Gdy usta pierzchną
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZima w pełni, a wraz z nią coraz bardziej mroźne powietrze - temperatury dochodzące nawet do - 20 stopni C. Dla wielu osób oznacza to problem ze spierzchniętymi, pękającymi wargami, które bolą i na pewno nikomu nie dodają urody. Jak radzić sobie ze skórą ust skłonną do wysychania i pękania? Oto kilka sposobów...
Zima w pełni, a wraz z nią coraz bardziej mroźne powietrze. Dla wielu osób oznacza to problem ze spierzchniętymi, pękającymi wargami, które bolą i na pewno nikomu nie dodają urody. Jak radzić sobie ze skórą ust skłonną do wysychania i pękania?
Oto kilka sposobów:
natłuszczanie ust wazeliną przed wyjściem z domu,stosowanie pomadki ochronnej przed wyjściem z domu i kilkakrotnie na świeżym powietrzu, a także po każdym posiłku, piciu i wytarciu ust,używanie tłustych szminek ochronnych, stosowanie pomadki z filtrem przeciwsłonecznym,stosowanie maści z antybiotykiem, które zmniejszają ryzyko zakażenia oraz maści hydrokortyzonowych,spożywanie dużej ilości płynów, zwłaszcza zimą. Wskazane jest wypijanie szklanki wody co kilka godzin,korzystanie w pomieszczeniach z nawilżaczy powietrza, które zapobiegają wysychaniu warg zimą,smarowanie maścią cynkową,wzbogacenie diety o produkty zawierające witaminę B,stosowanie wosku pszczelego,stosowanie kilka razy w tygodniu maseczki z naturalnego miodu (gruba warstwa miodu pozostawiona na ustach przez 5–10 minut),masowanie ust palcem natłuszczonym miodem lub wazeliną lub masaż zwilżoną szczoteczką do zębów — kilka razy w tygodniu,wykonywanie co tydzień pilingu, który usuwa wysuszony naskórek i poprawia ukrwienie ust,smarowanie warg masłem kakaowym 4–5 razy dziennie.
Przyczyny wysychania i pękania warg:
suche i zimne powietrze,niekorzystne działanie promieni słonecznych, które o każdej porze roku mogą wysuszać wargi. Dotyczy to zwłaszcza dolnej wargi, która najbardziej narażona jest na działanie promieni ultrafioletowych,brak odpowiednich witamin, zwłaszcza witaminy B,stałe zwilżanie warg końcem języka, co powoduje jeszcze większe wysychanie i może doprowadzić do ślinowego zapalenia skóry występującego dość często u dzieci,nadwrażliwość na substancje smakowe zawarte w cukierkach, pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej. Zaleca się w takich przypadkach rezygnację z pasty do zębów na rzecz sody oczyszczonej lub samego szczotkowania.
Nie należy odgryzać ani obrywać delikatnych strzępków skóry pojawiających na wysuszonych wargach, gdyż może dojść do głębszych uszkodzeń i wywołać zakażenie.
Podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu czystym palcem można dotknąć nozdrzy, a potem przetrzeć wargi. Choć wydaje się to mało estetyczne, substancje wydzielane przez gruczoły łojowe znajdujące się z boku nosa nawilżą spierzchnięte wargi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze