Co to są skurcze przepowiadające?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuSkurcze przepowiadające, znane też pod nazwa skurczy Braxtona-Hicksa, to skurcze sygnalizujące, że zbliża się termin porodu. Choć mogą pojawić się już w 20. tygodniu ciąży, są oznaką, że macica powiększa się i przygotowuje do rozwiązania ciąży.
Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe
Kiedy pojawiają się skurcze, zastanawiasz się, czy to już. Jeśli jest wcześnie, obawiasz się, czy wszystko jest w porządku i czy jesteś gotowa na przedwczesny poród. Gdy skurcze dopadają Cię bliżej rozwiązania, nie wiesz, czy pakować już torbę. Czym się różnią skurcze zwiastujące poród od tych, które poprzedzają rozwiązanie? Kobiety, które już urodziły, twierdza, że tych drugich nie da się z niczym pomylić (tym bardziej, że często towarzyszy im odejście wód płodowych) – są silne i bardzo częste. Skurcze przepowiadające są nieco łagodniejsze, podobne do bólu menstruacyjnego. Trwają 30 sekund lub nieco dłużej (maksymalnie 3 minuty w dniach przedporodowych) i szybko ustępują.
Czemu służą skurcze?
Dzięki wczesnym skurczom twój organizm przygotuje się na późniejsze wyzwanie, jakim jestporód, a ty sama nauczysz się radzić sobie z bólem. Dzięki skurczom ćwiczy także macica.
Jak łagodzić ból?
Jeśli chcesz złagodzić ból, rozgrzej nieco ciało – weź ciepłą kąpiel lub zrób okład. Możesz też wykonać lekki masaż lędźwi i ćwiczyć oddychanie. W chwili skurczu zmień też pozycję. Jeżeli ból nie ustępuje i nasila się, po konsultacji z lekarzem, zażyj środek rozkurczający.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze