Otyłość - ciężki problem. 42% kobiet w Polsce ma kłopot z dodatkowymi kilogramami
DANUTA CAPIGA • dawno temuOtyłość jest jednym z głównych problemów zdrowia, towarzyszących człowiekowi od najdawniejszych czasów. Problem nadwagi i otyłości dotyczy 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce.
Otyłość jest jednym z głównych problemów zdrowia, towarzyszących człowiekowi od najdawniejszych czasów. Problem nadwagi i otyłości dotyczy 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce.
Otyłość z jednej strony sama w sobie jest chorobą, z drugiej strony zwiększa ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń, jak choroby niedokrwienne serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia sercowego, cukrzyca typu 2. Największe powikłania zauważalne są w otyłości brzusznej. 90% chorych na cukrzycę posiada nadwagę lub otyłość. W Europie otyłość osiągnęła rozmiary epidemii. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Problem ten w dużej mierze dotyka dzieci. Najbardziej niepokoi to, że najprawdopodobniej dzieci te pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości i będą miały zwiększone ryzyko zachorowania na choroby prowadzące do obniżenia jakości i długości życia.
Otyłość wiąże się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również estetycznymi, kompleksami, niską samooceną, ma wpływ na seksualność, stwarza trudności w życiu codziennym, jak chociażby przy zakupie odzieży, butów, i wiąże się z brakiem akceptacji społeczeństwa.
Zdrowe odchudzanie jest procesem, który należy starannie zaplanować i przygotować się do niego psychicznie, żeby przy okazji nie wyrządzić krzywdy swojemu organizmowi. Radykalne diety odpadają. Jeżeli na śniadanie zjemy listek sałaty, a na obiad dwie marchewki, to nie może się udać. Zbilansowana dieta musi dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników mineralnych oraz witamin. Głodówka być może pozwoli na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ale kiedy tylko zaczniemy jeść normalnie, utracone kilogramy powrócą z nawiązką, a rykoszetem odbiją się na nas problemy zdrowotne.
— By schudnąć, nie wystarczy przerzucić tony węgla. W odchudzaniu nie działają jednorazowe zrywy. Niezbędne jest podejście systemowe – mówi Konrad Gaca trener i specjalista do spraw żywienia. Sukces, czyli pożądany spadek wagi, osiągnąć można jedynie poprzez pracę w trzech obszarach jednocześnie: trwała zmiana swojego sposobu żywienia, włączenie ćwiczeń fizycznych w swój tygodniowy plan zajęć oraz odpowiednia motywacja – dodaje ekspert.
Dlaczego warto się odchudzać?
Osoby o prawidłowej wadze są znacznie mniej narażone na wiele chorób, ich życie jest lepsze jakościowo i bardziej aktywne, mają większą wydolność seksualną. Problem zbędnych kilogramów sam się nie rozwiąże, potrzebne jest pozytywne myślenie, zdrowe podejście do życia i optymizm.
Źródło: informacja prasowa Angelika Lebiecka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze