Znamiona pod okiem specjalisty
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPojawienie się znamion często wywołuje panikę, gdyż kojarzą się one większości z nas ze zmianami nowotworowymi. Pojawienie się czerniaka jest w 90% uleczalne, o czym warto pamiętać, należy tylko szybko zgłosić się do specjalisty. Co powinniśmy więc wiedzieć o znamionach, aby czuć się bezpiecznie?
Czerniak jest obarczony najwyższą śmiertelnością wśród nowotworów skóry. Liczba ta wzrasta w niepokojącym tempie, szybciej niż innych nowotworów skóry. Często daje przerzuty odległe do płuc, wątroby, mózgu i innych narządów.
Czerniak może pojawić się u każdego, jednak najczęściej występuje u kobiet. W przypadku tego znamienia do grupy zwiększonego ryzyka należą osoby:
o uwarunkowaniach genetycznych — u członków rodziny występowały liczne znamiona oraz przypadki zachorowań,o jasnej karnacji, jasnych włosach i oczach,regularnie korzystające z solarium, nadmiernie eksponujące ciało na promieniowanie słoneczne,narażone, szczególnie w dzieciństwie, na poparzenia słoneczne,obcujące ze smołą pogazową, kreozotem, związkami arsenu i radu w miejscu pracy.
Jeżeli zauważysz na swojej skórze niepokojące cię znamię, udaj się do dermatologa, który od razu sprawdzi, czy znamię jest niebezpieczne. Lekarz przeprowadza badanie dermatoskopowe. Uważnie ogląda znamię w dużym powiększeniu i ocenia jego powierzchnię. Bada to miejsce pod kątem ewentualnych asymetrii, zwraca uwagę na kolor, brzegi i strukturę niepokojącej narośli. Tego typu badanie zaleca się przeprowadzać chociaż raz w ciągu roku, najlepiej po okresie intensywnego opalania się. Dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm uspokaja wszystkich, którym znamiona spędzają sen z powiek: Jeżeli jakieś znamię budzi wątpliwość, profilaktycznie usuwa się je i zleca badanie histopatologiczne. Dzięki temu ma się pewność, czy dane znamię stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
Osoby z grupy ryzyka powinny częściej zgłaszać się na badania.
Najczęstszym objawem czerniaka jest zmiana zarysu i barwy istniejącego już znamienia lub pojawienie się ciemnoczerwonej plamki na skórze. Większe prawdopodobieństwo zezłośliwienia mają duże znamiona barwnikowe, dlatego należy je uważnie obserwować.
Posługując się metodą ABCDE oraz metodą „brzydkiego kaczątka” można samodzielnie sprawdzić, czy są to znamiona niebezpieczne.
Metoda ABCDE
A to asymetria — należy sprawdzić czy jedna połowa znamienia nie różni się od drugiej,B to brzegi — niepokój powinny wywoływać nieregularne krawędzie i nieostrości,C to kolor — powinien być jednolity, D to średnica — niepokojące są wszystkie znamiona, których średnica przekracza 5 mm,E to ewolucja — wszystkie zmiany zachodzące na przestrzeni czasu, uwypuklenia powinny zwrócić uwagę obserwatora.
Metoda „brzydkiego kaczątka”
U jednej osoby zazwyczaj wszystkie znamiona wyglądają identycznie pod względem kształtu, barwy czy wielkości. Jeżeli jedno z nich nie jest podobne do pozostałych, można uznać je za niebezpieczne.
Pamiętaj, że wnikliwa obserwacja swojego ciała, unikanie zagrożeń oraz systematyczna opieka lekarska może uchronić cię przed niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą czerniak.
Informacja prasowa: WellDerm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze