Smakołyki turysty górskiego
MAŁGORZATA GRUDZIŃSKA • dawno temuWielkimi susami zbliża się koniec sesji. Większość studentów będzie miała okazję wyruszyć w góry. Niestety, żeby po nich chodzić, trzeba zabrać ze sobą plecaki, namioty i gitary. W górach przy chodzeniu i wspinaniu traci się mnóstwo energii i wody, którą trzeba dostarczyć organizmowi prawie w podwójnej dawce. Nie powinno się w tym czasie spożywać wymyślnych potraw – warto rozejrzeć się za standardowymi produktami.
Idealnym napojem jest woda źródlano-potokowa, a produktem spożywczym – pasztety i inne konserwy. Są też wypełniacze, jak makaron, ryż, chleb czy ziemniaki. Ważnym dodatkiem smakowym jest tu ketchup. Ostatnią grupę stanowią: kukurydza konserwowa, groszek konserwowy, różnego rodzaju fasole w sosach, owoce, no i oczywiście słodycze. Bardzo ważna jest czekolada, dostarczająca dużo energii.
SDT, czyli standardowa dieta turystyczna dzieli się na dni suche, kiedy spożywa się głównie kanapki i pozostałe dni, kiedy można rozpalić ognisko, zagotować wodę i przyrządzić barbeluchę.
Czym jest barbelucha?
Dla turysty barbelucha stanowi obiad i głównym jej składnikiem może być makaron, ziemniaki, ryż, kasza lub mieszanka tych składników. Barbeluchę polewa się przygotowanym sosem pomidorowym lub bolońskim. Sos można wzbogacić o kukurydzę konserwową, groszek konserwowy lub fasolkę. Najważniejsze składniki to oczywiście boczek, kiełbasa i ser żółty. Większość osób nadaje smak barbelusze przyprawą do pierników, ale można użyć czego innego, w zależności od gustu i upodobań smakowych. Barbeluchę można jeść na osobnych talerzach. Wtedy główny składnik polewa się sosem i dodatkami. Ale przyjemniej jeść ją, już wymieszaną, ze wspólnego kociołka specjalnymi wygiętymi łyżkami.Wartość odżywcza barbeluchy jest bardzo zróżnicowana, gdyż zależy od jej składu. W przybliżeniu w 100g potrawy przedstawia się to następująco: energia — 246 kcal, białko ok. 9g, tłuszcze ok. 3,5g, węglowodanów ogółem — 48g, wapń — 21mg, fosfor — 98mg, magnez — 20mg, żelazo — 1,3mg, witamina A jako ekwiwalent retinolu — 44mg, witamina B1 — 0,14mg, witamina B2 — 0,14mg, witamina PP — 0,9mg, witamina B6 — 0,09mg, witamina C — 1,72mg, cholesterol — 39mg, błonnik — 2,3g.
A oto przykładowa dieta turysty górskiego.
Śniadanie:
chleb zwykły — 150g
pasztet z kurczaka — 35g
ogórek świeży — 40g
cebula — 17,5g
dżem truskawkowy lub wiśniowy wysokosłodzony — 15g
ketchup — 22,5g
Zagryzka:
czekolada mleczna — 30g
Obiad:
ryż — 300g
kukurydza konserwowa — 24g
groszek konserwowy — 24g
konserwa turystyczna — 60g
sos pomidorowy — 60g
czosnek — 24g
Zagryzka:
czekolada mleczna z orzechami — 30g
Kolacja:
chleb zwykły razowy — 160g
ser żółty — 25g
paprykarz szczeciński — 25g
pomidor — 55g
ketchup — 22,5g
Pomiędzy posiłkami można sporządzić sobie gluta, czyli kisiel o dowolnym smaku z różnymi dodatkami, np. orzechami, rodzynkami, herbatnikami i oczywiście czekoladą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze