7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
10. Antykoncepcja nie zawsze jest skuteczna?
Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i szanse na zapłodnienie rosną. Nieważne, czy stosujesz tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywę, czy może jeszcze inną metodę. Wystarczy drobny błąd i traci ona swoją skuteczność.
9. 100% antykoncepcja
Nie istnieje idealna antykoncepcja, która dawałaby 100% pewności, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Istnieją nawet przypadki zapłodnienia u kobiet poddanych podwiązaniu jajników czy u mężczyzn po wazektomii. Najlepszą ochronę uzyskuje się poprzez połączenie kilku metod antykoncepcji, np. tabletek i prezerwatyw.
8. Nieodpowiednie przechowywanie
Wiele osób w nieodpowiedni sposób przechowuje prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne. Istotne jest to, aby znajdowały się one w zaciemnionym miejscu o temperaturze w zakresie 15-25°C. Niewskazane jest również stosowanie przeterminowanej antykoncepcji, gdyż traci ona wtedy swoje właściwości ochronne.
7. Pominięcie tabletki
Pominięcie jednej tabletki może znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Z tego względu w takim tygodniu powinno się stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie i brać tabletki regularnie – tylko wtedy uzyskujemy optymalne zabezpieczenie.
6. Co zrobić przy pominięciu tabletki?
Jeżeli doszło do stosunku w przeciągu 6 dni od momentu pominięcia tabletki, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Lekarz ginekolog może w tej sytuacji przepisać kobiecie tabletkę „po stosunku”, która nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej.
5. Przeterminowane prezerwatywy
Przed wykorzystaniem prezerwatywy trzeba sprawdzić jej termin ważności oraz to, czy nie jest uszkodzona. Co więcej, lepiej nie korzystać z prezerwatyw zakupionych w kiosku, gdyż często są one przechowywane w nieodpowiednich warunkach (wysoka temperatura, nasłonecznione miejsce) i tracą swoje właściwości.
4. Niektóre leki
Substancje zawarte w niektórych lekach mogą zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dotyczy to leków przeciwdrgawkowych, przeciwgruźliczych, przeciwgrzybiczych czy antybiotyków.
3. Kalendarzykowa metoda antykoncepcji
Sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku kobiet regularnie miesiączkujących. Wtedy mamy pewność, kiedy występuje owulacja. Przy nieregularnych miesiączkach owulacja może występować w różnych momentach cyklu. Mniej więcej 24 na 100 kobiet stosujących tę metodę zachodzi w ciążę.
2. Indywidualna antykoncepcja
Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, czy nasz partner odpowiednio przechowuje i stosuje antykoncepcję. Z tego względu lepiej samemu dbać o to, aby nie doszło do zapłodnienia i nosić przy sobie prezerwatywy.
1. Jak zwiększyć skuteczność antykoncepcji
Rozważając różnorodne metody antykoncepcyjne, warto wziąć pod uwagę połączenie kilku spośród nich. W szczególności jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze