Kosmetyki dla alergika
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuAlergie stały się w ostatnich latach jednymi z najczęściej spotykanych schorzeń. Konserwanty dodawane do pożywienia oraz kosmetyków powodują powstawanie wykwitów skórnych oraz często uciążliwy świąd i pieczenie. Łatwo jednak pomylić objawy alergii na kosmetyki z objawami skóry wrażliwej.
Jak rozpoznać skórę alergiczną?
Skóra wrażliwa to specyficzny typ cery charakteryzujący się podatnością na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych. Łatwo więc ulega podrażnieniom pod wpływem promieniowania UV oraz niskich i wysokich temperatur. Skóra wrażliwa gwałtownie reaguje również na silnie działające składniki aktywne zawarte w kosmetykach oraz barwniki i substancje zapachowe. Jeśli zatem zaczerwienienie skóry i pieczenie pojawią się tuż po aplikacji kosmetyku, a po jakimś czasie znikną, prawdopodobnie mamy do czynienia z nadwrażliwą cerą. Objawy alergii dają o sobie znać zwykle po jakimś czasie i utrzymują się znacznie dłużej. Pojawia się także świąd i obrzęk. Bardzo charakterystyczne jest występowanie pokrzywki. Wtedy konieczna jest konsultacja z alergologiem.
Kosmetyki dla skóry alergicznej
Podstawą skomponowania odpowiedniej pielęgnacji skóry alergicznej jest znalezienie alergenu, czyli substancji, która nas uczula. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który wykona testy alergiczne. Samodzielnie możesz również zacząć od unikania po kolei produktów zawierających konserwanty, zwłaszcza parabeny, silikony, oleje mineralne, kosmetyków barwionych oraz perfumowanych. Stopniowe eliminowanie tych składników pozwoli ci na rozpoznanie przyczyny twojego problemu. Bardzo często jednak osoba uczulona na jeden ze składników kosmetyków drogeryjnych jest podatna również na inne alergeny. Wtedy konieczna jest konsultacja z dermatologiem i nauka czytania składów preparatów kosmetycznych.
Sam zapis typu „kosmetyk hipoalergiczny”, „ekologiczny”, „dla cery wrażliwej i alergicznej” nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa. Po pierwsze dlatego, że nie każda osoba musi być uczulona akurat na te substancje, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne u większości osób. Po drugie nierzadko tego typu informacja jest jedynie chwytem marketingowym. Podstawowym warunkiem, jaki powinien spełniać kosmetyk do cery alergicznej jest odczyn pH zbliżony do odczynu naszej skóry, czyli ok. 5,5. Powinien zawierać również składniki łagodzące stany zapalne i świąd, np. allantoinę lub D-pantenol. Zamiast olejów mineralnych, często występują również naturalne oleje roślinne, takie jak
olej jojoba, makadamia, arganowy czy sezamowy.
Najbezpieczniej jest zatem stosować kosmetyki apteczne, wykonywane specjalnie na zamówienie i przepisane przez lekarza dermatologa. Bezpieczne są również tzw. dermokosmetyki, ale tu musimy zwrócić uwagę na to, czy nie są przypadkiem perfumowane. Biokosmetyki, które producenci nazywają naturalnymi również zawierają substancje takie jak parabeny czy SLS, dlatego tak ważna jest umiejętność czytania ich składu. Nie dajmy się zwieść również kosmetykom dla dzieci, bo szczególnie te tańsze nie zawsze są pozbawione szkodliwych substancji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze