RUTYNOWY ZABIEG podczas porodu jednak NIEPRAWIDŁOWY? "To okaleczenie"

Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w których rutynowo wykonuje się nacięcie krocza podczas porodu naturalnego.

Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w których rutynowo wykonuje się nacięcie krocza podczas porodu naturalnego. Nowoczesna medycyna uznaje bowiem zabieg ten za niepotrzebne okaleczanie kobiety i zaleca jego przeprowadzanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas porodu pośladkowego lub kleszczowego. W większości krajów europejskich wykonuje się go zaledwie u 10–12 proc. pacjentek szpitali położniczych. W Polsce przeprowadza się go u 60 proc. rodzących kobiet, a w przypadku pierworódek odsetek ten wzrasta do 80 proc.

Epizjotomia to nacięcie nożyczkami ściany pochwy, mięśnia kroczowo-łonowego i mięśni poprzecznego powierzchownego krocza oraz skóry. Jego celem jest rozluźnienie tkanek, a przez to zabezpieczenie przed samoistnym pęknięciem krocza i urazem główki płodu. Zdaniem większości ekspertów zabieg powinien być wykonywany tylko w uzasadnionych przypadkach. Może bowiem znacznie pogorszyć jakość życia kobiety.

Trudno powiedzieć, jakie będą następstwa odległe po nacięciu. Są takie schorzenia, jak obniżenie ścian pochwy czy nietrzymanie moczu, które pojawiają się najczęściej po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach od ostatniego porodu. Niektórzy uważają, że nacięcie krocza redukuje napięcie tkanek i takie mikrourazy, które w późniejszym czasie mogą prowadzić do tych schorzeń – mówi lek. med. Grzegorz Chmielewski.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

SOK zamiast porcji warzyw i owoców. Jak wybrać najzdrowszy? Kim był dostawca, który PRZYNIÓSŁ PIZZĘ na galę Oscarów? Polacy NARZEKAJĄ NA RZĄD i władzę! Jesteś typem samotnika? Twój MÓZG STARZEJE SIĘ szybciej Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada Jak wybrać dobrą RYBĘ? Niebezpieczne takie gatunki jak tuńczyk czy panga Jak sprawdzić, czy WINOGRONA mają pestki? NIEPRZYJEMNY ZAPACH Z UST może sygnalizować chorobę Nieleczone bywa przyczyną powstawania guzów i ropni. Wszystko o ZAPALENIU ZATOK Lifting twarzy BEZ SKALPELA. Wystarczy własna tkanka tłuszczowa Sekretna misja księdza Jana. Zbiera KOBIECĄ BIELIZNĘ Ma 9 lat i ciało jak z gumy. Polska może być z niej dumna