Jest zdrowa, póki nie trafi do puszki. Producenci oszukują i marnują odżywcze wartości SOI

Nawet soja z puszki to zły wybór.

Jest doskonałym zamiennikiem białka zwierzęcego i mięsa dla osób, które przechodzą na dietę wegetariańską. Zawiera kwas foliowy, witaminy A, E, C oraz beta-karoten.

Na półkach ze zdrową żywnością znaleźć można wiele dań z przetworzonej soi: kotlety, pasztety, kiełbaski czy parówki. Dietetycy odradzają jednak spożywania gotowych produktów sojowych z puszki, a nawet puszkowanej soi nieprzetworzonej. 

O tym, dlaczego unikać dań sojowych opowiedziała dietetyk i technolog żywności Aneta Łańcuchowska.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Seks bez tajemnic. Jak wygląda życie intymne na emeryturze? Bezsenność przyczyną otyłości? Badania to potwierdzają Jakie konsekwencje może mieć całkowite zrezygnowanie z CUKRU? Kobieta za kierownicą taksówki. Zdradziła PIKANTNE SZCZEGÓŁY swojej pracy SZYMON MAJEWSKI parodiuje teledysk Nataszy Urbańskiej! Cała prawda o cudzie narodzin. Tak wygląda PORODÓWKA Nastolatka ZABIJA ZWIERZĘTA i chwali się tym na Facebooku NAJGROŹNIEJSZA choroba przyszłości? Zachoruje 1 na 3 osoby Jak rozmawiać z partnerem o seksie? Róbmy to poza sypialnią Jak brzmią różne języki dla OBCOKRAJOWCA? Łykamy je codziennie. W zbyt dużych ilościach poważnie szkodzą Mucha znów rozczuliła się na wizji. Tym razem na wspomnienie... KARMIENIA PIERSIĄ