Jak poradzić sobie z menopauzą?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuW dzisiejszych czasach przekwitanie nie oznacza już nadchodzącej starości. Dla wielu kobiet jest to początek nowego etapu w życiu i otwarcie się nowych możliwości. Nieplanowana ciąża, problemy z antykoncepcją oraz bolesne miesiączki odchodzą w zapomnienie za sprawą zmniejszonej produkcji estrogenu. Przebieg tej nowej fazy życia czasami jest jednak trudny i wymaga zmiany postawy życiowej, aby poradzić sobie z kłopotami „wieku przejściowego”.
Menopauza zwykle pojawia się po 51. roku życia i trwa od pół roku do 3 lat. W tym czasie występuje obniżony popęd seksualny oraz suchość pochwy. Inne dokuczliwe objawy to kłopoty ze snem, pogorszenie nastroju, a także uderzenia gorąca lub dreszcze. Jest to więc etap trudny nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Odpowiednie przygotowanie ułatwi zmierzenie się z problemami okresu przekwitania. Warto poczytać na temat menopauzy, aby mieć świadomość nadchodzących zmian fizjologicznych. W tym czasie bardzo ważne jest pozytywne nastawienie, wsparcie bliskich oraz znalezienie sobie zajęcia, hobby, które wzmocni poczucie własnej wartości. Wspólne rozmowy z innymi kobietami zmagającymi się z tym samym problemem bywają pomocne, chociażby ze względu na możliwość wymiany doświadczeń.
Na poprawę nie tylko sprawności fizycznej, ale także samopoczucia wpływa uprawianie sportu, co łagodzi objawy menopauzy. Mogą to być spacery, pływanie czy jazda na rowerze lub jogging. Korzystnie na sprężystość i siłę mięśni oddziałują zwłaszcza joga oraz aerobik.
Sposoby na zapobieganie uderzeniom gorąca:
Uderzenia gorąca do głowy znane są aż 80% kobiet. Trwa to zazwyczaj około 3 minut i objawia się uczuciem gorąca twarzy oraz górnej części ciała, a także zaczerwienieniem skóry oraz poceniem się.
Znajdź przyczyny uderzeń i staraj się ich unikać. Może to być jakaś stresująca sytuacja, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu czy pikantna potrawa.Zachowaj spokój, gdy poczujesz, że zbliża się atak.Ubieraj się w taki sposób, aby szybko i łatwo zdjąć którąś z warstw odzieży, gdy zaczniesz odczuwać ciepło.Noś ubrania wykonane z włókien naturalnych, gdyż tylko takie przepuszczają powietrze i nie wchłaniają potu.Miej przy sobie podręczny wachlarz, a w domu korzystaj z wentylatora.Pij dużo wody oraz soków, zrezygnuj jednak z kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę, a także z alkoholu.Jedz często, ale małe porcje.Wietrz swoje mieszkanie, zmniejsz temperaturę w domu, aby nie doszło do przegrzania.Uprawiaj regularnie seks, dzięki czemu uderzenia gorąca staną się rzadsze albo w ogóle nie będą się pojawiać. W przypadku niechęci do współżycia na skutek suchości pochwy warto przede wszystkim szczerze porozmawiać o tym z partnerem. Pomóc mogą preparaty nawilżające. Wypróbować można także roztwór witaminy E, olejki kosmetyczne czy oleje roślinne.
Jeżeli objawy menopauzy są bardzo dokuczliwe, a ty nie umiesz sobie z nimi poradzić, warto skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże usunąć męczące dolegliwości albo chociaż spowoduje ich zmniejszenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze