Jest zdrowa, póki nie trafi do puszki. Producenci oszukują i marnują odżywcze wartości SOI

Nawet soja z puszki to zły wybór.

Jest doskonałym zamiennikiem białka zwierzęcego i mięsa dla osób, które przechodzą na dietę wegetariańską. Zawiera kwas foliowy, witaminy A, E, C oraz beta-karoten.

Na półkach ze zdrową żywnością znaleźć można wiele dań z przetworzonej soi: kotlety, pasztety, kiełbaski czy parówki. Dietetycy odradzają jednak spożywania gotowych produktów sojowych z puszki, a nawet puszkowanej soi nieprzetworzonej. 

O tym, dlaczego unikać dań sojowych opowiedziała dietetyk i technolog żywności Aneta Łańcuchowska.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

PREZYDENT składa życzenia fejsbukowiczom! Ukradli staruszce cenne OBRAZY. Podali się za URZĘDNIKÓW Danuta Wałęsa zachęca kobiety do rodzenia dzieci! Chronią przed rakiem, odchudzają. Zdrowotne właściwości POMARAŃCZY Które gwiazdy korzystają z porad WRÓŻKI? Beztroska praca ochroniarzy polskich gwiazd 8 milionów Polaków ma ZABURZENIA PSYCHICZNE Dziewięć filmów EROTYCZNYCH na warszawskiej Pradze! Co zużywa najwięcej PRĄDU W DOMU? Polacy nie mają pojęcia Czym zastąpić cukier, by NIE PRZYTYĆ po świętach? Jak zadbać o stopy latem? Te błędy pięlęgnacyjne niszczą je najbardziej Wykorzystał brak prądu, by uciec od świeżo poślubionej żony