Jak uporać się z bólem szyi w kreatywny sposób?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuBól szyi oraz górnej części pleców najczęściej wynika ze stresu i ergonomii (tego, jak śpimy, siedzimy i pracujemy). Oznacza to, że z dolegliwością tą można skutecznie walczyć. Dowiedz się, jak pokonać ból szyi domowymi sposobami!
Jak rozluźnić mięśnie szyi?
Ponad 80% ciepłoty ciała pochodzi z pracy mięśni. Gdy jest nam zimno, mięśnie lekko się zaciskają, aby wyprodukować więcej ciepła. Szyja jest specyficzną częścią ciała, ponieważ jej mięśnie nie mają możliwości odpoczynku i regeneracji w ciągu nocy – nadal pracują. Z tego powodu skutecznym sposobem na dolegliwości bólowe jest owinięcie szyi szalikiem. Ulgę powinnaś poczuć po 3–4 nocach.
Tkanka łączna otaczająca mięśnie, nazywana powięzią, lubi poruszać się w różnych kierunkach. Dlatego ogromną ulgę osobom cierpiącym na bóle szyi przynieść mogą ćwiczenia pilates lub z wykorzystaniem odważników. Przeprowadzone w 2013 roku w Dublinie badanie udowodniło, że osoby cierpiące na bóle szyi, które poświęcały 2 godziny tygodniowo przez 6 tygodni na pilates, odczuły znaczną redukcję bólu. Tymczasem badacze duńscy odnotowali, że kobiety wykonujące 20-minutowy trening z odważnikami przez 8 tygodni stwierdziły zmniejszenie bólu i większą siłę niż uczestniczki badania, które wykonywały inne ćwiczenia.
Jedno z badań pokazuje także, że w przypadku bólu szyi większą ulgę niż masaż 30-minutowy przynosi masaż 60-minutowy. Im dłużej trwa, tym skuteczniej rozluźnia mięśnie.
Naturalne leki na ból szyi
Wiele osób odczuwającychchroniczny ból szyi zbyt często sięga po środki przeciwbólowe. Tymczasem wiele preparatów ziołowych jest nie tylko bezpieczniejszych, ale także przynosi dłuższą ulgę. Warto wypróbować produkty zawierające kurkuminę, np. przyprawę indyjską kurkumę. Badania dowodzą, że zwiększa ona skuteczność niesteroidowych leków przeciwzapalnych i zmniejsza potrzebę stosowania środków na receptę.
Większość specjalistów twierdzi zgodnie, że nadmiar cukru w diecie może powodować stan zapalny w organizmie. Największymi winowajcami stanu zapalnego są: mąka, przetworzony cukier, a także owoce i warzywa bogate w cukier – ziemniaki, marchew i banany. Oczywiście nie należy zaprzestawać ich spożywania, jednak w przypadku pojawienia się bólu szyi warto postawić na produkty niskocukrowe, takie jak jagody, warzywa liściaste i grzyby. Ze stanem zapalnym poradzą sobie także kwasy tłuszczowe omega-3. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, uracz się oleistą rybą, orzechami włoskimi, siemieniem lnianym lub olejem rzepakowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze