Brodawki
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWirus brodawczaka może być bardzo niebezpieczny, ponieważ może przyczynić się do powstania zmian nowotworowych. Atakuje on błony śluzowe. Inna łagodniejsza postać tego wirusa występuje jako brodawka. Pojawia się na skórze na skutek nawet najdrobniejszych uszkodzeń. Rozwija się wolno i zazwyczaj niespodziewanie znika, by pojawić się ponownie po miesiącach czy latach.
Brodawka to niewielka narośl na skórze, często towarzyszy jej swędzenie. Występuje na różnych częściach ciała, nawet na palcach u nóg czy piętach. Poruszanie się jest wtedy utrudnione, ponieważ odczuwa się ból.
Wirus wnika w malutkie ranki, a następnie tworzy się brodawka. Zdarza się, że do ich powstania przyczynia się rozpulchnienie skóry wodą, co sprawia, że częstym miejscem zarażania się jest basen lub wanna czy kabina prysznicowa, gdy korzystają z niej obce osoby.
Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się brodawek?
nie chodź boso po mokrych powierzchniach — sale, przebieralnie, baseny, kabiny prysznicowe. Jeżeli musisz wziąć prysznic poza domem, koniecznie zakładaj klapki.spożywaj lekkostrawne pokarmy o dużej zawartości magnezu. Zalecane są owoce cytrusowe, warzywa, kukurydza, ryby, figi, soja, czarna czekolada, rośliny oleiste, pełne ziarna oraz owoce morza. Wskazany jest także czosnek i cebula, migdały, orzechy oraz przyprawianie posiłków drożdżami piwnymi. Możesz też przeprowadzić kurację preparatami zawierającymi mikroelementy: magnez i miedź.wyeliminuj ze swojej diety alkohol, napoje z kofeiną, tłuste mięso, sery, sosy, słodycze, smażone posiłki. unikaj kontaktu z osobami cierpiącymi na podobną przypadłość.
Co możesz zastosować w przypadku klasycznych brodawek?
propolis (nalewka) - smarować 1–2 razy dziennie.glistnik jaskółcze ziele (nalewka lub świeży sok) - smarować 1–2 razy dziennie. Można także zastosować mieszankę nalewki z glistnika oraz żywotnika 3 razy dziennie po 1 kropli.olejek drzewa herbacianego skuteczny w zwalczaniu brodawek stóp — smarować 1–2 razy dziennie.żywotnik zachodni (nalewka) - smarować 1–2 razy dziennie.żel z aloesu otrzymany ze świeżo ściętego liścia.
Naturopaci polecają także witaminę A do usuwania brodawek stóp. Zawartość kapsułki należy nałożyć na brodawkę i nakleić plaster. Czynność trzeba powtarzać codziennie aż do zniknięcia kurzajki.
Zarówno metody zmniejszające ryzyko pojawienia się kurzajek jak i stosowanie ziołolecznictwa jest bezbolesne i nieszkodliwe.
Leczenie brodawek
Podczas wizyty u lekarza najczęściej stosowane jest nakładanie na brodawki plastra nasączonego 40% kwasem salicylowym na kilka dnia. Po zdjęciu plastra lekarz przede wszystkim usuwa martwe fragmenty skóry i głębiej położone części brodawek. Aby zapobiec bólowi, może podać zastrzyk przeciwbólowy. W przypadku głębokich brodawek, czasami wymagane jest powtórzenie tych czynności lub użycie silniejszego środka. Trudne do usunięcia i duże brodawki często wypalane są igłą elektryczną, zamrażane ciekłym azotem lub usuwane za pomocą chirurgii laserowej.
Jeżeli na skutek pojawienia się brodawek na twojej skórze odczuwasz ból lub masz problemy podczas chodzenia, powinnaś zgłosić się do lekarza. Niepokoić może także fakt, że brodawka się nie zmniejsza lub szybko rośnie. Warto wiedzieć, że wszystkie są zaraźliwe, a zwłaszcza te, które są uszkodzone bądź pojawiła się na nich rana. Samodzielnie nie wolno niczego usuwać ani wycinać, aby nie doprowadzić do zakażenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze