Jak wybrać DOBRY NÓŻ? Pamietaj, by nie myć go w zmywarce

Jeśli chcemy, by służył nam na lata, najlepiej wybrać ten ze stali kutej.

Wybór noża to nie taka prosta sprawa. Jeśli chcemy, by służył nam przez lata, najlepiej wybrać ten ze stali kutej. Poznamy go po rączce, która wraz z nożem tworzy jedną całość. Jednak na początek dobrym wyborem będzie nóż walcowany. Jego rączka zazwyczaj jest plastikowa, nałożona na bolec. Plusem noża walcowanego jest łatwość ostrzenia. Nie należy go jednak myć w zmywarce, ponieważ wysoka temperatura tępi ostrze.

Pamiętajmy, że każdy nóż wymaga odpowiedniej konserwacji. Po każdym myciu powinniśmy pocierać go ściereczką namoczoną w oliwie. Warto też, by nóż, który posiadamy w kuchni, miał jednego użytkownika. Zobaczcie dlaczego.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shuterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Fenomenalne KREACJE OSCAROWE, które przeszły do historii Tak tańczą ROSYJSKIE MISTRZYNIE pole dance Rewolucyjna metoda odchudzania. Potrzebujesz jedynie… ścierek kuchennych Dip z KOZIEGO SERKA i awokado. Idealny jako dodatek do przekąsek Ta metoda WYPRZE ANTYBIOTYKOTERAPIĘ? Leczy ogromną ilość dolegliwości i chorób Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Okuliści ostrzegają: Polacy widzą coraz gorzej! BANANOWA przekąska dla dbających o linię Jak gwiazdy zwracają się do swoich TEŚCIÓW? Polskie Towarzystwo Kardiologiczne promuje się rapem! Przez te błędy latem świeci nam się cera. Zobacz, jak utrwalić nawet mocny makijaż Leczenie cellulitu zależne jest od jego fazy. Sprawdź, jak rozpoznać, którą mamy