Piękne oczy
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPodkrążone oczy, opuchnięte powieki, sińce, jęczmień to problemy, które niestety czasem spędzają nam sen z powiek. Większość z nich jest efektem stresu, przemęczenia, nieprzespanych nocy oraz częstego płaczu. Co zrobić, aby mimo wszystko wyglądać pięknie, a oczy nie zdradzały naszych kłopotów?
Przemęczenie
zalej wrzątkiem (½ szklanki) trzy łyżeczki hibiskusa, a następnie pod przykryciem odstaw na 20 minut. W powstałym naparze namocz waciki i połóż je na 15 minut na zmęczone powieki.połóż pod oczami okład przygotowany z łyżeczki kurkumy i soku ananasowego lub wody.jeśli twoje oczy zmęczone są długotrwałą pracą przy komputerze, zrób okład z herbaty i przyłóż do powiek.
Podkrążone oczy
skórkę mandarynki zalaną gorącą wodą gotuj przez 5 minut. Po przestygnięciu i odcedzeniu dodaj kilka kropli oleju sosnowego i oliwy, a następnie jeszcze ciepły kompres połóż pod oczami na około 5 minut.
Sińce, worki pod oczami
codziennie wykonuj masaż kostkami lodu z naparu rumianku lub świetlika.wyśpij się porządnie, odpocznij.
Opuchlizna
połóż na powiekach waciki nasiąknięte naparem z 3 łyżek wody różanej oraz z 10 g suszonego rozmarynu.połóż na powiekach kostki lodu lub z zamrażarki wyjmij pokrojone w plasterki zimne jabłko, może być też ziemniak lub ogórek.jeśli twoje oczy są opuchnięte od płaczu, emocje łatwo ukryjesz, gdy przemyjesz oczy zimną wodą. Potem nałóż na gazę zimny jogurt z odrobiną wody i umieść ją na powiekach.gdy obrzęk jest duży, rób ciepłe i zimne okłady z mleka przemiennie z zimną czarną lub zieloną herbatą albo odwarem z rumianku, świetlika lub rozmarynu (łyżkę ziół zalej szklanką wody, a następnie zagotuj). Można też pić codziennie łyżeczkę soku z owoców czarnego bzu.
Zaczerwienienie
przemywaj oczy odwarem ze świetlika lekarskiego. W tym celu łyżkę ziela zalej szklanką gorącej wody i pod przykryciem gotuj na małym ogniu przez 3 minuty. Odcedzone zioła zawiń w gazę i umieść na powiekach na około 20 minut.
Piekące powieki
na godzinę przed snem połóż na powiekach rozgnieciony miąższ z upieczonego jabłka.
Zaczerwienienie spojówek
zrób okład z bławatka. Łyżkę suszonych kwiatów gotuj w szklance wody przez 10 minut.
Jęczmień
rób okłady ze świetlika lub przykładaj gaziki zanurzone w bardzo ciepłej wodzie. Podobnie działa również mieszanka ziół: babki, arniki górskiej, rumianu rzymskiego oraz ślazu dzikiego. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 20 minut.
Podbite oko
stosowanie zimnych okładów (kostki lodu) przez 24–48 godzin na około 10 minut co 2 godziny lub przykładanie czystej, zimnej puszki z napojem do policzka, a nie do samej powieki na 5–10 minut z 15-minutowymi przerwami. Gdy pojawi się siniec po okiem, lekarze odradzają zażywanie aspiryny, która zdaniem doktora J. Jeffersa z Centrum Medycyny Sportowej Szpitala Okulistycznego Willsa w Filadelfii: upośledza krzepnięcie krwi i może utrudnić zatrzymanie krwawienia, które jest przyczyną wystąpienia sińca. Lepiej zażyć paracetamol. Jeżeli uraz powstał na skutek silnego uderzenia, nie należy wydmuchiwać nosa, gdyż może to doprowadzić do przedostania się powietrza do tkanki podskórnej na całej twarzy.
Schorzenia oczu są związane z uszkodzeniem siatkówki, soczewki, ciała szklistego, rogówki, nerwu wzrokowego. Prowadzą często do różnych typów zaburzeń widzenia, dlatego trzeba udać się do lekarza, jeżeli pojawią się następujące objawy:
słabsza ostrość widzenia,mroczki przed oczami,niewyraźne widzenie związane z zaburzeniami w akomodacji,światłowstręt,łzawienie,częste bóle oka.
Należy wtedy jak najszybciej zbadać wzrok, a ponadto chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym, śniegiem i dymem tytoniowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze