Witaminy na paznokcie
BEATKA • dawno temuO jakości naszych dłoni świadczą głównie paznokcie. Piękne i zadbane paznokcie mogą być wizytówką kobiety. Połamane i matowe nie są zbyt estetyczne. O wyglądzie naszych paznokci decyduje w dużej mierze nasza dieta. Dobre nawyki żywieniowe dostarczają do organizmu odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin. Niezdrowy sposób odżywiania powoduje, że nasze paznokcie stają się matowe, łamliwe, rozdwajają się, a na ich powierzchni pojawiają się białe prążki. Jak pielęgnować paznokcie?
Dieta na paznokcie
Jakie witaminy i minerały są potrzebne do tego, żeby nasze paznokcie były zdrowe i błyszczące? Wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witamina A, biotyna, kwas foliowy, krzem, cynk, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe. Przyjmowanie witamin powinno odbywać się regularnie. Efekty kuracji są widoczne przeważnie dopiero po pewnym czasie. Po czym rozpoznać niedobory wapnia w organizmie? Kruche i łamliwe paznokcie oznaczają niedobór wapnia. Paznokcie poza tym łatwo się zadzierają i rozwarstwiają. Wapń znajduje się w wielu produktach spożywczych. Głównym dostarczycielem wapnia są produkty mleczne, zwłaszcza mleko i sery żółte. Polecana jest też maślanka, która oprócz dużych ilości wapnia zawiera też żywe kultury bakterii.
Żelazo wzmacnia paznokcie. Dzięki niemu paznokcie nie łamią się i nie rozwarstwiają. Niedobory żelaza uwidaczniają się w podłużnych rowkach. Żelazo wzmacnia strukturę paznokcia. Można je znaleźć w czerwonym mięsie, zielonych warzywach (np. w szpinaku, szparagach, brokułach, zielonym groszku). Witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminy B1, B2, B6, również wpływają korzystnie na paznokcie. Żeby nie dopuścić do niedoborów tych witamin, należy jeść cukinię, ogórki zielone, fasolę szparagową, ziemniaki, banany, mleko, sery, wątróbkę, drożdże.
Magnez, cynk i krzem to kolejna grupa pierwiastków niezbędna dla pięknych i mocnych paznokci. Można dostarczać je w suplementach diety lub też z pokarmem. Znajdziemy je w żelatynie, która występuje w galaretkach mięsnych, rybnych i owocowych. Napar ze skrzypu polnego będzie bardzo dobrym źródłem krzemu. Zbyt mała ilość cynku powoduje też powstanie białych plamek na płytce paznokcia. Źródłem cynku są ostrygi, drób, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Nie zapominaj o pełnowartościowym śniadaniu, w którym nie powinno zabraknąć płatków owsianych, siemienia lnianego, rodzynek i suszonych moreli.
Maseczka na paznokcie
Zanim przystąpimy do malowania paznokci, warto zastosować kurację odbudowującą i wzmacniającą paznokcie. Pomocna będzie maseczka z oliwy z oliwek i soku z cytryny. Do miseczki należy wlać trochę oliwy z oliwek (tyle, by paznokcie się w niej zanurzyły). Oliwkę należy podgrzać w kąpieli wodnej (miseczkę z oliwą należy wstawić do miski z gorącą wodą) lub nad gazem. Trzeba jednak uważać, gdyż oliwa bardzo szybko się podgrzewa. Do ciepłej oliwy należy wlać sok z wyciśniętej cytryny. Sok z cytryny wzmocni zbyt miękkie paznokcie, a oliwka zmiękczy skórki wokół paznokci.
Tego typu maseczkę na paznokcie można stosować przed każdym manicure'em. Palce wkładamy do oliwy z sokiem na około 15 minut. Zabieg należy powtarzać jak najczęściej, nawet codziennie. Jeżeli nie mamy 15 minut na moczenie paznokci, można oliwkę z sokiem wetrzeć w paznokcie i skórki. Nie można jednak moczyć dłoni przez kwadrans. Regularne stosowanie maseczki widocznie poprawi kondycję naszych paznokci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze