Kosmetyki ekologiczne
DAMIESA • dawno temuEkologiczny styl życia coraz bardziej zyskuje na popularności. Z naszych rodzimych gwiazd jego fankami są np. Reni Jusis czy Iza Miko. Z grona męskiego wymienić można by np. Michała Piróga. Oszczędzanie energii czy segregacja śmieci to jedno, jednak nie mniej ważne jest także wyznawanie eko-zasad w kwestii doboru kosmetyków. Takie produkty można spotkać coraz częściej na sklepowych półkach, jednak nie wszystkie specyfiki pod szyldem „bio” są takimi naprawdę. Jak zatem nie dać się naciągnąć na zakup podróbki?
Skład kosmetyków eco i bio
Przed decyzją o włożeniu do drogeryjnego koszyka konkretnego produktu, warto na początku zapoznać się z jego składem. Kosmetyki naturalne powinny posiadać oleje roślinne, wyciągi z roślin, olejki eteryczne oraz wody termalne. Aby móc nazwać dany produkt „naturalnym” musi on się składać co najmniej z 80% wymienionych składników. Taki specyfik powinien zatem cechować się minimalną zawartością chemii. Warto pamiętać o tym, że składniki naturalne to te pozyskiwane z upraw ekologicznych, gdzie nie są stosowane nawozy sztuczne i szkodliwe dla zdrowia pestycydy. Ponadto, żywność ekologiczna to produkt, wobec którego stosuje się te same zasady. Co więcej, takie kosmetyki poddawane są wnikliwej analizie dużo bardziej, niż te tradycyjne. Cały proces powstawania podlega zatem ścisłym i bardzo restrykcyjnym procedurom kontroli jakości. Ponadto do ich produkcji zużywa się mniej energii i toksycznych produktów ubocznych. Do tego warunkiem jest również, aby nie zawierały one roślin modyfikowanych genetycznie oraz substancji pochodzenia zwierzęcego. Produkt ekologiczny to także ten, którego opakowanie nadaje się po ponownego przetworzenia lub ulega biodegradacji.
Dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Oryginalne produkty naturalne mają logo świadczące o nadaniu certyfikatu, co sprawia, że mamy pewność co do tego, że użyte w nim składniki są tym, czego w tego rodzaju kosmetykach poszukujemy.
Zalety produktów ekologicznych
Kosmetyki naturalne to idealne rozwiązanie dla alergików. W większości te produkty są bezzapachowe, co nie powoduje uczuleń ani skutków ubocznych. Świetnie sprawdzają się one także w przypadku osób o cerze wrażliwej. Nie posiadają substancji barwiących ani konserwantów, więc ich stosowanie jest w 100 % bezpieczne i gwarantuje mniejsze ryzyko powstawania podrażnień. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że tego rodzaju produkty powstały w odpowiedzi na potrzeby osób z cerą problematyczną. Ich najważniejszą zaletą jest jednak to, że są one bezpieczne dla środowiska naturalnego. Opakowania poddawane są recyclingowi, więc nie przyczyniają się do dewastacji przyrody. Rezygnacja z surowców modyfikowanych genetycznie i testowanych na zwierzętach sprawia, że sięga po nie coraz więcej osób. Przykładem tego rodzaju kosmetyków jest np. glinka zielona lub szara, które są w 100% naturalne i przynoszą skórze same korzyści. Co ciekawe, jej biała odmiana jest używana do mycia włosów dodając im witalności i blasku. Ten rodzaj produktu nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale także usuwa substancje toksyczne i działa energizująco.
Podsumowując: kosmetyki naturalne nie tylko przyczyniają się do ładnego wyglądu skóry, ale także harmonizują z naturą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze