Skurcze Braxtona-Hicksa
BEATKA • dawno temuPrzez cały okres ciąży organizm kobiety przygotowuje się do porodu. Po 20 tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze przepowiadające, czyli tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Dzięki nim kobieta będzie mogła poczuć się jak podczas porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa nie są w stanie przepchnąć dziecka, więc nie ma obaw, że dziecko urodzi się przedwcześnie. Niemniej jednak, skurcze przepowiadające rozpoczną proces skracania i rozwierania szyjki macicy.
Napięcia brzucha w ciąży
Przed porodem uważnie wsłuchujesz się we wszystkie dolegliwości ciążowe. Twardnienie brzucha lub przedwczesne skurcze mogą wywołać twój niepokój. Tymczasem, zazwyczaj są to normalne reakcje organizmu, który przygotowuje się do akcji porodowej. Lekkie i delikatne napięcia brzucha często pojawiają się w ciąży. Wywoływane są one dotykaniem brzucha, gładzeniem lub intensywniejszym wysiłkiem fizycznym. Tego typu napięcia nie są powodowane skurczami macicy.
Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się po 20 tygodniu ciąży. Swoją nazwę zawdzięczają ginekologowi, Johnowi Braxtonowi-Hicksowi, który je opisał. Prawdziwe skurcze porodowe przepchną dziecko przez drogi rodne kobiety. Tymczasem skurcze Braxtona-Hicksa są jedynie skurczami przygotowującymi organizm do porodu. Nie ma reguły co do nasilenia bólu. Niektóre kobiety odczuwają je tak intensywnie, że mylą je z przedwczesnym porodem. Podczas skurczu nie są w stanie się wyprostować. Inne kobiety z kolei twierdzą, że ból przypomina bolesną miesiączkę lub nie odczuwają bólu w ogóle.
Jak radzić sobie z bólem?
Skurcze przepowiadające pojawiają się w górze brzucha, a następnie pulsują w dół. Czas trwania jednego skurczu to około pół minuty. Od czego zależy natężenie skurczów? Bóle są tym silniejsze, im bardziej zaawansowana ciąża. Jeżeli skurcze pojawią się między 8 a 9 miesiącem ciąży, mogą atakować nawet co 20 minut, a czas ich trwania wydłuża się do 2 minut.
Jak odróżnić skurcze w ciąży przepowiadające od prawdziwego porodu? Prawdziwą akcję porodową od skurczów przepowiadających odróżniają objawy porodowe, tj. biegunka, plamienie, odejście czopu śluzowego, odejście wód płodowych, pojawiające się uczucie rozpierania, ból pleców, ból brzucha. Skurcze Braxtona-Hicksa mają to samo natężenie i tę samą częstotliwość. Tymczasem skurcze porodowe stają się częstsze i silniejsze. Skurcze przepowiadające powinny zaniknąć w ciągu godziny, pod koniec trwania stają się łagodniejsze.
Kiedy poczujesz skurcze Braxtona-Hicksa, usiądź wygodnie. Jeżeli w tym czasie znajdujesz się na spacerze, znajdź ławkę lub usiądź na trawie. Jeżeli jednak w tym czasie siedzisz, zmień pozycję. Lepiej więc pospaceruj. Zmiana pozycji ciała powinna zminimalizować ból odczuwany podczas skurczów. Jeżeli masz możliwość, weź ciepłą kąpiel. Ciepła woda pomoże szybciej rozkurczyć macicę. Woda nie powinna być gorąca. W razie gdyby skurcze były bardzo intensywne, możesz skonsultować się z lekarzem. Ginekolog prawdopodobnie zaleci ci branie preparatów rozkurczających. Gdyby skurcze nie przeszły po godzinie, udaj się do szpitala.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze