Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć

Warzywa i owoce są bogactwem witamin. Aby ich nie utracić, a jednocześnie zachować smak i aromat, istotne jest prawidłowe przechowywanie.

Warzywa i owoce są bogactwem witamin. Aby ich nie utracić, a jednocześnie zachować smak i aromat, istotne jest prawidłowe przechowywanie.

Które owoce można włożyć do lodówki, a które pozostawić w temperaturze pokojowej? W lodówce nie powinniśmy trzymać przede wszystkim owoców egzotycznych, takich jak: awokado, banany czy ananasy. Przechowywanie w zimnie może zabić ich smak, a nawet przyspieszyć psucie. Lodówka nie sprzyja również ziemniakom, cebuli, ogórkom i pomidorom.

W niższej temperaturze możemy przechowywać jabłka, gruszki, kapustę, rzodkiewki, truskawki, maliny.

Aby zapobiec zbyt szybkiemu dojrzewaniu, a tym samym zbyt szybkiemu psuciu się zielonych warzyw, takich jak sałata, brokuły czy ogórki, nie należy przechowywać ich razem z produktami wydzielającymi etylen. Do tej grupy należą m.in. papryka, banany, jabłka, gruszki czy pomidory.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę Nieoczekiwane zwroty akcji na ślubach i weselach Jakie konsekwencje może mieć całkowite zrezygnowanie z CUKRU? Co tak naprawdę MYŚLĄ MĘŻCZYŹNI? Umalował ją JEJ CHŁOPAK! Jak wyszło? Najczęściej chorują młode aktywne seksualnie kobiety. Jak sobie pomóc? Co czeka gwiazdy WARSAW SHORE? Prześmiewcza wizja przyszłości Piją je nawet dzieci. Popularne napoje mogą mieć TOKSYCZNE DZIAŁANIE! Mają zakaz jedzenia, picia i uprawiania seksu. Jak wygląda RAMADAN w Polsce? Kiedyś złote korony, teraz szmaragdy i platyna. BIŻUTERIA NA ZĘBACH wraca do łask Rekonstrukcja ratunkiem dla ZNISZCZONYCH WŁOSÓW. Efekt widoczny nawet 8 tygodni 2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie