Rośnie popularność DOUL w Polsce! Dzięki nim poród będzie łatwiejszy

Coraz więcej kobiet decyduje się na asystentkę, która swoją wiedzą wesprze rodzącą czy świeżo upieczoną matkę.

Doula to kobieta zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne i emocjonalne wsparcie dla matki i rodziny od momentu ciąży po pierwsze miesiące życia dziecka. Choć doula może towarzyszyć w porodzie, nie jest położną. Nie jest też nianią, choć udziela porad rodzicom na temat opieki nad potomkiem i jego wychowania.

Zawód ten, choć w Polsce funkcjonuje od kilku lat (od 2011 r. działa  Stowarzyszenie DOULA), znany jest od wieków. Kiedyś naturalne było, że bardziej doświadczone matki pomagały innym kobietom w trakcie narodzin i w pierwszym okresie życia ich dziecka. Lekarze zapewniają, że takie wsparcie jest niezwykle korzystne z punktu widzenia medycyny.

Na początku stycznia doula rozporządzeniem ministra pracy została zatwierdzona jako zawód.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

ENERGICZNA Natasza Urbańska promuje swoją płytę. Przesadziła z ekspresją? Jest nawet TRZYSTA RAZY SŁODSZA od cukru! Uważaj, w jakiej postaci ją spożywasz Naturalny sposób na zwiększenie POTENCJI SEKSUALNEJ Popularne mity o wpływie cholesterolu i tłuszczu na dietę Przerażające fakty na temat pracy LEKARZY Sekretna misja księdza Jana. Zbiera KOBIECĄ BIELIZNĘ Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy 8 milionów Polaków ma ZABURZENIA PSYCHICZNE Rewolucyjna metoda odmieni życie CUKRZYKÓW. Jej autorami są Polacy! Pomysły na smakołyki z kaszy. Zapomnij, że do tej pory jej nie lubiłaś Jak wybrać dobry jogurt? Istotną cechą jest konsystencja Młodzi mężczyźni nie chcą być księżmi? Kościół rozpaczliwie szuka młodych kapłanów