Jak wyglądają skurcze przepowiadające? Zobacz sposoby na ich złagodzenie
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuKobiety w ciąży odczuwają niekiedy skurcze przepowiadające, które są naturalną reakcją organizmu. W ten sposób macica przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat, ale nie ma obaw – skurcze przepowiadające nie spowodują "wypchnięcia" maleństwa przed terminem. Trwają zazwyczaj pół minuty i nie należą do najprzyjemniejszych, porównywane są do bólu miesiączkowego. Jak rozróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Po 20. tygodniu ciąży kobieta może odczuwać tzw. skurcze przepowiadające. Nie są zbyt uciążliwe i bolesne, ale przed samym terminem mogą zdarzać się częściej oraz intensywniej. Mięśnie macicy skurczają i rozkurczają się, aby przygotować ciało ciężarnej na poród. Skurcze przepowiadające nie są niczym nadzwyczajnym, dlatego też nie należy panikować, gdy je poczujesz.
Skurcze przepowiadające – cechy charakterystyczne
Przede wszystkim skurcze przepowiadające trwają niecałą minutę. Kobieta odczuwa najpierw ucisk u góry brzucha, a następnie przechodzi on stopniowo do dołu. Czasami można je porównać do dyskomfortu zbliżonego do bólu przy miesiączce, ale zdarza się i tak, że mogą być bardziej nieprzyjemne – ciężarne nie mogą się wyprostować ani wykonać kroku. Nasilenie skurczów przepowiadających zależy od zaawansowania ciąży, ponieważ na samym jej początku są bardzo słabe i rzadziej się pojawiają, natomiast z każdym miesiącem mogą się nasilić. Przed rozwiązaniem, czyli około 4 tygodnie przed planowanym terminem, możesz odczuwać ból nawet co pół godziny. Pamiętaj, że skurcze przepowiadające nie mają charakteru rozpierającego i z momentu na moment nie są ani dłuższe ani częstsze. Nie zauważysz także innych objawów świadczących o zbliżającej się akcji porodowej: plamienia, odejścia wód czy uporczywego bólu pleców.
Skurcze przepowiadające – kiedy jeszcze mogą się pojawić?
Oprócz wspomnianych powyżej naturalnych przyczyn występowania skurczów przepowiadających, istnieją także inne powody, kiedy kobieta może je odczuwać. Jeżeli ciężarna wykonała większy wysiłek fizyczny, rzeczywiście naraziła się na pojawienie skurczy. Oprócz tego odwodnienie, intensywne masowanie brzucha oraz poruszanie dziecka to kolejne przyczyny nagłego wystąpienia skurczów przepowiadających. Oczywiście, ciężarna jak najbardziej powinna być aktywna fizycznie, ale nie może się przeciążać i powinna pić odpowiednią ilość wody.
Skurcze przepowiadające – jak można je złagodzić?
Najlepszym sposobem na złagodzenie bólu przy skurczach przepowiadających jest zmiana ułożenia ciała. Wystarczy spacer, chwilowy odpoczynek albo łagodna kąpiel. Jeśli odczujesz zbyt silny ból, spróbuj wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel, która rozluźni wszystkie mięśnie oraz złagodzi dolegliwości. Możesz także skorzystać z technik relaksacyjnych przy skurczach przepowiadających. Wystarczy, że usiądziesz w wygodnej pozycji, zamkniesz oczy i skupisz się na swoim oddechu. Już po kilku minutach poczujesz się spokojniejsza i rozluźniona. Jeżeli jednak skurcze przepowiadające są zbyt bolesne i silne, koniecznie zgłoś się do lekarza, który może zlecić specjalne środki farmakologiczne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze