Jak zlikwidować pękające naczynka na nogach?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Popękane naczynka na nogach to nie tylko problem natury estetycznej. Pajączki na udach, łydkach i w okolicy kostek zwykle stanowią pierwszy objaw zaburzenia krążenia żylnego. Jedną z metod leczenia jest pielęgnacja skóry przy pomocy wzmacniających, obkurczających i ściągających dermokosmetyków.
Dlaczego powstają i jak wyglądają pajączki na nogach?
Pękające naczynka to potoczna nazwa na zjawisko wenulektazji, czyli pojawienia się rozległych siateczek rozszerzonych naczyń krwionośnych. Tzw. pajączki powstają w wyniku zaburzenia elastyczności ścian małych arterii znajdujących się w warstwie śródskórnej i podskórnej skóry, w efekcie czego najczęściej w okolicy kostek, pod kolanami oraz na tylno – bocznej powierzchni ud dochodzi do uwidocznienia się sieci fioletowo – sinawych nitek. Pękające naczynka na nogach to nie tylko problem natury estetycznej, ale również objaw zaburzeń krążenia obwodowego. Wśród przyczyn powodujących pajączki wymienia się także uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Skłonność do pękających naczynek wykazują szczególnie kobiety w okresie menopauzy i panie stosujące antykoncepcję hormonalną. Ponadto zagrożone wystąpieniem pajączków są osoby obciążone nadciśnieniem, cukrzycą lub otyłością, a także osoby nadmiernie przeciążające kończyny dolne pracą fizyczną. Ryzyko pręgów na nogach zwiększa też brak ruchu, postępujący wiek i nałogi, szczególnie palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
Jak zlikwidować pękające naczynka?
Popękane naczynka wymagają ukierunkowanego na wzmocnienie i obkurczenie ścian naczyń krwionośnych leczenia. Kuracja pajączków przewiduje wiele specjalistycznych metod, jak sklerotyzacja czy elektrokoagulacja. Zalecana jest również dieta bogata w witaminę C i K, kwasy Omega – 3, cynk i żelazo.
Nieocenioną pomoc w walce z kruchymi naczynkami w nogach niosą dermokosmetyki, czyli produkty do stosowania zewnętrznego, które dzięki swej wyjątkowej formule dobrze i szybko wchłaniają się w najgłębsze warstwy skóry. Zawarte w wyrobach do pielęgnacji skóry oleje roślinne jak wyciąg z miłorzębu japońskiego czy liści kasztanowca, ekstrakt z orzechów makadamia, masło Shea, witamina E, gliceryna i inne organiczne związki chemiczne wpływają na poprawę napięcia naczyń krwionośnych, chronią skórę przed wysuszeniem oraz poprawiają poziom jej nawilżenia i sprężystość. Dermokosmetyki dedykowane pajączkom na nogach mogą zawierać również w swym składzie diosminę, hesperydynę, rutynę czy escynę, które usprawniają przepływ krwi żylnej. Zwiększona przepuszczalność naczynek krwionośnych za sprawą kremów do regularnego stosowania zapobiega też zastojom, obrzękom czy uczuciu ciężkości nóg.
Uzupełnieniem leczenia pękających naczynek może być kompresoterapia z zastosowaniem wyrobów uciskowych, takich jak rajstopy, pończochy, podkolanówki i skarpety. Ważnym elementem kuracji i jednocześnie prewencji pajączków na nogach jest także regularna aktywność fizyczna.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze