Zespół wielotorbielowych jajników
DANUTA CAPIGA • dawno temuZespół policystycznych jajników to schorzenie dotykające około 5% kobiet w wieku rozrodczym. Większość objawów PCOS wywołana jest zaburzeniami i funkcjonowaniem układu hormonalnego. Zachwianie prawidłowego funkcjonowania hormonów spowodowane jest nadmiernym wytwarzaniem przez jajniki męskich hormonów płciowych tzw. androgenów.
Zespół policystycznych jajników to schorzenie dotykające około 5% kobiet w wieku rozrodczym. Większość objawów PCOS wywołana jest zaburzeniami i funkcjonowaniem układu hormonalnego. Zachwianie prawidłowego funkcjonowania hormonów spowodowane jest nadmiernym wytwarzaniem przez jajniki męskich hormonów płciowych tzw. androgenów.
U kobiet dotkniętych PCOS zwykle nie dochodzi w cyklu do owulacji. Wprawdzie pęcherzyk Graafa wzrasta, jednak umieszczona w nim komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Pod wpływem hormonów pęcherzyk obumiera i tworzy się niewielka cysta. Powtarzająca się w kolejnych cyklach sytuacja prowadzi do powstania małych torbieli w jajnikach lub w ich okolicy.
Do najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby należy zaburzenie miesiączkowania. Towarzyszą mu rzadkie i niewielkie krwawienia lub okres nie występuje wcale. Zbyt duża ilość androgenów wydzielanych przez organizm kobiety powoduje nadmierne owłosienie, zwłaszcza na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, brzuchu, czy plecach. Mogą też występować problemy skórne: przebarwienia, trądzik, łojotok, a w sporadycznych wypadkach obniżenie tonu głosu, przerost łechtaczki i zmiany kobiecej sylwetki. Kobiety z tym schorzeniem mają częściej problemy z nadwagą, cukrzycą typu2, nadciśnieniem, a to powoduje mniejszą skuteczność leczenia podwyższonego poziomu androgenów.
Ze względu na rzadkie i często bezowulacyjne cykle menstruacyjne i liczne torbiele na jajnikach, kobiety mają problem z zajściem w ciążę. Dlatego należy rozpocząć leczenie i być pod stałą opieką lekarską.
— To przede wszystkim terapia hormonalna, której zadaniem jest w pierwszej kolejności obniżenie poziomu androgenów i wyregulowanie cyklu miesięcznego. Na jej efekty trzeba zwykle poczekać kilka miesięcy – mówi dr. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover.
Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiednich środków zaradczych może być pomocne w walce z objawami i skutkami, jakie niesie ze sobą PCOS.
Źródło: informacja prasowa Sandra Żochowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze