Dieta na płaski brzuch
BEATKA • dawno temuJeżeli zauważasz, że twój brzuszek zaczyna się zaokrąglać, a ty nie masz czasu na ćwiczenia, sięgnij po dietę na płaski brzuch. Odchudzanie brzucha polega na wprowadzeniu niskokalorycznej diety. Redukcja tkanki tłuszczowej byłaby bardziej efektywna, jeżeli wzmocnić ją odpowiednim treningiem fizycznym. Niemniej jednak, warto wziąć pod lupę wszystkie pokarmy znajdujące się na naszym talerzu. Złe nawyki żywieniowe powodują również wzdęcia i gazy, które powiększają obwód naszej talii.
Składniki diety na płaski brzuch
Wbrew pozorom, dieta dla zdrowia nie może być pozbawiona tłuszczów i węglowodanów. Konieczne są też białko i błonnik. Dzięki temu możliwe będzie spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie tkanki mięśniowej. Włącz do posiłków niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak jogurt, mleko, twaróg. W produktach tych znajduje się białko, które jest głównym budulcem mięśni. A im bardziej rozbudowana tkanka mięśniowa, tym szybsza przemiana materii.
Źródłem białka są jaja. Dlatego też nie powinno zabraknąć ich w twoim menu. Martwisz się wzrostem cholesterolu? Nie przejmuj się. O ile nie będziesz smażyć jajek na patelni i ograniczysz łączenie ich z węglowodanami, możesz dziennie bez obaw zjadać dwa jajka. Wyeliminuj jednak jajecznicę na bekonie lub szynce z pajdą białego chleba z masłem. Takie połączenie jest niewskazane.
Dostarczaj do organizmu tłuszczów nienasyconych. Znajdziesz je w oliwie z oliwek (wspaniały dodatek do sałatek i surówek), orzechach. W orzechach i migdałach znajdują się tłuszcze jednonienasycone. Spożywając orzechy i pijąc przy tym duże ilości wody, łatwiej zapanujesz nad apetytem. Orzechy są poza tym źródłem białka. Oliwa z oliwek zmniejsza poziom cholesterolu, poprawia odporność organizmu i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Żeby przyspieszyć przemianę materii, nie zapominaj o błonniku. Znajdziesz go w popularnej owsiance (niesłodzonej). Jeżeli nie przepadasz za tradycyjną owsianką, możesz znaleźć inny sposób jej przyrządzania. Płatki owsiane, ziarnka słonecznika i dyni, suszone owoce (suszone śliwki mają dużo błonnika) połączone ze startym jabłkiem i jogurtem naturalnym bez cukru będą pysznym śniadaniem.
Odchudzasz się i zrezygnowałaś z pieczywa? Białe pieczywo faktycznie jest niepożądanym składnikiem diety. Jednak nie rezygnuj całkowicie z węglowodanów. Ciemne pieczywo z mąki pełnoziarnistej, z dodatkiem ziaren zbóż, siemieniem lnianym, sezamem, ziarnkami słonecznika i dyni, jest bogate w błonnik i dostarcza innych składników odżywczych. Poza tym pomaga spalać tkankę tłuszczową.
Polub ciemnozielone warzywa, głównie szpinak i brokuły. Podobnie jak herbata zielona, ciemnozielone warzywa zwalczają wolne rodniki. Poza tym warzywa stanowią doskonałą profilaktykę przed chorobami serca, przyspieszają trawienie, są bogate w błonnik. Najważniejszym źródłem białka są chude mięso i ryby.
Produkty niezalecane w diecie
Zrezygnuj z soli. Sól wiąże wodę w tkankach, przez co zatrzymuje ją w organizmie i powoduje obrzęki. Jeżeli jesz żywność wysoko przetworzoną, miej świadomość, że zawiera ona dużo soli. Dopuszczalna ilość soli na dobę to 2300 mg. Pokarmy doprawiaj ziołami, zamiast soli. Kminek i ocet jabłkowy neutralizują działanie pokarmów wzdymających. Kalafior, kapusta, bób, groch czy fasola, mimo tego, że są bardzo zdrowe, powodują powstawanie gazów. Dlatego pokarmy te należy łączyć z kminkiem lub octem jabłkowym.
Za wzdęcia odpowiedzialna jest też guma do żucia. Żując, połykasz powietrze, które przedostaje się do jelit i tam się gromadzi. Pokarmy smażone są trudne do strawienia i bardzo długo zalegają w żołądku. Żeby pozbyć się wzdęć, unikaj napojów gazowanych. Nie dość, że są one pustymi kaloriami, to dodatkowo podrażniają żołądek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze