Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć

Warzywa i owoce są bogactwem witamin. Aby ich nie utracić, a jednocześnie zachować smak i aromat, istotne jest prawidłowe przechowywanie.

Warzywa i owoce są bogactwem witamin. Aby ich nie utracić, a jednocześnie zachować smak i aromat, istotne jest prawidłowe przechowywanie.

Które owoce można włożyć do lodówki, a które pozostawić w temperaturze pokojowej? W lodówce nie powinniśmy trzymać przede wszystkim owoców egzotycznych, takich jak: awokado, banany czy ananasy. Przechowywanie w zimnie może zabić ich smak, a nawet przyspieszyć psucie. Lodówka nie sprzyja również ziemniakom, cebuli, ogórkom i pomidorom.

W niższej temperaturze możemy przechowywać jabłka, gruszki, kapustę, rzodkiewki, truskawki, maliny.

Aby zapobiec zbyt szybkiemu dojrzewaniu, a tym samym zbyt szybkiemu psuciu się zielonych warzyw, takich jak sałata, brokuły czy ogórki, nie należy przechowywać ich razem z produktami wydzielającymi etylen. Do tej grupy należą m.in. papryka, banany, jabłka, gruszki czy pomidory.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Firma kosmetyczna nabrała MAFFASHION. Kto zrobił jej manicure? Nowy system zagraża normalnym pacjentom. Boją się nawet lekarze Uważaj na PASOŻYTY. Twoje dziecko może być nosicielem Pragnął mieć dzieci. OTYŁOŚĆ wywołała u niego zakażenie genitaliów Banalna recepta na zachowanie MŁODOŚCI. Kolory na talerzu Znalazł swoją miłość oglądając sylwestrowy program Telewizji Polskiej Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna BIEDROŃ otwarcie o swoim chłopaku. "W ogóle nie był w moim typie" Codziennie przechowujemy w nich jedzenie. Eksperci ostrzegają o ich SZKODLIWOŚCI Jak brzmią różne języki dla OBCOKRAJOWCA? Zawierają te same substancje, co kostki toaletowe. Wszystko o NAPOJACH GAZOWANYCH