Zanikowe Zapalenie Pochwy. Jak przygotować się do rozmowy z lekarzem
REDAKCJA • dawno temuPo menopauzie jajniki przestają produkować estrogen. Obniżenie stężenia tego hormonu we krwi może wywołać różne objawy ogólne, np: uderzenia gorąca i nocne poty. Do innych objawów ogólnych zalicza się: uczucie zmęczenia, podenerwowanie, bezsenność i rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji i pamięci. Powstają także objawy lokalne, takie jak suchość pochwy, co z kolei powoduje jej podrażnienie: świąd, pieczenie i bolesność podczas stosunków płciowych oraz częstsze infekcje bakteryjne. Wszystkie te objawy lokalne określane są nazwą zanikowego zapalenia pochwy(ZZP).
Zanikowe Zapalenie Pochwy
Po menopauzie jajniki przestają produkować estrogen. Obniżenie stężenia tego hormonu we krwi może wywołać różne objawy ogólne, np.: uderzenia gorąca i nocne poty.
Do innych objawów ogólnych zalicza się: uczucie zmęczenia, podenerwowanie, bezsenność i rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji i pamięci.
Powstają także objawy lokalne, takie jak suchość pochwy, co z kolei powoduje jej podrażnienie: świąd, pieczenie i bolesność podczas stosunków płciowych oraz częstsze infekcje bakteryjne. Wszystkie te objawy lokalne określane są nazwą zanikowego zapalenia pochwy (ZZP).
Bezpośrednią przyczyną ZZP jest zanik tkanek pochwy i zmniejszone nawilżenie jej ścian. Oprócz okresu menopauzy i związanego z nim niedostatku estrogenów, zanik tkanek pochwy mogą powodować: radioterapia, chemioterapia, operacyjne usunięcie jajników, stosowanie leków anty-estrogenowych z grupy SERM (w leczeniu osteoporozy), z grupy SSRI (w leczeniu depresji).
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie, cierpiące na zanikowe zapalenie pochwy, są też bardziej podatne na zakażenia tego narządu. Ta zwiększona podatność na infekcje wynika z pocienienia nabłonka, który stanowi teraz mniej skuteczną barierę dla chorobotwórczych mikroorganizmów oraz ze zmian w miejscowej florze wynikających ze wzrostu pH w pochwie.
Jak się przygotować do rozmowy z lekarzem
Kobiety często odnoszą wrażenie, że rozmowa na temat suchości pochwy z lekarzem prowadzącym jest krępująca, ponieważ dotyczy problemów starzenia się i seksu. Aby jak najwięcej skorzystać z badania należy:
- przygotować się do wizyty;podczas wizyty szczerze odpowiadać na pytania;pytać wprost o menopauzę i zanikowe zapalenie pochwy;pytać o możliwości leczenia przed wizytą; zrobić listę pytań, które zamierzasz zadać lekarzowi (po wejściu do gabinetu nawet te najistotniejsze mogą ulecieć z pamięci); uwzględnić na swojej liście objawy i to, co Cię niepokoi;warto prowadzić dziennik, w którym zapisuj wszystkie objawy i cykle menstruacyjne. To pozwoli lepiej zrozumieć zachodzące zmiany, a dla lekarza będzie pomocne przy robieniu wywiadu. Taki dziennik pozwala dostrzec zmiany stężeń hormonów, które mogą mieć wpływ na nasilenie dolegliwości.
Niekiedy pomocne może być przekazanie listy pytań lekarzowi lub pielęgniarce jeszcze przed wejściem do gabinetu.
Jeśli sądzisz, że to dobry pomysł, przyprowadź na wizytę także partnera. Można poprosić, by wszedł do gabinetu już po badaniu fizykalnym i razem z Tobą porozmawiał z lekarzem o menopauzie i objawach, jakie u Ciebie występują. Nie powinnaś się wahać mówić o kwestiach seksualnych. Lekarz może nie chcieć sam poruszać tych tematów, gdyż boi się wprawić Cię w zakłopotanie. Gdy jednak zobaczy, że chcesz porozmawiać o sferze seksu, z pewnością chętnie przedyskutuje z Tobą wszystkie problemy. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, które zażywasz, także tych dostępnych bez recepty. Leki przeciwhistaminowe, przeciwalergiczne, żele parafarmaceutyczne, selektywne modulatory receptorów estrogenowych (SERM) - stosowane w osteoporozie i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – stosowane w depresji, mogą wysuszać pochwę i imitować zanikowe zapalenie tego narządu.
O co pytać:
Czy powinnam stosować terapię estrogenową doustnie czy dopochwowo? Czy mogę jednocześnie stosować obie metody? Czasem leczenie doustne nie wywołuje pożądanych efektów, gdyż do pochwy nie dociera wystarczająco dużo estrogenu. Tabletki dopochwowe mogą być najwygodniejszym dostępnym rozwiązaniem.
Czy powinnam sprawdzać poziom hormonów? Fakt, że przyjmujesz tę samą dawkę hormonów przez pewien czas nie oznacza, że nie powinna być ona dopasowana. Zapotrzebowanie zmienia się z wiekiem.
Co z moim popędem seksualnym? Wiele kobiet stwierdza, że ich aktywność seksualna zmniejsza się z powodu związanych z menopauzą objawów zanikowego zapalenia pochwy. Może to być wynikiem obniżonego stężenia hormonów wpływających na popęd płciowy. Razem z lekarzem prowadzącym rozważ właściwe dla Ciebie rozwiązania tego problemu.
Jakie objawy obserwujesz u siebie (zaznacz w kwadraciku i pokaż listę lekarzowi podczas wizyty):
[ ] suchość w pochwie
[ ] swędzenie w pochwie
[ ] pieczenie w pochwie
[ ] piekące, obfite, białe upławy
[ ] ból podczas stosunku płciowego (dyspareunia)
[ ] świąd sromu
[ ] żółta, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu
[ ] bolesne oddawanie moczu
[ ] częstomocz
[ ] wysiłkowe nietrzymanie moczu
[ ] zakażenia układu moczowego
[ ] parcia naglące.
Wszystkie te objawy mogą się nasilać przy jednoczesnej bakteryjnej, drożdżakowej lub rzęsistkowej infekcji pochwy. Kobiety po menopauzie są narażone na tego rodzaju zakażenia ze względu na podwyższone pH w pochwie związane z niedoborem estrogenu. Z czasem brak nawilżenia pochwy często powoduje kłopoty natury seksualnej i związane z tym niepokoje emocjonalne. Zapytaj swojego lekarza o skuteczne leczenie. Od stycznia 2004 roku w wielu przychodniach i gabinetach ginekologicznych w Polsce można zauważyć plakaty informujące o AKCJI STOKROTKA.Jest to edukacyjna akcja prowadzona przez lekarzy ginekologów.
Celem Akcji Stokrotka jest m.in. uświadomienie kobietom, że dolegliwości o charakterze „intymnym” takie jak: wysychanie śluzówki w pochwie, bolesność podczas stosunków (dyspareunia), wysiłkowe nietrzymanie moczu, czy nawracające infekcje określane mianem atrofii, można skutecznie leczyć. Lista gabinetów biorących udział w Akcji STOKROTKA dostępna jest na stronie: www.akcjastokrotka.pl ; w akcji biorą udział gabinety prywatne oraz Poradnie K oznaczone logiem akcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze