Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby"

Problem dotyka 20 procent Polaków wracających z krajów tropikalnych.

Coraz częściej polscy turyści wybierają egzotyczne kierunki wakacyjnych podróży. Nie wszyscy jednak pamiętają o konieczności szczepienia się przed wyjazdem, które chronią przed tropikalnymi chorobami. Niewielu podróżnych wie również, jakie środki zapobiegawcze należy stosować.

Statystyki mówią, że aż 20 procent Polaków wraca z wakacji z różnorodnymi chorobami żołądkowo-jelitowymi, głównie Salmonellą czy zakażeniem Amebą. Wśród popularnych chorób, którymi łatwo zarazić się w takich krajach jak Turcja czy Egipt, są dur brzuszny i biegunka podróżnych. Ta ostatatnia może trwać nawet 7 dni, skutecznie uprzykrzając wakacyjny wyjazd.  Poważnym zagrożeniem jest również żółtaczka typu A, którą łatwo zarazić się w hotelach o niższym standardzie. - Tam ta choroba występuje powszechnie. To personel ją przenosi, bo jest chory — ostrzega pediatra i immunolog dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Co radzi, by uniknąć zatrucia pokarmowego podczas egzotycznej podróży?

Wszystkie te choroby przenoszą się poprzez skażenie wody pitnej odpadami pochodzącymi z szamba - wyjaśnia Grzesiowski. Nie wolno pić wody z nieznanego źródła, powinniśmy mieć prosty preparat, który wodę uzdatnia. Należy również upewnić się, że lód, który dodajemy do napojów jest przygotowany z czystej wody.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Rośnie popularność DOUL w Polsce! Dzięki nim poród będzie łatwiejszy KOT-PIELĘGNIARZ pomaga w leczeniu innych. Sam cudem uniknął uśpienia Podnoszą ciężary i wciąż czują się atrakcyjnie. Tak wyglądają polskie sztangistki Uczestniczka WARSAW SHORE w teledysku polskiego boysbandu! Kulisy "gorącej" sesji dla CKM. Tak pozowała modelka DONATANA! Plamki na pomarańczach? Pod żadnym pozorem nie kupuj tych owoców BEYONCE reklamuje Brazylię! Chorych jest coraz więcej. Wyleczą tylko połowę Polaków cierpiących na czerniaka Michał Piróg z dildem w dłoni w nowym teledysku MASŁOWSKIEJ Nie podawaj dziecku tych produktów. Szkodzą zdrowiu, a maluch szybko straci energię Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA Kobiety giną za zgodą rodziny. Krwawe prawo nazywa to mordami honorowymi