9 popularnych wskazówek dietetycznych, które nie działają

10. Mity dietetyczneIstnieją zalecenia dotyczące żywienia na diecie odchudzającej, które wcale nie przynoszą oczekiwanych przez nas rezultatów. Zastanawiasz się, które z nich nie pomogą ci w walce z nadmiarem kilogramów?
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Mity dietetyczne
Istnieją zalecenia dotyczące żywienia na diecie odchudzającej, które wcale nie przynoszą oczekiwanych przez nas rezultatów. Zastanawiasz się, które z nich nie pomogą ci w walce z nadmiarem kilogramów?

9. Zrezygnuj z glutenuObecnie często się mówi o nietolerancji glutenu w przypadku wielu osób. Jest to składnik obecny w zbożach i wszystkie produkty powstające z mąki będą go zawierały w składzie. Nietolerancja ta objawia się między innymi wzdęciami czy bolesnością brzucha. Nie rezygnuj ze spożywania produktów pełnoziarnistych, jeżeli nie stwierdzono u ciebie nadwrażliwości na ten składnik pokarmowy. Stanowią one ważny element diety i dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych.
Zdjęcie autorstwa romanov / CC BY

9. Zrezygnuj z glutenu
Obecnie często się mówi o nietolerancji glutenu w przypadku wielu osób. Jest to składnik obecny w zbożach i wszystkie produkty powstające z mąki będą go zawierały w składzie. Nietolerancja ta objawia się między innymi wzdęciami czy bolesnością brzucha. Nie rezygnuj ze spożywania produktów pełnoziarnistych, jeżeli nie stwierdzono u ciebie nadwrażliwości na ten składnik pokarmowy. Stanowią one ważny element diety i dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych.

8. Jedz często, ale mniejMówi się, że w ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków. Dzięki temu organizm zmniejsza ilość magazynowanego w ciele tłuszczu, gdyż przyzwyczaja się do regularnej podaży kalorii. Niestety często poza tymi posiłkami spożywamy również drobne przekąski, takie jak batony białkowe, muesli czy suszone owoce. Te wszystkie produkty również dostarczają organizmowi dodatkowej energii, a w połączeniu z pozostałymi posiłkami może się okazać, że znacząco przekraczamy dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie.
Zdjęcie autorstwa thephilippena / CC BY

8. Jedz często, ale mniej
Mówi się, że w ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków. Dzięki temu organizm zmniejsza ilość magazynowanego w ciele tłuszczu, gdyż przyzwyczaja się do regularnej podaży kalorii. Niestety często poza tymi posiłkami spożywamy również drobne przekąski, takie jak batony białkowe, muesli czy suszone owoce. Te wszystkie produkty również dostarczają organizmowi dodatkowej energii, a w połączeniu z pozostałymi posiłkami może się okazać, że znacząco przekraczamy dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie.

7. Jedz tylko ryżWiele diet odchudzających zaleca eliminację z codziennej diety makaronów, ziemniaków i innych dodatków do obiadu. Zamiast tego proponują one ryż. Niestety w ten sposób dieta staje się wyjątkowo nudna, a wręcz może wzbudzać niechęć do poszczególnych produktów spożywczych. Warto regularnie urozmaicać posiłki i jednego dnia do obiadu dodać kaszę, kolejnego ryż, a później kilka ziemniaków czy makaron. Racjonalna dieta odchudzająca wcale nie musi być nudna.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Jedz tylko ryż
Wiele diet odchudzających zaleca eliminację z codziennej diety makaronów, ziemniaków i innych dodatków do obiadu. Zamiast tego proponują one ryż. Niestety w ten sposób dieta staje się wyjątkowo nudna, a wręcz może wzbudzać niechęć do poszczególnych produktów spożywczych. Warto regularnie urozmaicać posiłki i jednego dnia do obiadu dodać kaszę, kolejnego ryż, a później kilka ziemniaków czy makaron. Racjonalna dieta odchudzająca wcale nie musi być nudna.

6. Ogranicz spożycie węglowodanówPopularne diety białkowe zalecają eliminację z codziennej diety produktów pełnoziarnistych, takich jak pieczywo, makarony, owsianka czy kasze. Zamiast tego sugerują one spożywanie produktów bogatych w białko, czyli chudego mięsa i nabiału. Niestety dieta białkowa nie jest korzystna dla organizmu i prowadzi do jego zakwaszenia. To z kolei grozi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, np. niewydolnością nerek.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

6. Ogranicz spożycie węglowodanów
Popularne diety białkowe zalecają eliminację z codziennej diety produktów pełnoziarnistych, takich jak pieczywo, makarony, owsianka czy kasze. Zamiast tego sugerują one spożywanie produktów bogatych w białko, czyli chudego mięsa i nabiału. Niestety dieta białkowa nie jest korzystna dla organizmu i prowadzi do jego zakwaszenia. To z kolei grozi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, np. niewydolnością nerek.

5. Zwiększ spożycie błonnikaBłonnik reguluje pracę układu pokarmowego, powinien on stanowić stały element każdej diety. Jednak gwałtowne zwiększenie podaży do organizmu produktów pełnoziarnistych bogatych w ten składnik może doprowadzić do wzdęć, bóli brzucha czy biegunek. W szczególności dotyczy to osób, które dotychczas spożywały produkty mocno przetworzone, czyli białe pieczywo czy makarony. Produkty bogate w błonnik należy wprowadzać do diety stopniowo.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Zwiększ spożycie błonnika
Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego, powinien on stanowić stały element każdej diety. Jednak gwałtowne zwiększenie podaży do organizmu produktów pełnoziarnistych bogatych w ten składnik może doprowadzić do wzdęć, bóli brzucha czy biegunek. W szczególności dotyczy to osób, które dotychczas spożywały produkty mocno przetworzone, czyli białe pieczywo czy makarony. Produkty bogate w błonnik należy wprowadzać do diety stopniowo.

4. Zapomnij o słodkich smakachSłodycze mają doskonały smak i niestety można się od nich uzależnić. Większość diet odchudzających eliminuje słodkości z dziennego jadłospisu. Niemniej jednak, możesz zastąpić słodycze naturalnymi cukrami występującymi w warzywach i owocach. Słodki koktajl na bazie szpinaku, gruszki, banana i mleka dostarczy twoim kubkom smakowym przyjemnych doznań, a jednocześnie zredukuje wilczy apetyt na czekoladę czy też inną, niezdrową przekąskę.
Zdjęcie autorstwa Matthias Rhomberg / CC BY

4. Zapomnij o słodkich smakach
Słodycze mają doskonały smak i niestety można się od nich uzależnić. Większość diet odchudzających eliminuje słodkości z dziennego jadłospisu. Niemniej jednak, możesz zastąpić słodycze naturalnymi cukrami występującymi w warzywach i owocach. Słodki koktajl na bazie szpinaku, gruszki, banana i mleka dostarczy twoim kubkom smakowym przyjemnych doznań, a jednocześnie zredukuje wilczy apetyt na czekoladę czy też inną, niezdrową przekąskę.

3. Jedz produkty o niskiej zawartości tłuszczuPrzestrzegając zasad racjonalnego odżywiania, powinno się ograniczyć tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu zaleca się spożywanie chudego mięsa drobiowego oraz wołowego. Nie powinno to jednak dotyczyć nabiału, czyli mleka, twarogu oraz serów. W ich przypadku obniżenie zawartości tłuszczu jest równoznaczne z podwyższeniem ilości cukru oraz chemicznych ulepszaczy. Zdecydowanie lepiej sięgać po nabiał w wersji półtłustej.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Jedz produkty o niskiej zawartości tłuszczu
Przestrzegając zasad racjonalnego odżywiania, powinno się ograniczyć tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu zaleca się spożywanie chudego mięsa drobiowego oraz wołowego. Nie powinno to jednak dotyczyć nabiału, czyli mleka, twarogu oraz serów. W ich przypadku obniżenie zawartości tłuszczu jest równoznaczne z podwyższeniem ilości cukru oraz chemicznych ulepszaczy. Zdecydowanie lepiej sięgać po nabiał w wersji półtłustej.

2. Jedz tylko sałatkiRzeczywiście sałatki stanowią bogactwo witamin i mikroelementów, a jednocześnie mają niewielką ilość kalorii. Niemniej jednak, dieta opierająca się tylko i wyłącznie na sałacie i warzywach może się szybko znudzić.
Zdjęcie autorstwa stevepb / CC BY

2. Jedz tylko sałatki
Rzeczywiście sałatki stanowią bogactwo witamin i mikroelementów, a jednocześnie mają niewielką ilość kalorii. Niemniej jednak, dieta opierająca się tylko i wyłącznie na sałacie i warzywach może się szybko znudzić.

1. Zrezygnuj z ziemniakówZiemniaki są posądzane o negatywny wpływ na wagę ciała – mówi się, że ich regularne spożywanie sprzyja tyciu. W rzeczywistości spożycie ziemniaków w odpowiedniej ilości, tj. ok. 100-150 g dziennie, nie powinno wywierać złego wpływu na sylwetkę.
Zdjęcie autorstwa Lebensmittelfotos / CC BY

1. Zrezygnuj z ziemniaków
Ziemniaki są posądzane o negatywny wpływ na wagę ciała – mówi się, że ich regularne spożywanie sprzyja tyciu. W rzeczywistości spożycie ziemniaków w odpowiedniej ilości, tj. ok. 100-150 g dziennie, nie powinno wywierać złego wpływu na sylwetkę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Najlepsza gra wstępna Dlaczego warto sięgać po suszone owoce? Zrób porządek ze swoimi kosmetykami Zdrowy Nawyk - Zdrowe Piersi Dlaczego nie mogę schudnąć? Czy papierosy wywołują choroby psychiczne? Oczyść organizm w 14 dni. Poczuj się lekka na wiosnę! Pięć kiepskich wymówek od jedzenia warzyw Biotyna - witamina dla zdrowych włosów Kiedy nie możesz zasnąć... Woda pomaga W Polsce rosną statystyki zakażonych HIV. Jak się chronić?