7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna

10. Antykoncepcja nie zawsze jest skuteczna?Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i szanse na zapłodnienie rosną. Nieważne, czy stosujesz tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywę, czy może jeszcze inną metodę. Wystarczy drobny błąd i traci ona swoją skuteczność.
Zdjęcie autorstwa Lies Thru a Lens  / CC BY

10. Antykoncepcja nie zawsze jest skuteczna?
Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i szanse na zapłodnienie rosną. Nieważne, czy stosujesz tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywę, czy może jeszcze inną metodę. Wystarczy drobny błąd i traci ona swoją skuteczność.

9. 100% antykoncepcjaNie istnieje idealna antykoncepcja, która dawałaby 100% pewności, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Istnieją nawet przypadki zapłodnienia u kobiet poddanych podwiązaniu jajników czy u mężczyzn po wazektomii. Najlepszą ochronę uzyskuje się poprzez połączenie kilku metod antykoncepcji, np. tabletek i prezerwatyw.
Zdjęcie autorstwa Amber McNamara / CC BY-NC-ND

9. 100% antykoncepcja
Nie istnieje idealna antykoncepcja, która dawałaby 100% pewności, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Istnieją nawet przypadki zapłodnienia u kobiet poddanych podwiązaniu jajników czy u mężczyzn po wazektomii. Najlepszą ochronę uzyskuje się poprzez połączenie kilku metod antykoncepcji, np. tabletek i prezerwatyw.

8. Nieodpowiednie przechowywanieWiele osób w nieodpowiedni sposób przechowuje prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne. Istotne jest to, aby znajdowały się one w zaciemnionym miejscu o temperaturze w zakresie 15-25°C. Niewskazane jest również stosowanie przeterminowanej antykoncepcji, gdyż traci ona wtedy swoje właściwości ochronne.
Zdjęcie autorstwa Kerry J / CC BY-NC

8. Nieodpowiednie przechowywanie
Wiele osób w nieodpowiedni sposób przechowuje prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne. Istotne jest to, aby znajdowały się one w zaciemnionym miejscu o temperaturze w zakresie 15-25°C. Niewskazane jest również stosowanie przeterminowanej antykoncepcji, gdyż traci ona wtedy swoje właściwości ochronne.

7. Pominięcie tabletkiPominięcie jednej tabletki może znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Z tego względu w takim tygodniu powinno się stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie i brać tabletki regularnie – tylko wtedy uzyskujemy optymalne zabezpieczenie.
Zdjęcie autorstwa anqa / CC BY-NC

7. Pominięcie tabletki
Pominięcie jednej tabletki może znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Z tego względu w takim tygodniu powinno się stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie i brać tabletki regularnie – tylko wtedy uzyskujemy optymalne zabezpieczenie.

6. Co zrobić przy pominięciu tabletki?Jeżeli doszło do stosunku w przeciągu 6 dni od momentu pominięcia tabletki, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Lekarz ginekolog może w tej sytuacji przepisać kobiecie tabletkę „po stosunku”, która nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej.
Zdjęcie autorstwa anqa / CC BY-NC

6. Co zrobić przy pominięciu tabletki?
Jeżeli doszło do stosunku w przeciągu 6 dni od momentu pominięcia tabletki, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Lekarz ginekolog może w tej sytuacji przepisać kobiecie tabletkę „po stosunku”, która nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej.

5. Przeterminowane prezerwatywyPrzed wykorzystaniem prezerwatywy trzeba sprawdzić jej termin ważności oraz to, czy nie jest uszkodzona. Co więcej, lepiej nie korzystać z prezerwatyw zakupionych w kiosku, gdyż często są one przechowywane w nieodpowiednich warunkach (wysoka temperatura, nasłonecznione miejsce) i tracą swoje właściwości.
Zdjęcie autorstwa Shawn Latta / CC BY-NC-SA

5. Przeterminowane prezerwatywy
Przed wykorzystaniem prezerwatywy trzeba sprawdzić jej termin ważności oraz to, czy nie jest uszkodzona. Co więcej, lepiej nie korzystać z prezerwatyw zakupionych w kiosku, gdyż często są one przechowywane w nieodpowiednich warunkach (wysoka temperatura, nasłonecznione miejsce) i tracą swoje właściwości.

4. Niektóre lekiSubstancje zawarte w niektórych lekach mogą zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dotyczy to leków przeciwdrgawkowych, przeciwgruźliczych, przeciwgrzybiczych czy antybiotyków.
Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

4. Niektóre leki
Substancje zawarte w niektórych lekach mogą zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dotyczy to leków przeciwdrgawkowych, przeciwgruźliczych, przeciwgrzybiczych czy antybiotyków.

3. Kalendarzykowa metoda antykoncepcjiSprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku kobiet regularnie miesiączkujących. Wtedy mamy pewność, kiedy występuje owulacja. Przy nieregularnych miesiączkach owulacja może występować w różnych momentach cyklu. Mniej więcej 24 na 100 kobiet stosujących tę metodę zachodzi w ciążę.
Zdjęcie autorstwa Richard foster / CC BY-SA

3. Kalendarzykowa metoda antykoncepcji
Sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku kobiet regularnie miesiączkujących. Wtedy mamy pewność, kiedy występuje owulacja. Przy nieregularnych miesiączkach owulacja może występować w różnych momentach cyklu. Mniej więcej 24 na 100 kobiet stosujących tę metodę zachodzi w ciążę.

2. Indywidualna antykoncepcjaTak naprawdę nigdy nie mamy pewności, czy nasz partner odpowiednio przechowuje i stosuje antykoncepcję. Z tego względu lepiej samemu dbać o to, aby nie doszło do zapłodnienia i nosić przy sobie prezerwatywy.
Zdjęcie autorstwa Robert foster / CC BY-SA

2. Indywidualna antykoncepcja
Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, czy nasz partner odpowiednio przechowuje i stosuje antykoncepcję. Z tego względu lepiej samemu dbać o to, aby nie doszło do zapłodnienia i nosić przy sobie prezerwatywy.

1. Jak zwiększyć skuteczność antykoncepcjiRozważając różnorodne metody antykoncepcyjne, warto wziąć pod uwagę połączenie kilku spośród nich. W szczególności jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie dziecka.
Zdjęcie autorstwa Courtney Carmody / CC BY-SA

1. Jak zwiększyć skuteczność antykoncepcji
Rozważając różnorodne metody antykoncepcyjne, warto wziąć pod uwagę połączenie kilku spośród nich. W szczególności jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie dziecka.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Odmładzająca rola kolagenu Dietetyczna mgiełka – rewolucyjna metoda odchudzania? Mąż Scarlett Johansson chce adoptować dziecko Spowolniony metabolizm w sezonie jesienno-zimowym - jak sobie radzić? Skóra pod parasolem Trening szarych komórek Nawadnianie organizmu Suchość pochwy Kobiety, mężczyźni i autostop Jak zgubić "brzuszek"? Odciski na stopach 6 faktów i mitów na temat higieny wzroku