Wskazówki dla odchudzających się

12. Pij dużo wodyPodczas odchudzania pij dużo wody lub innych napojów bezcukrowych. Kiedy masz ochotę na coś do jedzenia, wypij szklankę wody. Często myślimy, że jesteśmy głodni, gdy w rzeczywistości po prostu jesteśmy spragnieni.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

12. Pij dużo wody
Podczas odchudzania pij dużo wody lub innych napojów bezcukrowych. Kiedy masz ochotę na coś do jedzenia, wypij szklankę wody. Często myślimy, że jesteśmy głodni, gdy w rzeczywistości po prostu jesteśmy spragnieni.

11. Uważaj na wieczorne przekąskiZazwyczaj ochota na coś do jedzenia dopada nas, gdy wieczorem siedzimy przed telewizorem i relaksujemy się. Takie wieczorne podjadanie jest tym, co najbardziej szkodzi, gdy chcesz być szczuplejszym. Późnym wieczorem najlepiej zamknij drzwi do kuchni albo pozwól sobie na niskokaloryczną przekąskę poniżej 100 kalorii.
Zdjęcie autorstwa tquynh1112 / CC BY

11. Uważaj na wieczorne przekąski
Zazwyczaj ochota na coś do jedzenia dopada nas, gdy wieczorem siedzimy przed telewizorem i relaksujemy się. Takie wieczorne podjadanie jest tym, co najbardziej szkodzi, gdy chcesz być szczuplejszym. Późnym wieczorem najlepiej zamknij drzwi do kuchni albo pozwól sobie na niskokaloryczną przekąskę poniżej 100 kalorii.

10. Ciesz się ulubionym jedzeniemNie zjadaj od razu pudełka czekoladek. Wybierz jedną i ciesz się jej smakiem. Zamiast całej torby cukierków, zjedz jednego. Wciąż możesz cieszyć się ulubionym jedzeniem, ale we wszystkim trzeba zachować umiar.
Zdjęcie autorstwa weinstock / CC BY

10. Ciesz się ulubionym jedzeniem
Nie zjadaj od razu pudełka czekoladek. Wybierz jedną i ciesz się jej smakiem. Zamiast całej torby cukierków, zjedz jednego. Wciąż możesz cieszyć się ulubionym jedzeniem, ale we wszystkim trzeba zachować umiar.

9. Jedz kilka małych posiłków w ciągu dniaJeśli jesz mniej kalorii niż spalasz – chudniesz. Badania potwierdzają, że osoby, które jedzą 4 lub 5 małych posiłków na dzień są w stanie łatwiej kontrolować wagę i apetyt. Rozłóż codzienną ilość kalorii na kilka posiłków w ciągu dnia i pamiętaj, aby kolacja była tym ostatnim posiłkiem.
Zdjęcie autorstwa julenka / CC BY

9. Jedz kilka małych posiłków w ciągu dnia
Jeśli jesz mniej kalorii niż spalasz – chudniesz. Badania potwierdzają, że osoby, które jedzą 4 lub 5 małych posiłków na dzień są w stanie łatwiej kontrolować wagę i apetyt. Rozłóż codzienną ilość kalorii na kilka posiłków w ciągu dnia i pamiętaj, aby kolacja była tym ostatnim posiłkiem.

8. Jedz żywność bogatą w białkaBiałko sprawia, że przez dłuższy czas czujesz się najedzony. Przyspiesza również spalanie tłuszczu i pozwala zachować masę mięśniową. Pamiętaj, by w codziennej diecie zawrzeć produkty wysokobiałkowe, takie jak chude mięso, białka jajek, orzechy, soja, ser, jogurty i owoce morza.
Zdjęcie autorstwa Alpha / CC BY

8. Jedz żywność bogatą w białka
Białko sprawia, że przez dłuższy czas czujesz się najedzony. Przyspiesza również spalanie tłuszczu i pozwala zachować masę mięśniową. Pamiętaj, by w codziennej diecie zawrzeć produkty wysokobiałkowe, takie jak chude mięso, białka jajek, orzechy, soja, ser, jogurty i owoce morza.

7. Używaj przyprawDo potraw używaj przypraw, aby zwiększyć metabolizm, co pozwoli ci poczuć się lepiej. Jedzenie o intensywnym smaku da ci więcej przyjemności, więc zjesz mniej.
Zdjęcie autorstwa weinstock / CC BY

7. Używaj przypraw
Do potraw używaj przypraw, aby zwiększyć metabolizm, co pozwoli ci poczuć się lepiej. Jedzenie o intensywnym smaku da ci więcej przyjemności, więc zjesz mniej.

6. W restauracji zamawiaj połowę porcjiKiedy jesz w restauracji, zamów porcję dla dzieci. Jest to dobry sposób, aby zmniejszyć ilość kalorii. Możesz też jeść na mniejszych talerzach. Sprawi to wrażenie, że porcje jedzenia są większe.
Zdjęcie autorstwa William Cho / CC BY

6. W restauracji zamawiaj połowę porcji
Kiedy jesz w restauracji, zamów porcję dla dzieci. Jest to dobry sposób, aby zmniejszyć ilość kalorii. Możesz też jeść na mniejszych talerzach. Sprawi to wrażenie, że porcje jedzenia są większe.

5. Zawsze jedz śniadanieWydaje się, że niejedzenie śniadania sprawi, że schudniesz. Jest natomiast wręcz przeciwnie. Jeśli nie jesz śniadania, twoja porcja obiadu i kolacji będzie większa, w efekcie zamiast schudnąć – przytyjesz. Aby zrzucić wagę i ją utrzymać, pamiętaj zawsze o zjedzeniu pełnowartościowego śniadania zawierającego bogate w błonnik płatki, owoce oraz niskotłuszczowe mleko.
Zdjęcie autorstwa Ralph Daily / CC BY

5. Zawsze jedz śniadanie
Wydaje się, że niejedzenie śniadania sprawi, że schudniesz. Jest natomiast wręcz przeciwnie. Jeśli nie jesz śniadania, twoja porcja obiadu i kolacji będzie większa, w efekcie zamiast schudnąć – przytyjesz. Aby zrzucić wagę i ją utrzymać, pamiętaj zawsze o zjedzeniu pełnowartościowego śniadania zawierającego bogate w błonnik płatki, owoce oraz niskotłuszczowe mleko.

4. Jedz produkty bogate w błonnikBłonnik zapobiega problemom z wypróżnieniem, pomaga w trawieniu, zmniejsza cholesterol i pomaga zrzucić wagę. Kobiety powinny przyjmować w diecie około 25 gramów błonnika dziennie, a mężczyźni 38 gramów. Doskonałymi źródłami błonnika są: pieczywo pełnoziarniste, owsianka, fasola, owoce i warzywa.
Zdjęcie autorstwa Aquilatin / CC BY

4. Jedz produkty bogate w błonnik
Błonnik zapobiega problemom z wypróżnieniem, pomaga w trawieniu, zmniejsza cholesterol i pomaga zrzucić wagę. Kobiety powinny przyjmować w diecie około 25 gramów błonnika dziennie, a mężczyźni 38 gramów. Doskonałymi źródłami błonnika są: pieczywo pełnoziarniste, owsianka, fasola, owoce i warzywa.

3. Waż się raz w tygodniuOsoby, które ważą się regularnie, mają większe szanse na zachowanie szczupłej sylwetki. Najlepiej ważyć się raz w tygodniu, tego samego dnia, o tej samej godzinie, w tym samym ubraniu i na tej samej wadze.
Zdjęcie autorstwa Thinking Tree / CC BY

3. Waż się raz w tygodniu
Osoby, które ważą się regularnie, mają większe szanse na zachowanie szczupłej sylwetki. Najlepiej ważyć się raz w tygodniu, tego samego dnia, o tej samej godzinie, w tym samym ubraniu i na tej samej wadze.

2. Wysypiaj sięKiedy jesteś niewyspany, twój organizm produkuje hormon grelinę, stymulującą apetyt, a zmniejsza ilość leptyny, która mówi ci, że jesteś najedzony. Wystarczająca ilość snu sprawi, że poczujesz się wypoczęty i nie będziesz czuł potrzeby nieustannego podjadania.
Zdjęcie autorstwa Timothy Krause / CC BY

2. Wysypiaj się
Kiedy jesteś niewyspany, twój organizm produkuje hormon grelinę, stymulującą apetyt, a zmniejsza ilość leptyny, która mówi ci, że jesteś najedzony. Wystarczająca ilość snu sprawi, że poczujesz się wypoczęty i nie będziesz czuł potrzeby nieustannego podjadania.

1. Zapewnij sobie wsparcieWsparcie od rodziny i przyjaciół pomoże osiągnąć sylwetkę, o której marzysz. Być może domownicy czy przyjaciele chętnie dołączą do ciebie. Wtedy możecie wspólnie ćwiczyć, zdrowo jeść i tracić wagę. Gdy stracisz zapał, przyjaciele i rodzina wesprą cię na duchu i pomogą przezwyciężyć kryzys.
Zdjęcie autorstwa cheryholt / CC BY

1. Zapewnij sobie wsparcie
Wsparcie od rodziny i przyjaciół pomoże osiągnąć sylwetkę, o której marzysz. Być może domownicy czy przyjaciele chętnie dołączą do ciebie. Wtedy możecie wspólnie ćwiczyć, zdrowo jeść i tracić wagę. Gdy stracisz zapał, przyjaciele i rodzina wesprą cię na duchu i pomogą przezwyciężyć kryzys.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Uspokajająca moc przyrody Przepraszamy, że gryziemy… Higiena intymna Powszechne mity na temat odżywiania – sprawdź, czy je znasz Aktywność fizyczna przed i po ciąży wpływa na płodność? Zdrowy Nawyk - Zdrowe Piersi Amarantus - sięgnij po zdrowie Poród w domu tak bezpieczny jak ten w szpitalu Crossfit – efektywne spalanie tłuszczu Jak stosować "antykoncepcję po"? Doładuj baterie witaminami Jak odmłodzić spojrzenie?