Żywność dla zestresowanych
ANNA GAWRYLUK • dawno temuŻycie w biegu i ciągłym stresie osłabia organizm. Tracimy siły obronne, stajemy się bardziej podatni na różne choroby. Osłabiony organizm plus częste zmiany pogody powodują, że coraz częściej chorujemy. A wszystkiemu winny stres i złe odżywianie.
Życie w biegu i ciągłym stresie osłabia organizm. Tracimy siły obronne, stajemy się bardziej podatni na różne choroby. Osłabiony organizm plus częste zmiany pogody powodują, że coraz częściej chorujemy. Zwykle zaczyna się niewinne, mały katarek, chrypka. Bagatelizujemy te objawy, bo wydaje nam się, że zaraz samo przejdzie, ale samo nie przechodzi. Albo choroba dopadnie nas chwilę po pierwszych objawach, albo uśnie, by za miesiąc lub dwa wybuchnąć niczym wulkan. A wszystkiemu winny stres i złe odżywianie.
Mamy wpływ na to, co kładziemy na talerz. Wykształćmy więc w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. To naprawdę nic trudnego. Najważniejszą zasadą jest różnorodność spożywanych pokarmów i ich odpowiednie proporcje. Pewnie zabrzmi to jak banał, bo każdy o tym wie, jednak skoro tak, to dlaczego nie wcielamy tej wiedzy w życie?
Produkty zbożowe z pełnego przemiału
Kasza, nieoczyszczony ryż, pieczywo pełnoziarniste — możemy je spożywać w największych ilościach. Są to bowiem źródła błonnika, który wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego, zapobiega chorobom układu krążenia oraz jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Oprócz wielu witamin i składników mineralnych, produkty zbożowe zapobiegają chorobom układu krążenia. Ponadto błonnik sprawia, że mamy uczucie sytości, czyli można zjeść go niewiele, a długo będziemy czuć się najedzeni.
Warzywa i owoce
Warzywa i owoce stanowią grupę produktów, których nie powinno zabraknąć przy każdym posiłku. Są źródłem witamin i składników mineralnych oraz antyoksydantów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Prawidłowa dawka dziennego spożycia owoców to tyle, ile zmieści nam się w garści, czyli jedzmy dziennie winogron tyle, ile zdołamy utrzymać w dłoni. Podobnie jest z warzywami. Warzywa strączkowe i orzechy są źródłem białka, więc powinniśmy spożywać je codziennie, lecz w ograniczonych ilościach.
Drób i jaja
Drób i jaja są także dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Jajka ponadto zawierają aminokwasy i niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe, chronią przed działaniem wolnych rodników.
Mleko i produkty mleczne
Są bogate w wapń i niezbędne do budowy kości. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością ich spożywania.
Na koniec produkty, których spożycie należy ograniczać. Są to: czerwone mięso, białe pieczywo, makarony, ziemniaki, słodycze. Wymienione produkty są bardzo kaloryczne, a ich wartość odżywcza jest niska.
Stres można ograniczyć spożywaniem produktów, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy i niwelują napięcie. Dlatego w menu powinny znaleźć się przede wszystkim produkty bogate w witaminy z grupy B, głównie B1, B6, B9, B12. Na układ nerwowy wpływają także aminokwasy. Najważniejszym z nich jest tryptofan — odpowiedzialny za tworzenie się serotoniny. Serotonina to ważny neuroprzekaźnik mózgowy oraz czynnik zwężający naczynia krwionośne w ośrodkowym układzie nerwowym. Odgrywa więc istotną rolę w procesie antydepresyjnym. Brak tego składnika w pożywieniu powoduje apatię, depresję, a nawet nadmierną agresję. Jedzmy więc orzechy, nasiona słonecznika, sery żółte, kaszę gryczaną, płatki owsiane, otręby, nasiona roślin strączkowych.
W walce ze stresem niezastąpiony jest magnez, który działa uspokajająco, chroni nas przed depresyjnymi stanami, a gdyby do tego dołączyć cynk, potas, wapń i mangan — to mamy zapewnioną dawkę energii na cały dzień. Cynk znajdziemy w mięsie, rybach i owocach morza, drożdżach piwnych i sezamie. Źródło potasu to głównie: pomidory, banany i rośliny strączkowe. Wapń oprócz mleka i jego przetworów znajduje się w jajach, kapuście, burakach, ziemniakach i orzechach. Mangan natomiast, to orzeszki ziemne, płatki owsiane, zielone warzywa i lucerna.
W diecie antystresowej nie powinno także zabraknąć białka, które przyspiesza produkcję substancji mających wpływ na nasz nastrój oraz węglowodanów, które te substancje transportują do mózgu.
Podsumowując, oto lista produktów, które oprócz tego, że cieszą podniebienie, są świetnym antidotum na stresowe sytuacje. Jedzmy: ananasy, banany, brokuły, jagody, owoce cytrusowe, morele, kiwi, winogrona, śliwki, owoce suszone, fasolę, kalarepę, szpinak, kukurydzę, paprykę, pomidory, selera, sałatę, soczewicę, buraki, kiełki, siemię lniane, jogurt, ryby, ryż brązowy, oliwę z oliwek, czekoladę, miód i pijmy zieloną herbatę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze