Alergia ukryta w kosmetykach. Co najczęściej uczula?
ALICJA • dawno temuKażda z nas używa od kilku do kilkunastu kosmetyków dziennie. Każdy z nich ma inne składniki. Czy to nie za dużo chemii dla naszej skóry? Okazuje się, że niekoniecznie. Odpowiednio dobrane kosmetyki chronią naszą skórę przed alergiami, mrozem, wysuszeniem, oparzeniami słonecznymi etc. A co jeśli kosmetyki są źle dobrane?
Wrażliwość skóry
Jeśli po zastosowaniu nowego kremu do twarzy skóra zaczyna cię swędzieć, piec i pojawia się na niej zaczerwienienie oznacza to, że twoja skóra jest wrażliwa na ten kosmetyk. Początkowe podrażnienie znika po pewnym czasie. Wrażliwa skóra źle reaguje na zmiany kosmetyków, klimatu, diety. Podrażnienia mogą wywoływać takie składniki jak: kwasy owocowe, retinol, kwas alfaliponowy. Coraz więcej kobiet skarży się na wrażliwą skórę, gdyż środowisko, w którym przebywają jest dla skóry niezdrowe (klimatyzowane pomieszczenia, światło jarzeniowe, palenie papierosów lub przebywanie w zadymionym pomieszczeniu, częste wizyty w solarium itp.). Najbardziej wrażliwe miejsca to skóra twarzy (zwłaszcza okolice pod oczami), okolice ramion, pachy, pachwiny.
Reakcja alergiczna na kosmetyk
Objawia się czerwonymi plamkami na skórze, które często się łuszczą. Może wystąpić wysypka na ciele i to nie tylko w miejscu, gdzie został nałożony kosmetyk. Inne objawy alergii to pieczenie i swędzenie skóry. Jeśli po zastosowaniu kosmetyku wystąpią u ciebie któreś z wymienionych objawów natychmiast odstaw kosmetyk. Warto udać się do dermatologa i sprawdzić, jaki składnik wywołał uczulenie. Może się okazać, że to nie kosmetyk cię uczulił, a jakiś składnik potrawy, którą zjadłaś dzień wcześniej.
Co najczęściej uczula w kosmetykach?
- składniki zapachowe kosmetyku,
- zawarte w kremach do depilacji tioglikolany,
- znajdujące się w preparatach przeciwbakteryjnych, przeciwłojotokowych i złuszczających: kwasy owocowe, alkohol etylowy, siarka, fenol, kwas salicylowy,
- znajdujące się w kosmetykach naturalnych: mleko, miód,
- ponadto: wazelina, parafina, olejki eteryczne, sztuczne barwniki, amoniak.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze