Uwaga skurcz!
ANNA GARWYLUK • dawno temuSkurcze mięśni mogą być wywołane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, napięciem mięśniowym, niedoborem trzech ważnych minerałów: potasu, magnezu bądź wapnia, a w skrajnych przypadkach to pierwszy objaw chorób neurologicznych. Gdy złapie nas skurcz, można sobie pomóc stosując ćwiczenia rozciągające. Sprawdź, jakie to ćwiczenia.
Ćwiczenie na nocne skurcze
Stań twarzą do ściany, oprzyj na niej ręce na wysokości oczu, a nogi postaw w odległości około 80 cm (od ściany). Trzymając pięty na podłodze przesuwaj w górę ręce tak wysoko, jak to tylko możliwe. Wytrzymaj w tej pozycji chwilę, a następnie wróć do pozy wyjściowej. Jeśli nocne skurcze łydek i stóp powracają, powtarzaj to ćwiczenie kilka razy dziennie, szczególnie przed pójściem spać.
Skurcze łydek
Skurcze łydek to najczęściej pojawiające się skurcze. Są bardzo bolesne i bywają dokuczliwe, nawet w nocy. Aby pozbyć się tego skurczu, stań w szerokim wykroku, przenieś ciężar ciała na zgiętą nogę, która znajduje się z przodu. Powtarzaj ćwiczenie kilkukrotnie.
Skurcz mięśnia prostego
Kolejnym skurczem potrafiącym doprowadzić do łez jest skurcz mięśnia prostego. Aby sobie ulżyć w bólu, stań naprzeciw krzesła na jednej nodze, drugą (objętą skurczem) zegnij w kolanie i złap za stopę mocno przyciskając pietę do pośladka. Utrzymuj kolano skierowane w dół, w tej pozycji skurcz powinien puścić za kilka minut.
Skurcz pod kolanem
Skurcze pod kolanami puszczą, gdy staniemy przy niewysokim stołku, postawimy na nim obolałą nogę i powoli schylając się do przodu zaczniemy naciągać ścięgna w miejscu skurczu.
W leczeniu skurczy ważną rolę odgrywają nie tylko ćwiczenia, nie zapominajmy o uzupełnianiu diety w potas i magnez oraz pijmy dużo wody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze