Właściwości gruszki
ALICJA • dawno temuGruszki najlepiej smakują na surowo, spożywane w sadzie w cieniu drzew… Zimową porą również możemy korzystać z dobrodziejstw gruszy, sięgając po dżemy, soki i kompoty. Zasuszone krążki gruszki będą idealne na kompot z suszu. Owoc znakomicie komponuje się w połączeniu z serem pleśniowym i orzechami włoskimi. To częsty składnik sałatek. Dlaczego warto sięgać po gruszki?
Gruszka — witaminy
Gruszka nie zawiera zbyt wielu witamin i minerałów. Witaminy C i B ma niemalże dwukrotnie mniej niż jabłko. To, co czyni gruszkę wyjątkową, to zawartość jodu, która jest rzadko spotykana wśród owoców. Dzięki temu składnikowi gruszki korzystnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy i zapobiegają jej schorzeniom.
Na mocne kości
Regularne spożywanie gruszek usprawnia pracę mózgu. Znajdujący się w miąższu gruszki bor wpływa na kościec człowieka. Wraz z wapniem, magnezem i witaminą D odpowiada za rozwój tkanki kostnej. Jego niedobór grozi demineralizacją kości.
Na myślenie
Za sprawą boru i witamin z grupy B, regularne spożywanie gruszki może poprawić naszą koncentrację oraz usprawnić pracę mózgu.
Na trawienie
Soczysty owoc gruszy znakomicie gasi pragnienie w upalne dni. Ma właściwości moczopędne, dlatego zalecany jest przy leczeniu kamicy nerkowej i schorzeniach układu moczowego. Ze względu na duże pokłady błonnika korzystnie wpływa na pracę jelit i poprawia trawienie. Pomaga w walce z zaparciami. Należy jednak uważać z ilością spożytych gruszek, gdyż w nadmiarze mogą powodować biegunki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze