Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby"

Problem dotyka 20 procent Polaków wracających z krajów tropikalnych.

Coraz częściej polscy turyści wybierają egzotyczne kierunki wakacyjnych podróży. Nie wszyscy jednak pamiętają o konieczności szczepienia się przed wyjazdem, które chronią przed tropikalnymi chorobami. Niewielu podróżnych wie również, jakie środki zapobiegawcze należy stosować.

Statystyki mówią, że aż 20 procent Polaków wraca z wakacji z różnorodnymi chorobami żołądkowo-jelitowymi, głównie Salmonellą czy zakażeniem Amebą. Wśród popularnych chorób, którymi łatwo zarazić się w takich krajach jak Turcja czy Egipt, są dur brzuszny i biegunka podróżnych. Ta ostatatnia może trwać nawet 7 dni, skutecznie uprzykrzając wakacyjny wyjazd.  Poważnym zagrożeniem jest również żółtaczka typu A, którą łatwo zarazić się w hotelach o niższym standardzie. - Tam ta choroba występuje powszechnie. To personel ją przenosi, bo jest chory — ostrzega pediatra i immunolog dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Co radzi, by uniknąć zatrucia pokarmowego podczas egzotycznej podróży?

Wszystkie te choroby przenoszą się poprzez skażenie wody pitnej odpadami pochodzącymi z szamba - wyjaśnia Grzesiowski. Nie wolno pić wody z nieznanego źródła, powinniśmy mieć prosty preparat, który wodę uzdatnia. Należy również upewnić się, że lód, który dodajemy do napojów jest przygotowany z czystej wody.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Fenomenalne KREACJE OSCAROWE, które przeszły do historii Artystka maluje WAGINĄ! Na środku ulicy! Kiedy wrócić do ćwiczeń po porodzie? Jest kilka ważnych zasad Epilacja jeszcze skuteczniejsza od depilacji. Nowa metoda trwale niszczy włos! Odchudzanie nie musi być drogie! TANIE ZAMIENNIKI dietetycznych produktów Donatan i Cleo na konferencji! Nie mówią po ANGIELSKU! Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha Jak było naprawdę? HISTORIE KOBIET kontra rzeczywistość Równouprawnienie to mit. Widać to zwłaszcza w PRACY KOBIET Toksyczne elektrośmieci szkodzą zdrowiu człowieka. Te są najgroźniejsze Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Napis „bez konserwantów” to tylko chwyt marketingowy. Wybierając sok, patrz na kolor