Skuteczność metod antykoncepcji według wskaźnika Pearla
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuW wyborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej przede wszystkim kierujemy się jej skutecznością, którą określa wskaźnik Pearla, zwany inaczej Indeksem Pearla. Czym jest ów wskaźnik i jakie są sposoby obliczania jego wartości dla poszczególnych metod?
Raymond Pearl był amerykańskim biologiem i statystykiem. Dzięki niemu w 1938 roku wszyscy dowiedzieli się o niszczącym wpływie nikotyny na zdrowie człowieka. Zasłynął także jako autor równania umożliwiającego obliczanie skuteczności różnych metod antykoncepcyjnych, czyli wskaźnika niepowodzeń danego środka. Indeks ten informuje o ilości nieplanowanych ciąż u stu par stosujących daną metodę antykoncepcyjną w czasie regularnego współżycia. Im mniejsza wartość, tym skuteczniejsza jest dana metoda. Warto więc zastanowić się na wyborem najodpowiedniejszej. Brak zabezpieczenia we wskaźniku oznacza 80–90, czyli na 100 par, aż tyle będzie spodziewało się dziecka.
Zdarza się, że w różnych źródłach można odnaleźć różne wartości wskaźnika dla danej metody antykoncepcyjnej. Różnice mogą wynikać z faktu, że skuteczność stosowanych środków sprawdzana jest za pomocą specjalistycznych testów w warunkach laboratoryjnych, co daje większą pewność niż w życiu codziennym. Dzieje się tak na przykład w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Czasami kobiety zapominają o zażyciu pigułki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bądź więcej) lub ze względu na przyjmowanie innych leków (antybiotyków, leków przeciwdepresyjnym) jej działanie jest osłabione. W przypadku prezerwatyw oraz błon dopochwowych końcowy efekt działania zależy głównie od właściwego założenia, natomiast o skuteczności naturalnych metod zabezpieczania się przed ciążą decyduje wiedza oraz doświadczenie kobiety. Jednym ze sposobów gwarantujących uniknięcie niechcianej ciąży są komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, które gwarantują skuteczność pigułki bez działań niepożądanych. Stosowanie tych medycznych urządzeń nie wymaga jednak ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności.
Skuteczność metod antykoncepcji według wskaźnika Pearla
- tabletka antykoncepcyjna (jednofazowa – np. Yasmin, Logest)- 0,2 — 0,5
- tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna (np. Qlaira)- 0,2 – 1,4
- komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly — 0,64
- krążek dopochwowy (NuvaRing) - 0,65
- tabletka antykoncepcyjna (dwufazowa – np. Anteovin) - 0,7 plaster antykoncepcyjny — 0,9
- minipigułka (jednoskładnikowa – np. Cerazette, Azalia) - od 1 do 3
- metoda objawowo termiczna Rötzera — od 1 do 3
- wkładka wewnątrzmaciczna (spirala) - od 1 do 3
- prezerwatywa — od 3 do 7
- prezerwatywa dla kobiet — od 5 do 25
- dopochwowe środki plemnikobójcze — od 8 do 36
- stosunek przerywany — od 10 do 35
- brak antykoncepcji — od 80 do 90.
Wybór właściwej metody antykoncepcyjnej ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na skuteczność jej działania. Jest bardzo ważny, ponieważ komfort psychiczny podczas stosunku wpływa w znacznym stopniu na jakość przeżywania miłosnych uniesień.
Źródło: informacja prasowa Beata Mąkolska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze