Skóra pod parasolem
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWakacje dla nas wcale nie oznaczają odpoczynku dla naszej skóry. Narażona na działanie promieni słonecznych, szkodliwy dym papierosowy, twardą wodę czy zanieczyszczenia powietrza traci swą jędrność i elastyczność. Jak należy ją pielęgnować, aby wyglądała ładnie i młodo?
Starzenie się skóry jest nieuniknione. Staje się pomarszczona, szara, mało elastyczna. Pierwsze oznaki starzenia zazwyczaj widoczne są wokół oczu i ust, ale także na szyi, dekolcie i dłoniach. Dzieje się tak na skutek degradacji włókien kolagenowych, regresu tkanki tłuszczowej oraz utleniania się lipidów. Mimo że nie potrafimy zatrzymać czasu, to mamy duży wpływ na opóźnienie procesów starzenia się skóry.
W codziennej pielęgnacji powinnaś zrezygnować z mycia twarzy wodą z kranu. Woda najczęściej jest twarda, a więc zawiera szkodliwe dla skóry składniki: duże ilości soli wapnia i magnezu, które niszczą warstwę lipidową skóry. Wpływa to na wysuszenie skóry, jej szorstkość i matowość.
Potwierdza to kosmetyczka z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED, Katarzyna Kęsek: Absolutnie niewskazane jest zmywanie makijażu mydłem. Zamiast wody z kranu do przemywania twarzy lepiej wybrać przegotowaną lub mineralną. W codziennej pielęgnacji zalecałabym przede wszystkim stosowanie mleczka kosmetycznego do demakijażu, tonizowanie skóry i używanie kremów odżywczo-regenerujących.
Aby zapewnić skórze atrakcyjny wygląd, poza codzienną domową pielęgnacją, można skorzystać z zabiegów proponowanych w gabinetach kosmetycznych. Aleksandra Czernecka-Micińska, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej DER-MED radzi: Gdy cera potrzebuje odżywienia i regeneracji, zazwyczaj polecam mezoterapię igłową. Rewitalizujące koktajle, które wstrzykiwane są bezpośrednio w skórę, poprawią jej napięcie i spłycą drobne zmarszczki. Gdy zależy nam na intensywnej walce z oznakami starzenia się, najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg laserem Fraxel, który jest obecnie najskuteczniejszą metodą na odmłodzenie i usunięcie defektów skóry. Wiązki światła głęboko penetrują tkanki podskórne, zmuszając organizm do produkcji kolagenu i odbudowania po kolei warstwy skóry właściwej. Seria 3 do 5 zabiegów pozwala wygładzić zmarszczki, usunąć blizny oraz zregenerować skórę twarzy i ciała. Wśród zabiegów, które mają dobroczynny wpływ na stan naszej cery, warto wymienić także fotoodmładzanie pulsacyjnym światłem IPL, które stymuluje produkcję kolagenu i zwalcza oznaki starzenia się oraz poprawiającym strukturę skóry światłem podczerwonym emitowanym podczas zabiegu TITAN.
Kolejnym zagrożeniem dla skóry jest działanie promieni słonecznych, pod wpływem których staje się ona sucha, a warstwa naskórka grubsza, chropowata i mało jędrna. Eksponowanie skóry na silne działanie słońca nie tylko powoduje jej starzenie się, ale także zaburzenia właściwej przemiany metabolicznej, a nawet nowotwory skóry. W celu ochrony skóry konieczne jest więc stosowanie kremów z filtrami słonecznymi. Ich dobór powinien być jednak uzależniony od warunków atmosferycznych, klimatu, a przede wszystkim od fototypu skóry. Im bardziej wrażliwa jest twoja skóra, tym wyższy wskaźnik ochronny powinien mieć kosmetyk, którego będziesz używać. Poza tym kosmetyki ochronne powinny być odporne na działanie wody, soli i piasku.
Katarzyna Kęsek radzi, aby przed każdym wyjściem z domu, nie tylko na plażę, smarować kremem z filtrem zarówno twarz, jak i dekolt. Zwrócić należy przede wszystkim uwagę na miejsca szczególnie narażone na poparzenie słoneczne, czyli okolice oczu, ust i małżowin usznych. Poza tym decydując się na wykonanie makijażu, najlepiej wybrać kosmetyki zawierające filtry oraz lekkie kremy. Wysuszona po kąpielach słonecznych cera będzie potrzebowała intensywnej kuracji. Za pomocą mezoterapii bezigłowej możemy dostarczyć składniki regenerujące i odżywcze w głąb skóry. Jeśli zależy nam na efekcie natychmiastowego liftingu, wybierzemy krioterapię. Zabieg Cryodermie także nawilży i ujędrni skórę, przywracając jej równowagę. Częstym problemem występującym po ekspozycji na słońce, zwłaszcza wśród kobiet stosujących terapię hormonalną, są przebarwienia. Jedną z metod na walkę z nimi jest mikrodermabrazja, która w mechaniczny sposób ściera naskórek lub pilingi chemiczne. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka — terapia depigmentacyjna COSMELAN redukuje intensywność plam o podłożu hormonalnym nawet o 95%. - wyjaśnia Katarzyna Kęsek.
Właściwa pielęgnacja skóry sprawi, że przez długi czas będzie ona wyglądać młodo, chronić organizm przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi, regulować ciepłotę ciała i wspomagać pracę nerek. Aby jednak tak się stało, warto pamiętać o unikaniu stresów, rezygnacji z palenia papierosów, spacerach i odpowiedniej diecie.
Informacja prasowa: DER-MED
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze