Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby"

Problem dotyka 20 procent Polaków wracających z krajów tropikalnych.

Coraz częściej polscy turyści wybierają egzotyczne kierunki wakacyjnych podróży. Nie wszyscy jednak pamiętają o konieczności szczepienia się przed wyjazdem, które chronią przed tropikalnymi chorobami. Niewielu podróżnych wie również, jakie środki zapobiegawcze należy stosować.

Statystyki mówią, że aż 20 procent Polaków wraca z wakacji z różnorodnymi chorobami żołądkowo-jelitowymi, głównie Salmonellą czy zakażeniem Amebą. Wśród popularnych chorób, którymi łatwo zarazić się w takich krajach jak Turcja czy Egipt, są dur brzuszny i biegunka podróżnych. Ta ostatatnia może trwać nawet 7 dni, skutecznie uprzykrzając wakacyjny wyjazd.  Poważnym zagrożeniem jest również żółtaczka typu A, którą łatwo zarazić się w hotelach o niższym standardzie. - Tam ta choroba występuje powszechnie. To personel ją przenosi, bo jest chory — ostrzega pediatra i immunolog dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Co radzi, by uniknąć zatrucia pokarmowego podczas egzotycznej podróży?

Wszystkie te choroby przenoszą się poprzez skażenie wody pitnej odpadami pochodzącymi z szamba - wyjaśnia Grzesiowski. Nie wolno pić wody z nieznanego źródła, powinniśmy mieć prosty preparat, który wodę uzdatnia. Należy również upewnić się, że lód, który dodajemy do napojów jest przygotowany z czystej wody.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jak wybrać dobrą RYBĘ? Niebezpieczne takie gatunki jak tuńczyk czy panga AGATA MŁYNARSKA zaliczyła wpadkę na wizji. Sama się z siebie śmiała! To najgroźniejszy typ aut. Naraża kierowców na nowotwory Obawiasz się ZDRADY? Zgłoś się do TESTERA WIERNOŚCI Chirurgiczny sposób na MŁODY WYGLĄD? Lekarze ostrzegają przed zagrożeniem dla GAŁEK OCZNYCH BANANOWA przekąska dla dbających o linię Parówki to czubek góry lodowej. Na czym jeszcze oszukują producenci? Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy Czego nie wiesz na temat... BIELIZNY? Leki z natury. Poprawiają trawienie, łagodzą ból, działają PRZECIWNOWOTWOROWO SZYMON MAJEWSKI parodiuje teledysk Nataszy Urbańskiej!