Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć

Warzywa i owoce są bogactwem witamin. Aby ich nie utracić, a jednocześnie zachować smak i aromat, istotne jest prawidłowe przechowywanie.

Warzywa i owoce są bogactwem witamin. Aby ich nie utracić, a jednocześnie zachować smak i aromat, istotne jest prawidłowe przechowywanie.

Które owoce można włożyć do lodówki, a które pozostawić w temperaturze pokojowej? W lodówce nie powinniśmy trzymać przede wszystkim owoców egzotycznych, takich jak: awokado, banany czy ananasy. Przechowywanie w zimnie może zabić ich smak, a nawet przyspieszyć psucie. Lodówka nie sprzyja również ziemniakom, cebuli, ogórkom i pomidorom.

W niższej temperaturze możemy przechowywać jabłka, gruszki, kapustę, rzodkiewki, truskawki, maliny.

Aby zapobiec zbyt szybkiemu dojrzewaniu, a tym samym zbyt szybkiemu psuciu się zielonych warzyw, takich jak sałata, brokuły czy ogórki, nie należy przechowywać ich razem z produktami wydzielającymi etylen. Do tej grupy należą m.in. papryka, banany, jabłka, gruszki czy pomidory.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Marihuana MEDYCZNA. Czym różni się od zwykłej i czy jest bezpieczna? Nigdy nie wchodź do wody bez rozgrzewki Tatuował ją BYŁY chłopak. Tego nie przewidziała... Wzruszająca historia NIEWIDOMEGO PSA Naturalny lek. Łagodzi kaszel, wzmacnia odporność, leczy wrzody Wesele przerodziło się w tragedię. Na gości spadł gigantyczny żyrandol Jak wybrać DOBRY NÓŻ? Pamietaj, by nie myć go w zmywarce Nie chcą poświęcać się karierze i stawiają na pasje. POKOLENIE Y wkrótce zdominuje rynek pracy Seks bez tajemnic. Nastolatki i dziewictwo Łykamy je codziennie. W zbyt dużych ilościach poważnie szkodzą Dzięki niej zachowasz młodość i figurę. Ile dobra ma w sobie kukurydza? Równouprawnienie to mit. Widać to zwłaszcza w PRACY KOBIET