Dieta a okres
ALICJA • dawno temuBól brzucha, opuchnięte nogi, zmęczenie, zasypana krostkami cera, a do tego fatalny nastrój. Takie dolegliwości serwuje nam co miesiąc Matka Natura. Pora zatem doprowadzić się do pionu. Zdrowa i zbilansowana dieta pomoże pokonać dolegliwości w czasie okresu. Co jeść, a czego nie podczas miesiączki?
Składniki diety w czasie miesiączki
- Żelazo
To jeden z najważniejszych składników diety na czas okresu, gdyż bierze udział w procesach krwiotwórczych. Żelazo stymuluje szpik kostny do produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek ciała. Niedobór żelaza pociąga za sobą niedobór czerwonych krwinek, a także powoduje: bladość i suchość skóry, osłabienie koncentracji, zmniejszenie odporności, rozdwajanie się włosów, łamliwość paznokci, kiepski nastrój, a w skrajnych przypadkach anemię. Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w czasie ciąży oraz podczas okresu. Oprócz produktów zawierających żelazo (m.in. wątróbka, czerwone mięso, szpinak, buraki, orzechy, pieczywo razowe), należy dostarczać do organizmu witaminę C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka.
- Magnez
W czasie miesiączki bardzo często odczuwa się niepohamowaną chęć na słodycze. Zamiast objadać się cukierkami i pić słodzone gazowane napoje, sięgnij po gorzką czekoladę, kakao oraz niesłodzone soki. Uzupełnią niedobór magnezu, podobnie jak banany i awokado, które również warto wprowadzić do diety w tym szczególnym czasie.
Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego oraz zapobiega wielu chorobom serca. Co więcej, jest skutecznym środkiem zwalczającym stres, depresję, a także problemy z zasypianiem. Dieta podczas miesiączkibogata w magnez uśmierzy objawy, a tym samym przyniesie ulgę zarówno tobie, jak i otoczeniu. Suplementacja magnezem wskazana jest również na dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego.
- Wapń
W pierwszym dniu miesiączki spada poziom wapnia we krwi, w skutek czego pojawiają się skurcze macicy i bóle menstruacyjne. Dlatego kobiety podczas miesiączki stają się rozdrażnione, a czasem wręcz nieznośne. Zmniejszony poziom wapnia wpływa na powstanie opuchlizny piersi, nóg oraz twarzy. Suplementacja wapniemjest niezbędna do zlikwidowania owych dolegliwości oraz zwiększenia wchłaniania magnezu. Wapń znajduje się przede wszystkim w mleku i przetworach mlecznych.
- Potas
Dieta uboga w potas w czasie krwawienia miesięcznego może doprowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Jedz suszone owoce, zielone warzywa oraz pomidory, które posiadają duże pokłady potasu.
Napar z melisy, krwawnika oraz nagietka zmniejszą tkliwość piersi oraz napięcie brzucha. Unikaj soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje obrzęki. Zastąp ją ziołami. Podczas miesiączki mogą dokuczać wzdęcia, zaparcia i biegunki, dlatego wskazana jest dieta lekkostrawna. Ogranicz potrawy smażone i wzdymające (m.in. warzywa strączkowe, fast foody, tłuste mięso), natomiast zwiększ ilość spożywanych płynów, najlepiej wody i soków owocowo-warzywnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze