Właściwości pietruszki
BEATKA • dawno temuDieta dla zdrowia opiera się głównie na zdrowych nawykach żywieniowych. W związku z tym w codziennym jadłospisie powinno pojawić się dużo warzyw. Czy wiesz, jakie witaminy i mikroelementy znajdują się w pietruszce? W kuchni wykorzystywane są liście, owoce i korzeń pietruszki. Świeże liście są dodatkiem do większości potraw. Korzeń pietruszki może być stosowany jako sposób na wzdęcia, zapalenie pęcherza, bóle reumatyczne, a także bóle miesiączkowe. W pietruszce ukrywają się pokłady witaminy A, witaminy C, żelaza i soli mineralnych.
Lecznicze właściwości pietruszki
Pietruszka jest polecana osobom, które zmagają się z:
- problemami z pęcherzem,
- astmą,
- kaszlem,
- obrzękami ciała spowodowanymi zatrzymaniem wody w organizmie,
- dolegliwościami trawiennymi,
- wysokim ciśnieniem,
- wzdęciami i gazami,
- problemami z nerkami,
- problemami z prostatą,
- dolegliwościami wątrobowymi,
- reumatyzmem,
- brakiem miesiączki (ew. nieregularną miesiączką).
Pietruszka jest źródłem żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Minerały wpływają korzystnie na krążenie krwi, leczą anemię. Pietruszka polecana jest osobom pragnącym oczyścić organizm z toksyn. Kobiety zmagające się z problemami menstruacyjnymi powinny jeść jak najwięcej pietruszki, gdyż pietruszka zmniejsza bóle towarzyszące krwawieniu (rozkurcza mięśnie), wywołuje spóźnioną miesiączkę, wzmacnia krwawienie. Poza tym, jeżeli często masz problemy z pęcherzem (nawracające zapalenie pęcherza), prostatą lub nerkami, również powinnaś codziennie jeść pietruszkę. Korzeń pietruszki działa moczopędnie, pomaga podczas obrzęków oraz likwiduje problemy z zatrzymanymi w organizmie płynami.
Natka pietruszki działa antyseptycznie, moczopędnie i przyspiesza proces trawienia. W natce pietruszki znajdują się duże ilości prowitaminy A i witaminy C. Jedna łyżka stołowa natki pietruszki dostarcza dzienną porcję witaminy C do organizmu. Witamina A wpływa korzystnie na wzrok i podnosi odporność. Natką pietruszki warto doprawiać jedzenie, zwłaszcza w okresach przejściowych, w których trudno o warzywa bogate w witaminy. Warto pamiętać, że witamina C szybko się utlenia, dlatego też natkę pietruszki dodaje się pod koniec gotowania (do zupy można ją wrzucić, gdy ta będzie już gotowa). Natka pietruszki maskuje brzydki oddech. To cenna informacja dla tych, którzy lubią czosnek, ale nie wiedzą, jak pozbyć się niemiłego oddechu.
Zastosowanie pietruszki
Zdecydowanie natka pietruszki jest najzdrowszą częścią warzywa. Problemem pozostaje sposób, w jaki można ją przechowywać. Zielona pietruszka zachowuje dużo swoich właściwości w postaci mrożonej i suszonej. Pietruszka gotowana traci witaminę C, gdyż witamina ta nie jest odporna na wysokie temperatury i podlega szybkiemu utlenianiu.
Pietruszka znalazła swoje zastosowanie w ziołoterapii. Z pietruszki przygotowywane są napary i napoje. Warto wspomnieć, że pietruszka w tej formie nie jest polecana kobietom w ciąży. Pietruszka (natka i korzeń) jest podstawowym warzywem wykorzystywanym w kuchni. Chyba nikt nie wyobraża sobie prawdziwego rosołu lub bulionu z warzyw bez pietruszki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze