RUTYNOWY ZABIEG podczas porodu jednak NIEPRAWIDŁOWY? "To okaleczenie"

Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w których rutynowo wykonuje się nacięcie krocza podczas porodu naturalnego.

Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w których rutynowo wykonuje się nacięcie krocza podczas porodu naturalnego. Nowoczesna medycyna uznaje bowiem zabieg ten za niepotrzebne okaleczanie kobiety i zaleca jego przeprowadzanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas porodu pośladkowego lub kleszczowego. W większości krajów europejskich wykonuje się go zaledwie u 10–12 proc. pacjentek szpitali położniczych. W Polsce przeprowadza się go u 60 proc. rodzących kobiet, a w przypadku pierworódek odsetek ten wzrasta do 80 proc.

Epizjotomia to nacięcie nożyczkami ściany pochwy, mięśnia kroczowo-łonowego i mięśni poprzecznego powierzchownego krocza oraz skóry. Jego celem jest rozluźnienie tkanek, a przez to zabezpieczenie przed samoistnym pęknięciem krocza i urazem główki płodu. Zdaniem większości ekspertów zabieg powinien być wykonywany tylko w uzasadnionych przypadkach. Może bowiem znacznie pogorszyć jakość życia kobiety.

Trudno powiedzieć, jakie będą następstwa odległe po nacięciu. Są takie schorzenia, jak obniżenie ścian pochwy czy nietrzymanie moczu, które pojawiają się najczęściej po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach od ostatniego porodu. Niektórzy uważają, że nacięcie krocza redukuje napięcie tkanek i takie mikrourazy, które w późniejszym czasie mogą prowadzić do tych schorzeń – mówi lek. med. Grzegorz Chmielewski.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Będzie POLSKI SERIAL O ZOMBIE! Premiera na jesieni Twoje dziecko NIE CHCE JEŚĆ? Tym objawia się przerażająca choroba Przyczyny braku ochoty na seks po porodzie Przełomowe urządzenie w dziedzinie kosmetologii. SKANUJE TWARZ, by pomóc kobietom Mistrzowie kuchni gotowali dla kilkudziesięciu nieznajomych! Co zrobić, gdy masz za duży dekolt? Modowe porady CHRZEŚCIJANKI Zaczyna się NIEŚWIADOMIE i trwa tylko 6 miesięcy! Oto naukowa prawda o "zakochaniu" RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików Rozmiar ma znaczenie? Ten mężczyzna od lat boryka się ze swoją przypadłością Jak radzić sobie z bólem pleców W CIĄŻY? Proste ćwiczenia przyniosą ulgę AGATA MŁYNARSKA zaliczyła wpadkę na wizji. Sama się z siebie śmiała! Unikaj tych produktów. Niszczą DNA i przyśpieszają STARZENIE SIĘ skóry