jest bardzo małe lub zerowe. To, czym należy się martwić, to kontakt ze skórą lub z ustami. Poprzez całowanie można zarazić się opryszczką (przy namiętnych pocałunkach może to być też rzeżączka i chlamydia), a ocieranie się o skórę może prowadzić do zarażenia się brodawkami wenerycznymi, opryszczką, świerzbem i wszami łonowymi.
Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

8. Mit: Możesz zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową w kontakcie z deską sedesu
Choroby przenoszone drogą płciową nie mogą przetrwać poza ciałem przez długi czas – a zwłaszcza nie na zimnej, twardej powierzchni, jaką jest deska sedesu. Co więcej, nie są one obecne w moczu, więc prawdopodobieństwo zarażenia się, korzystając z toalety po kimś, jest bardzo małe lub zerowe. To, czym należy się martwić, to kontakt ze skórą lub z ustami. Poprzez całowanie można zarazić się opryszczką (przy namiętnych pocałunkach może to być też rzeżączka i chlamydia), a ocieranie się o skórę może prowadzić do zarażenia się brodawkami wenerycznymi, opryszczką, świerzbem i wszami łonowymi.

7. Mit: Nie zajdziesz w ciążę przy pierwszym stosunkuZajść w ciążę można za pierwszym lub każdym kolejnym razem, kiedy uprawiasz seks. Według statystyk, 20% kobiet zachodzi w ciążę w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia współżycia.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Mit: Nie zajdziesz w ciążę przy pierwszym stosunku
Zajść w ciążę można za pierwszym lub każdym kolejnym razem, kiedy uprawiasz seks. Według statystyk, 20% kobiet zachodzi w ciążę w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia współżycia.

6. Mit: Nie zajdziesz w ciążę podczas okresuJest to mało prawdopodobne, ale możliwe – zwłaszcza jeżeli nie zabezpieczasz się tabletkami antykoncepcyjnymi czy kondomem. Niektóre kobiety mają długie okresy, które nakładają się na owulację. Oznacza to, że są płodne, mimo że wciąż miesiączkują. Co więcej, plemniki mogą żyć do 72 godzin w układzie rozrodczym.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

6. Mit: Nie zajdziesz w ciążę podczas okresu
Jest to mało prawdopodobne, ale możliwe – zwłaszcza jeżeli nie zabezpieczasz się tabletkami antykoncepcyjnymi czy kondomem. Niektóre kobiety mają długie okresy, które nakładają się na owulację. Oznacza to, że są płodne, mimo że wciąż miesiączkują. Co więcej, plemniki mogą żyć do 72 godzin w układzie rozrodczym.

5. Mit: Pigułka „po” powoduje aborcjęPigułka „po” to nie to samo co RU-486, czyli pigułka wywołująca aborcję. Co więcej, pigułka „po” nie zrobi różnicy, jeżeli już jesteś w ciąży – jeśli zapłodnione jajeczko zagnieździ się w ściance macicy.
Zdjęcie autorstwa See-ming Lee / CC BY

5. Mit: Pigułka „po” powoduje aborcję
Pigułka „po” to nie to samo co RU-486, czyli pigułka wywołująca aborcję. Co więcej, pigułka „po” nie zrobi różnicy, jeżeli już jesteś w ciąży – jeśli zapłodnione jajeczko zagnieździ się w ściance macicy.

4. Mit: Tabletki antykoncepcyjne sprawią, że przytyjeszŻadne badania nie potwierdziły związku pomiędzy przybieraniem na wadze a przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, jednak wciąż wiele osób wierzy, że tak się dzieje. Jeden ze środków antykoncepcyjnych, który może powodować tycie to zastrzyki Depo-Provera. Według badań pacjentki przytyły średnio 5 kg w przeciągu 3 lat.
Zdjęcie autorstwa niekverlaan / CC BY

4. Mit: Tabletki antykoncepcyjne sprawią, że przytyjesz
Żadne badania nie potwierdziły związku pomiędzy przybieraniem na wadze a przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, jednak wciąż wiele osób wierzy, że tak się dzieje. Jeden ze środków antykoncepcyjnych, który może powodować tycie to zastrzyki Depo-Provera. Według badań pacjentki przytyły średnio 5 kg w przeciągu 3 lat.

3. Mit: Wkładki domaciczne nie są bezpieczne dla nastolatekWkładki wewnątrzmaciczne to środki antykoncepcyjne, które umieszczane są w macicy w celu zapobiegania ciąży, a swoją funkcję mogą pełnić aż do 12 lat. Badania z 2007 roku sugerują, że wkładki są bezpieczne i niezwykle efektywne zarówno w przypadku większości dorosłych, jak i nastolatków.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Mit: Wkładki domaciczne nie są bezpieczne dla nastolatek
Wkładki wewnątrzmaciczne to środki antykoncepcyjne, które umieszczane są w macicy w celu zapobiegania ciąży, a swoją funkcję mogą pełnić aż do 12 lat. Badania z 2007 roku sugerują, że wkładki są bezpieczne i niezwykle efektywne zarówno w przypadku większości dorosłych, jak i nastolatków.

2. Mit: Szczepionka przeciwko wirusom HPV 16 i 18 w zupełności chroni przed rakiem szyjki macicySzczepionki przeciwko wirusom HPV 16 i 18, czyli wirusom odpowiedzialnym za zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy i raka prącia, są skuteczne, jednak nie chronią przed wszystkimi typami raka. 30% przypadków raka szyjki macicy nie można zapobiec tymi szczepionkami, więc ważne jest, aby wszystkie kobiety, bez względu na to, czy otrzymały szczepionkę czy nie, regularnie wykonywały badanie cytologiczne.
Zdjęcie autorstwa stux / CC BY

2. Mit: Szczepionka przeciwko wirusom HPV 16 i 18 w zupełności chroni przed rakiem szyjki macicy
Szczepionki przeciwko wirusom HPV 16 i 18, czyli wirusom odpowiedzialnym za zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy i raka prącia, są skuteczne, jednak nie chronią przed wszystkimi typami raka. 30% przypadków raka szyjki macicy nie można zapobiec tymi szczepionkami, więc ważne jest, aby wszystkie kobiety, bez względu na to, czy otrzymały szczepionkę czy nie, regularnie wykonywały badanie cytologiczne.

1. Mit: Irygacja to zdrowy sposób, aby czyścić pochwęPochwa czyści się sama, a jej irygacja powoduje więcej złego niż dobrego. Naturalne bakterie zawarte w pochwie pozwalają utrzymać ją w czystości i zdrowiu, a irygacja może zakłócać równowagę i rozprzestrzeniać infekcje. Irygacja nie zapobiega też ciąży ani chorobom przenoszonym drogą płciową. W rzeczywistości, irygacja może ułatwiać zajście w ciążę, ponieważ sprawia, że nasienie przenika dalej do pochwy i szyjki macicy. Regularna higiena za pomocą ciepłej wody i łagodnych, bezzapachowych mydeł utrzyma zewnętrzną część waginy w czystości. Unikaj zapachowych tamponów, wkładek czy mgiełek, które mogą zwiększać szansę infekcji.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Mit: Irygacja to zdrowy sposób, aby czyścić pochwę
Pochwa czyści się sama, a jej irygacja powoduje więcej złego niż dobrego. Naturalne bakterie zawarte w pochwie pozwalają utrzymać ją w czystości i zdrowiu, a irygacja może zakłócać równowagę i rozprzestrzeniać infekcje. Irygacja nie zapobiega też ciąży ani chorobom przenoszonym drogą płciową. W rzeczywistości, irygacja może ułatwiać zajście w ciążę, ponieważ sprawia, że nasienie przenika dalej do pochwy i szyjki macicy. Regularna higiena za pomocą ciepłej wody i łagodnych, bezzapachowych mydeł utrzyma zewnętrzną część waginy w czystości. Unikaj zapachowych tamponów, wkładek czy mgiełek, które mogą zwiększać szansę infekcji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Dieta niezwykle bogata w błonnik Jak nawilżyć przesuszoną skórę? Spotkania rodzinne Pozbądź się blizn potrądzikowych Taniec na rurze Bóle głowy a dieta Apteczka na wakacje Lodowa pokusa Jak małymi krokami osiągnąć (i utrzymać) szczupłą sylwetkę Wyuczony optymizm wg Seligmana Zwalczmy blizny potrądzikowe Kosmetyki hipoalergiczne

Popularne w tym tygodniu:

Jak zachować odporność w okresie zimowym?MATERIAŁ SPONSOROWANY Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Jak sobie z nimi radzić?MATERIAŁ SPONSOROWANY