Alkohol leczy czy szkodzi?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZdaniem dr Waltera Willetta alkohol jest zdumiewający - jest to silnie działająca substancja farmakologiczna, która może stanowić element zdrowej diety, jak również powodować śmierć, jeśli spożywana jest w nadmiarze. Jak cienka jest granica między piciem alkoholu dla zdrowia a podążaniem w kierunku poważnych chorób prowadzących do śmierci, jak ważny jest umiar i zdrowy rozsądek?
Zdaniem naukowca dr Waltera Willetta (Harvard School of Public Health, Harvard Medical School) alkohol jest zdumiewający — jest to silnie działająca substancja farmakologiczna, która może stanowić element zdrowej diety, jak również powodować śmierć, jeśli spożywana jest w nadmiarze. Jak cienka jest granica między piciem alkoholu dla zdrowia a podążaniem w kierunku poważnych chorób prowadzących do śmierci, jak ważny jest umiar i zdrowy rozsądek?
Jaki alkohol wybrać?
Jeżeli nie chorujesz na żadną z chorób, która uniemożliwiałaby ci picie alkoholu, to najlepiej sięgnąć po czerwone wino sączone do obiadu na wzór francuski. Czerwone wino zawiera wiele antyoksydantów, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia tętnic na skutek spożywania tłustych potraw. Najskuteczniejsze antyoksydanty to katechiny (występują także w herbacie), które przyczyniają się do „rozluźniania” naczyń krwionośnych, chronią przed rakiem, bakteriami i wirusami oraz zwalczają stany zapalne. Znacznie mniej antyoksydantów zawiera białe wino, ale jednak to właśnie wino chroni przed chorobami serca. Mniej zdrowe jest piwo, a jeszcze mniej wódka.
Plusy rozsądnego spożywania alkoholu:
chroni przed zawałem serca (alkohol zapobiega tworzeniu się zakrzepów, zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL, zapobiegając utlenianiu się cholesterolu LDL, który zatyka tętnice) - badania wykazały, że o 40 % mniej przypadków wystąpienia zawałów zanotowano u osób pijących niewielkie ilości alkoholu niż u abstynentów i osób nadużywających napojów alkoholowych,chroni przed udarem,poprawia pamięć, wpływa pozytywnie na ogólną sprawność umysłową.
Do czego prowadzi nadmierne spożywanie alkoholu:
powoduje uzależnienie, niszcząc zdrowie, co często prowadzi do śmierci, przyczynia się do przedwczesnej śmierci w wyniku nadciśnienia, udarów, raka żołądka, gardła, piersi, jelita grubego, marskości wątroby,wpływa na powstanie problemów emocjonalnych, społecznych,u kobiet ciężarnych wywołuje wady płodu lub poronienie,przyczynia się do powstawania raka piersi poprzez zwiększenie poziomu estrogenu,powoduje choroby układu krążenia i serca (nadciśnienie, udar mózgu, arytmia, powiększenie serca prowadzące do zadyszki i zmęczenia zmierzających w kierunku niewydolności zastoinowej serca),prowadzi do uszkodzenia mózgu (kurczenie się kory mózgowej, zmniejszenie aktywności metabolicznej).
Alkohol może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić, dlatego bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i umiar w spożywaniu tego niestety uzależniającego trunku. Wzorując się na Francuzach, którzy delektują się czerwonym winem podczas posiłków, możemy uniknąć śmierci na skutek chorób serca, jednak to właśnie dwukrotnie więcej Francuzów niż Amerykanów umiera na marskość wątroby, raka żołądka czy udar mózgu. W związku z tym może lepiej nie starać się sobie pomóc, aby nieopatrznie sobie nie zaszkodzić, a może po prostu sięgnąć po sok z czerwonych winogron, który również zawiera antyoksydanty. Żeby osiągnąć podobny efekt, należy go pić trzykrotnie częściej i więcej niż lampka czerwonego wina do obiadu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze